Розділ «Передмова»

Банківське кредитування

Економічна наука поділяє кредитування на товарне і фінансове. Основними видами товарного кредиту с такі: товарний кредит із відстрочкою платежу за умовами контракту і товарний кредит з оформленням заборгованості векселем. Завдяки відстрочці платежу і вексельного оформлення заборгованості розширюється коло потенційних покупців, що посилює конкурентні переваги продавців, а також покращуються можливості для гарантування безперервності відтворювальних процесів в економіці.

Фінансове кредитування можна поділити на банківське і небанківське. В Україні банківське кредитування є панівною формою фінансового кредитування. Це зумовлено тим, що комерційні банки були і залишаються основними фінансовими посередниками, оскільки банки можуть надавати клієнтам універсальні та комплексні послуги, а також володіють грішми - найліквіднішим фінансовим активом. Саме тому у цьому навчальному посібнику йдеться лише про банківське кредитування. Це по-перше.

По-друге, якщо товарний кредит обслуговує лише обіг товарів, то банківський кредит обслуговує як обіг товарів, так і нагромадження капіталу. Водночас банківський кредит менше обмежується напрямом, строками і сумами кредитних угод, аніж товарний кредит.

По-третє, частка банківських кредитів у загальній сумі товарних та банківських кредитів, наданих в економіку України, зростає. Так, якщо ця частка у 2000 р. становила близько 6%, то у 2005 р - майже 26%. Головна причина переважання товарного кредитування полягає у слабкості вітчизняної банківської системи, низькому рівні її капіталізації.

По-четверте, у структурі банківських кредитів за видами діяльності відбуваються помітні зрушення. Незважаючи на те, що найбільшими позичальниками банківських кредитів нині є суб'єкти господарювання гуртової та роздрібної торгівлі, їх частка у загальному обсязі кредитних вкладень у національну економіку знижується. Водночас значними темпами зростає обсяг банківських кредитів фізичним особам. В цілому нині банківські кредити, надані юридичним особам і фізичним особам, розподіляються у пропорції 4:1

На книжковому ринку навчальних посібників нині появилась низка видань з проблеми банківського кредитування. Однак усі вони мають назву "Кредитування і контроль", саме так зафіксовано її в нормативній частин, навчального плану для магістрів спеціальності "Банківська справа". Така назва нині, на мою думку, є застарілою і некоректною хоча б тому, що у тих навчальних посібниках зовсім не йдеться про товарне кредитування і небанківське фінансове кредитування, а також ще й тому, що немає підстав висувати на перший план одну функцію управління кредитуванням - "контроль", а інші залишати поза увагою.

Навчальний посібник "Банківське кредитування" підготовлений перспективним кандидатом економічних наук У.Владичин, яка кілька років поспіль читала лекційний курс з цієї дисципліни для студентів-магістрів і спеціалістів спеціальності "Банківська справа" ЛНУ ім. Івана Франка. На мій погляд, книга написана фахово і є вдалим навчальним проектом автора і кафедри банківського і страхового бізнесу.

Сподіваюсь, що книга, безумовно, стане у пригоді студентам і викладачам, не оминуть її увагою також фінансисти і підприємці.

Сергій Реверчук, професор


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Банківське кредитування» автора Реверчук С. К. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Передмова“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи