Розділ «VIII Хто кого?»

Данило Галицький

Хто кого?

Дні летіли швидко, як сніжинки, підхоплені вітром. Усе плуталося, змішувалося, виходило не так, як задумувалося. Дружину Данилові повернули, але знову поріділу – один згорів від сухот, двоє з дурного розуму втекли у степ, там і загинули, обійнявши один одного. Незважаючи на його сувору заборону, щовечора перед ним ставали нові й нові наложниці з великими чорними очима і пупками напоказ, тому випробовувати свою стійкість доводилося щодня. Данило перепробував цілі гори харчів і солодощів, які надсилав йому Батий зі свого ханського столу, але пересичений, невдовзі скучив за духмяним пшеничним хлібом, за млинцями з медом, за грибочками моченими та огірочками соленими.

А ще хотілося йому погрітися біля своєї печі, розтопленої духмяними березовими полінами, а не сушеними кізяками. І в лазеньці попаритися замість того, щоб митися в тісному залізному кориті, куди весь час треба підкидати розжарене каміння. І міцного вина випити, щоб саму душу взяло, не так, як від кумису, який повільно напускає в голову туману. А насамперед хотілося Данилові Анну свою пригорнути… і синів… і дочок. Так би, здавалося, і притиснув їх разом до грудей своїх: рук вистачило б усіх обійняти.

Анну, тіло якої молоком пахне, а волосся – травами духмяними, плоть од плоті своєї, то покірливу й ніжну, то буйну й гостру на язик…

Лева, найстаршого і найсильнішого сина свого, який може підкови гнути, мовчазного і потайного, наче у таємні думи зануреного, але в гніві страшного – не підходь!

Романа, що на два роки молодший і, на відміну від Лева, не м’язами бере, а гнучкістю і швидкістю думки, а обличчям найбільше на славного діда схожий.

Синьоокого Мстислава, подібного до янгола із церковних фресок, що навчився букви розуміти з десятирічного віку і крутиться перед дзеркалом, наче красна дівиця.

Із пухкими щоками Шварна, улюбленця матері, дворових і будь-кого, хто з ним зійдеться: боярин чи ратник, або просто подорожній, що просить Христа ради.

Сувору Переяславу із дорослою зморшкою між бровами і тонкою, слизькою косою, схожою на чорну змію.

Рідкісну красуню Устинію, яка може позмагатися чіткістю рис обличчя із грецькими богинями.

Милу, соромливу Софію, яку Творець мовби нагородив такими довгими, густими віями, щоб легше було ховати очі…

Образи найдорожчих на світі людей, з одного боку, допомагали переживати тяготи на чужині, а з іншого – посилювали тугу за домівкою. І ночами, коли Данило Романович залишався один на своєму широкому холодному ложі, серце його готове було розірватися від туги. Адже не у друзів він гостював, не в родичів, а в жорстокого, хитрого і пихатого володаря Золотої Орди. Тут доводилося вивіряти кожен крок, кожне слово. Кожна зустріч із Батиєм давалася Данилові ціною великого напруження душевних і розумових сил. Настрій хана міг змінюватися, як погода в березні. То дихає холодом, то дивиться ласкаво, а то лютує, вергає громи і блискавки.

За два тижні, проведені в палаці, Данило так виснажився, що під очима темні кола пролягли, а сивого волосся помітно додалося. Він почувався тут бранцем і, по суті, таким і був.

Крім того, з кожним днем наближалися змагання, обіцяні Батиєм, а русичі не чекали від них нічого доброго.

– Програти не можна, – твердив Єрмолай похмуро, – але й перемагати небезпечно. Чи стерплять тартари приниження? Для них від нашого брата поразки зазнати – ганьба, яку не змити. Вони нас за рабів мають.

– Побачу, що хтось із хлопців піддається, своїми руками задушу, – пообіцяв Данило, втупивши суворий погляд у сотника. – Дивись, Єрмолаю, підучиш кого дурниць, нарікай на себе.

– Образливо навіть слухати таке, – вигукнув Єрмолай, але щось у його голосі підказувало, що він справді подумував про якісь хитрощі.

Довелося показати йому кулак. Данило радше б помер, ніж поступився зо страху. Таким його Бог створив. Траплялося, він і хитрував, і вигадував, і навіть брехав в очі – правителю не можна інакше. Але боягузтво вважав одним із головних гріхів людських, тому не дозволяв піддаватися йому ні собі, ні наближеним своїм.

У день змагань зібрав він залишки дружини своєї у себе в кімнаті і, пройшовшись уздовж щільного строю, позадкував, щоб краще всіх бачити і щоб його самого добре бачили. Повітря у покоях ущільнилося від дихання десятків вояків, стало тепло. Незважаючи на те що ратники стояли, не рухаючись і намагаючись не шуміти, було чутно, як поскрипує шкіра їхніх ременів, як брязкають кільця і пластини обладунків, бряжчать остроги, чіпляючись одна за одну.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Данило Галицький» автора Орлик Тарас на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „VIII Хто кого?“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи