Розділ «XIII Мир і війна»

Данило Галицький

Мир і війна

Перше, на чому наголосив митрополит Кирило, зустрівшись із князем Данилом після тривалої розлуки, це: «Господи, постарів же як!»

Вони майже не спілкувалися відтоді, як у Галичі побували папські легати. Тоді, у запеклих суперечках, Данило доводив, що об’єднання церков дозволить намертво прирости до Риму, а вже він-то Русь не дозволить образити. Кирило сердився, доводив зворотне, закликав зберегти православну віру, яку вважав єдино можливою. Так і розсварилися. Відтоді Данило і сам змінив ставлення до Інокентія, розкусив його хитру політику. І все ж гордість не дозволяла йому закли´кати митрополита до себе й визнати помилку. Так і розійшлися їхні шляхи. Кирило наважився приїхати, коли дізнався, що Папа до князя чергового легата посилає, прусського архієпископа Альберта. Знову, значить, переконуватиме князя урочисто відректися від схизми та присягнути Римській церкві, скоритися її владі.

Про це і завів Кирило розмову, коли вони розташувалися на великій терасі під вечірнім небокраєм, одна половина якого вже була охоплена густою нічною синявою, а друга все ще палала західним багрянцем. Пили липовий відвар, пригощалися бурштиновим медом, що спливав зі стільників.

– Даниїле, – почав митрополит, переінакшуючи ім’я князя на біблійний манер, – я приїхав, щоб нагадати тобі: тільки одна віра об’єднає Русь. Вона ніби стрижень, на який нанизані князівства. Прибери – усе розсиплеться.

– Усе давно розсипалося, – заперечив князь, кривлячись, ніби не солодке їв, а гірке. – Київ, Володимир, Псков, Новгород… Усі самі по собі.

– Так збирати, збирати воєдино треба!

– І разом із ними по-тартарськи говорити? Ні вже, святий отче, ми краще відокремимося, ніж під Батиєву дудку танцювати спільно. Мені такий хоровод противний.

– Згадай, Даниїле, як Христос учив, – сказав Кирило. – Богу Богове, а цісарю цісареве. Інші князі данину Орді платять, зате віри істинної дотримуються. Під покровом Грецької церкви.

– Грецька, Римська… – Данило знизав плечима. – Бог же один.

– Один-то один, та не всі йому правильно моляться…

Розмова на цю тему могла затягнутися надовго, а князь уже втомився від безпредметного спору. Час від часу йому доводилося стискувати щелепи, щоб не образити митрополита позіханням.

– Не турбуйся, владико… – Данило навмисне використовував це звернення, щоб полестити співрозмовникові. – Рим більше мене не приваблює. Відмовився Інокентій від хрестового походу. Жодної допомоги від нього не було і не буде.

– Ось і добре, – сказав Кирило голосом не менш солодким, ніж мед, яким він пригощався. – Отже, відмовиш Папі?

Замість того щоб дати пряму відповідь, Данило вдався до улюбленого виверту церковників: пустився в міркування на зовсім іншу тему.

– Нам без підтримки із заходу не вистояти. І ось я думаю, владико, чи угодний небесам шлюб, укладений не так по любові, як із розрахунку?

– Не зрозумів, – зізнався спантеличений митрополит.

– Надумав я Лева одружити з дочкою короля Бели, – пояснив свою думку Данило. – Ми вже їздили на оглядини, проте не доїхали… – Спогади відбилися на його обличчі тінню. – Нині король лист надіслав, запитує, коли ж молодих зведемо. Лев упирається: не хочу, мовляв, одружуватися з угорською принцесою, у нас дівчата гарніші! Ось я і сумніваюся, чи правильно роблю?

Митрополит Кирило, незважаючи на простецьку зовнішність – відтягнуті донизу водянисті очі, кирпатий ніс, розпливчасті губи – був непростим. Він теж намагався розмову спрямувати в те русло, яке йому було зручніше. Витираючи рушником вуса і бороду, він сказав:

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Данило Галицький» автора Орлик Тарас на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „XIII Мир і війна“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи