Розділ «Тема 12. Контроль за банківською кредитною діяльністю»

Банківське кредитування


12.1. Сутність та значення контролю за банківським кредитуванням


Для мінімізації ризиків втрати наданих кредитних ресурсів та забезпечення ефективної діяльності банківська установа має здійснювати постійний контроль за проведенням кредитних операцій. Банківський контроль повинен здійснюватися на всіх етапах кредитного процесу, починаючи від подання позичальником відповідної документації до погашення кредитної заборгованості клієнтом і сплати процентів за користування наданими коштами.

Вітчизняні дослідники тлумачать контроль як особливий від діяльності, що включає стеження за процесом управління та його оцінювання. Контроль полягає в накопиченні інформації, спостереженні та перевірці відповідності реального ходу і розвитку об'єкта управління розробленому плану. Ефективність здійснення контролю залежить від вірогідності наданої інформації про стан об'єкта контролю і про можливість проведення регулюючих заходів.

Енциклопедія банківської справи України під поняттям банківський контроль розуміє діяльність банків, спрямовану на попередження, фіксацію й усунення недоліків та порушень, а також надання практичної допомоги в питаннях господарсько-фінансової діяльності підприємств, установ, організацій і громадян у процесі здійснення банківських операцій та користування банківськими послугами.

Довідкова література подає визначення банківського контролю як контролю, який здійснюється банками за фінансово-господарською діяльністю клієнтури в процесі проведення кредитних, розрахункових та інших операцій.

Контроль за банківською кредитною діяльністю - це сукупність процедур щодо перевірки якісних та кількісних характеристик процесу кредитування, його відповідності розробленим вимогам і стандартам, аналізу кредитного портфеля банку та можливості проведення регулюючих заходів для усунення недоліків кредитування і недопущення виникнення значних ризиків, які можуть призвести до втрати банком ресурсів.

При цьому будь-якому виду контролю, у тому числі і кредитному, притаманні такі складові, як встановлення стандартів, оцінювання виконання та коригування (рис. 12.1).

Складові елементи контролю

Рис. 12.1. Складові елементи контролю

Основною складовою будь-якого контролю є вставлення стандартів, яких повинні дотримуватися банківські установи у здійсненні кредитної діяльності. Такі стандарти формуються банківською установою при розробці кредитної політики. При цьому розробляються відповідні положення та інструкції щодо проведення кредитних операцій у банку, яких необхідно дотримуватися. Будь-які відхилення від розроблених стандартів повинні документуватися та мати винятковий характер.

Оцінювання виконання як складовий елемент контролю за кредитною діяльністю в банку полягає у тому, що під час здійснення кредитної операції мають відбуватися спостереження та перевірки ходу їх виконання, аналіз недоліків, які можуть проявлятися у процесі кредитних взаємозв'язків банку і позичальника. При цьому банківські установи повинні мати в своїй структурі відповідні підрозділи чи відповідальних осіб, які оцінюють виконання операцій банку. Відповідальність за належну організацію системи внутрішнього контролю та її функціонування в процесі операційної діяльності банку покладається на його керівництво.

Коригування як елемент контролю за кредитною діяльністю банків передбачає вжиття коригуючих заходів, які грунтується на неправильних чи невизначених стандартах, або на помилках, які виявлені у процесі здійснення кредитної операції. При цьому помилки та недоліки слід виявляти якомога раніше для недопущенні виникнення значних ризиків, які можуть призвести до втрати банком кредитних ресурсів.

Контроль за кредитною діяльністю банківських установ може проводитися різноманітними організаціями, установами та контролюючими органами, які здійснюють нагляд та. регулювання банківської діяльності. Однак особливого значення набуває внутрішній контроль у банку, який має забезпечувати усунення недоліків здійснення банківських операцій.

Система внутрішнього контролю банку - це сукупність процедур, що спрямовані на попередження, виявлення і виправлення суттєвих помилок, а також забезпечення захисту і збереження активів, повноти і точності облікової документації. Внутрішній банківський контроль має бути невід'ємною частиною операційної діяльності банку та поєднувати адміністративний і бухгалтерський контроль за активами та пасивами банку.

Банки мають застосовувати такі процедури внутрішнього банківського контролю:

1) з адміністративного контролю:

а) організаційні процедури контролю банку, які мають передбачати таке:

- визначення короткострокових та довгострокових цілей банку;

- визначення організаційної структури банку;

- затвердження правил внутрішнього розпорядку банку та правил, що стосуються конфлікту інтересів;

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Банківське кредитування» автора Реверчук С. К. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 12. Контроль за банківською кредитною діяльністю“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи