5.1. Аудиторський ризик
В умовах ринкової економіки зберігається загроза того, що підприємства в зв'язку з економічними та політичними причинами можуть знизити ефективність виробництва або ж зовсім розоритись. Тобто виникнуть такі обставини, коли виробничі об'єкти зовсім припинять свою діяльність і стануть банкрутом.
В таких випадках виробничі або фінансово-економічні процеси здійснюються всупереч волі товаровиробників, дилерів, аудиторів. При цьому результати діяльності підприємства не збігаються з поставленою ціллю, а суб'єкти, не впевнені в своїх очікуваних результатах, тобто вони підпадають під економічний ризик.
З іншого боку, при аналізі чи перевірці підприємницької діяльності таких підприємств може виникнути ситуація, коли аудитором допускається ряд помилок у встановленні фактів дійсності та оцінці ефективності стану обліку та контролю, які не сприяють виведенню об'єкта перевірки з кризових ситуацій.
Таким чином, ризики, які виникли в такому випадку, можна класифікувати за двома видами: виробничі, в тому числі банківські, і аудиторські.
До першого виду ризиків можна віднести ті ризики, які закладені в саму діяльність виробничих та інших підприємств і банків. В такому разі виробничий ризик можна охарактеризувати як очікування таких результатів, коли фактичні надходження від виробничої діяльності можуть бути значно меншими ніж заплановані. Таку ж характеристику можна дати і ризикам від банківських послуг.
Виробничі ризики поділяють на економічні (комерційні) та політичні.
Економічні ризики можуть бути зовнішні та внутрішні. До зовнішніх ризиків відносять: державні, стихійного лиха, падіння загально ринкових цін, валютні, нововведень, інфляційні, банківських операцій та ліквідні.
Внутрішні виробничі ризики залежать від виду підприємства. Залежність їх визначається розміром, могутністю підприємства, по відношенню до власності та приналежності за галузями.
Під аудиторським ризиком розуміють виникнення ситуацій, при яких аудитором допускаються помилки, коли він встановлює факти дійсності.
До аудиторських ризиків відносять: спадковий (властивий), ризик контролю та ризик невиявлених помилок.
5.2. Ризик внутрішнього контролю (спадковий ризик), ризик контролю, ризик невиявлених помилок
Властивий ризик
Ризик контролю
Ризик невиявлення
5.3. Оцінка аудиторського ризику
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Аудит: організація і методика» автора Огійчук М.Ф. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „РОЗДІЛ 5. АУДИТОРСЬКИЙ РИЗИК І ОЦІНЮВАННЯ СИСТЕМИ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ“ на сторінці 1. Приємного читання.