Міжнародним стандартом аудиту № 250 "Врахування законів та нормативних актів під час аудиторської перевірки фінансової звітності" передбачена відповідальність аудитора за неврахування законів і нормативних актів під час аудиторської перевірки фінансових звітів.
При проведенні аудиторських процедур аудитор повинен усвідомлювати, що невідповідність суб'єкта господарювання законам і нормативним актам може суттєво вплинути на фінансові звіти. При цьому неможливо передбачити, що в процесі проведення перевірки можна виявити усі випадки невідповідності законодавчим і нормативним актам.
Формування висновків про проведення перевірки вимагає серйозного підходу в судженнях, тому термін "невідповідальність" означає бездіяльність, тобто такі дії суб'єкта господарювання, які суперечать чинному законодавству або нормативним актам.
Закони та нормативні акти різних країн відрізняються, тому національні стандарти бухгалтерського обліку та аудиту визначатимуть конкретний зв'язок законів та нормативних актів з аудиторською перевіркою. Для підвищення відповідності законодавчим актам управлінський персонал несе відповідальність за здійснення діяльності суб'єкта господарювання згідно із законами та нормативними актами.
Для того, щоб закони та нормативні акти дотримувалися, управлінський персонал повинен здійснити ряд процедур:
o установити моніторинг змін законодавчих вимог і забезпечення відповідності операційних процедур цим вимогам;
o забезпечити функціонування відповідних систем внутрішнього контролю;
* розробити й дотримуватися кодексу поведінки;
* сприяти підвищенню кваліфікації працівників;
o залучати спеціалістів до розробки та зміни законодавчих актів;
* вести реєстр основних законів.
На великих підприємствах такі обов'язки можна покласти на відділи внутрішнього аудиту або ревізійну комісію.
Під час аудиторської перевірки можливий неминучий ризик того, що деякі викривлення у фінансових звітах не будуть виявлені, незалежно від якості планування аудиторської перевірки та її проведення. Причинами того може бути невідповідність законам і нормативним актам.
До більш детальних причин можна віднести:
- наявність законів та нормативних актів, які, як правило, несуттєво впливають на фінансові звіти і не охоплюються системами бухгалтерського обліку та внутрішнього контролю;
наявність власних систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю;
- використання доказів, які не відповідають методичним вимогам;
- приховування, підробку окремої документації.
У зв'язку з цим аудитор повинен здійснювати планування та аудиторську перевірку з додержанням усіх нормативних документів та повного використання своїх професійних якостей.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Аудит: організація і методика» автора Огійчук М.Ф. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „8.5. Урахування законів та нормативних актів під час аудиторської перевірки фінансових звітів“ на сторінці 1. Приємного читання.