7.8.1. Завдання, об'єкти, джерела і послідовність аудиту капіталу
7.8.2. Методика аудиту формування і використання власного капіталу
Стан і рух коштів власного капіталу починається з вивчення його видів: статутного, пайового, додаткового, резервного, вилученого, неоплаченого, а також нерозподілених прибутків (непокритих збитків), цільових надходжень, забезпечень майбутніх витрат і платежів, страхових резервів.
Під час вивчення статутного капіталу аудитор передусім визначає завдання перевірки:
o виявлення наявності статутного капіталу;
o встановлення законності формування статутного капіталу;
o виявлення законності зменшення (вилучення) статутного капіталу.
Висновки проведення перевірки стану та руху коштів статутного капіталу будуть залежати від виду підприємства (акціонерне, кредитні спілки та ін.). Наприклад, у кредитних спілках замість статутного капіталу створюється пайовий капітал. Тому аудитор встановлює наявність статутного капіталу від виду підприємства.
Аудитор керується Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 5 "Звіт про власний капітал" і Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 "Баланс" у тому, що створення статутного капіталу відбувається за рахунок внесків власників (учасників) на підставі установчих документів, у яких зафіксована його величина. Наприклад, у договорі про створення аудиторської фірми у формі товариства з обмеженою відповідальністю зазначено, що "для забезпечення діяльності фірми за рахунок внесків учасників фірми створюється статутний капітал у розмірі..., частина в статутному фонді фізичних осіб становить.. .У реєстрацію фірми учасники вносять сто відсотків свого вкладу. У разі невиконання цього зобов'язання у вказаний термін учасник виплачує за час прострочки ... відсотків річних від недовнесеної суми".
Аудитори під час перевірки керуються тим, що статутний капітал може також поповнюватись за рахунок:
- пайового капіталу;
- додаткового капіталу;
- резервного капіталу;
- нерозподілених прибутків;
- неоплаченого капіталу.
Зменшення статутного капіталу може здійснюватися з метою поповнення:
* пайового капіталу;
* вилученого капіталу;
* неоплаченого капіталу.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Аудит: організація і методика» автора Огійчук М.Ф. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „7.8. Методика аудиту власного капіталу і зобов'язань“ на сторінці 1. Приємного читання.