Задушливий Сезон: 2714–2719 Імперіал. Безпосередня причина: виверження вулкана. Розташування: в Антарктиці біля Деветеріса. Виверження вулкана Акок засіяло площу радіусом у п'ять сотень миль з дрібними частками у хмарах попелу, які тверднули в легенях і слизових оболонках. П'ять років без сонячного світла, хоча північна півкуля не була порушена так сильно (всього два роки).
Кислотний Сезон: 2322–2329 Імперіал. Безпосередня причина: струси вище десятого рівня. Розташування: невідоме; далеко в океані. Раптове зрушення пластин породило ланцюг вулканів на шляху великої повітряної течії. Цей струмінь став підкисленим, понісся у напрямку західного узбережжя і в кінці кінців облетів навколо Нерухомості, захопивши більшу частину континенту. Більшість прибережних порту зв'язку загинули в первісному цунамі; інші не змогли вижити або були змушені змінити місце проживання, коли їх флоти і портові споруди проржавіли і промисловість зникла. Атмосферна оклюзія з хмарами тривала сім років; Рівень рН залишався непридатним для життя ще багато років по тому.
Киплячий Сезон: 1842–1845 Імперіал. Безпосередня причина: гаряча пляма виверження під великим озером. Розташування: Сомідлат, озеро Теккаріс-квартент. Виверження запустило в повітря мільйони галонів пари і твердих частинок, що викликало кислотні дощі і атмосферну оклюзію над південною половиною континенту протягом трьох років. Північна половина не зазнала ніяких негативних наслідків, однак, таким чином археомести сперечаються, чи підпадає він у поняття "істинний" сезон.
Вугільний Сезон: 1689–1798 Імперіал. Безпосередня причина: видобуток вугілля. Розташування: Номідлат, Сатх-квартент. Народжений повністю з вини людини, коли шахтарі на краю північно-східного Номідлат розпалили підземну пожежу. Відносно м'який сезон, час від часу зявлялося сонячне світло і не було пилу або підкислення, крім як в регіоні; Кілька коммі однак оголосили Сезонне право. Приблизно чотирнадцять мільйонів чоловік в місті Хедлайн померли на початковій стадії виверження природного газу і швидко поширюваної пожежі через карстові печери, перед тим як імперські орогени успішно придушили і запечатали кордон пожеж і запобігли подальшому поширенню вогню. На віділеній території він продовжував горіти протягом ста двадцяти років. Дим поширювався через пануючі вітри, викликаючи проблеми з диханням і випадкові масові удушення в регіоні ще протягом декількох десятиліть. Вторинний ефект втрати вугледобувних шахт Номідлат викликав катастрофічне зростання витрат на паливо та опалення і більш широку адаптацію до геотермального та гідроелектричного опалення, що призвело до створення Генер Ліцензії.
Сезон зубів: 1553–1566 Імперіал. Безпосередня причина: океанічний струс викликав вибух супервулкана. Розташування: Арктична Тріщина. Океанічний струс порушив раніше невідому гарячу точку поблизу Північного полюса. Це викликало вибух супервулкана; Свідки повідомляють, що почули звук вибуху далеко за межами Арктики. Пил піднявся у верхню атмосферу і поширився по всій земній кулі дуже швидко, найбільш сильно постраждала Арктика. Шкода від цього сезону посилилася через погану підготовку багатьох коммі, тому що з моменту останнього сезону пройшло близько дев'ятисот років; на той час існувало повір'я, що Сезони були просто легендою. Звіти про канібалізм поширилися з півночі на всьому шляху до Екваторіального поясу. В кінці цього сезону в Юменесі був заснований Фулькрум, з дослідними відділеннями в Антарктиці і Арктиці.
Грибковий Сезон: 602 Імперіал. Безпосередня причина: виверження вулкана. Розташування: західа Екваторія. Серія вивержень під час сезону мусонів підвищеної вологості і затінення сонячного світла над 20 відсотками континенту протягом шести місяців. Це був м'який сезон, але його перебіг створив ідеальні умови для грибкового цвітіння, яке поширилосяся через Екваторію в північну і південну мідлат, знищивши урожай грибком miroq (нині вимерлий). В результаті голод тривав чотири роки (два роки для поширення грибка фітофторозу, щоб запустити курс лікування, ще два для відновлення сільського господарства і систем розподілу продовольства). Майже всі постраждалі коммі змогли проіснувати на своїх запасах, доввши тим самим ефективність імперських реформ і планування сезону, і імперія щедро ділилася збереженим насінням з тими регіонами, які були вражені грибком. В наслідку багато коммі середніх широт і прибережних районів добровільно увійшла до складу імперії, подвоївши її чисельність. Поклавши початок золотому віку.
Божевільний Сезон: Перед заснуванням Сьомого університету. Безпосередня причина: виверження вулкана. Розташування: Кіаш-Пастки. Виверження з декількох отворів стародавнього супервулкана (який відповідає за сезон Твін приблизно на 10 000 років раніше) запустило у повітря сполуки горіння великого родовища авгіта (мінералу темного кольору). В результаті десять років темряви стали не тільки руйнівними, як у звичайному сезоні, але привели до більш високої, ніж зазвичай, захворюваності на психічні розлади. Санзед Екваторіальної Належності (зазвичай звана Імперія Санзе) народилася в цьому сезоні, коли полководець Веріша з Юменес завоювала кілька коммі, використовавши психологічний прийом ведення війни. (Див Мистецтво божевілля, різні автори, Шостий університет, Преса.) Веріша проголосила себе імператором першого дня, коли повернулося сонячне світло.
[Примітка редактора: Велика частина інформації про пори року у Санзе суперечлива або непідтверджена. Нижче наведені сезони, узгоджені на Археометричній Конференції сьомого університету, 2532.]
Блукаючий Сезон: Приблизно 800 років до Імперіалу. Безпосередня причина: міграція магнітних полюсів. Причина невідома. У цьому сезоні зникли кілька важливих торгівельних культур того часу, і наступили двадцять років голоду в результаті того, що запилюючі комахи плутали шляхи міграції.
Сезон Зміни Вітрів: Приблизно 1900 рік до Імперіалу. Безпосередня причина: невідома. Розташування: не піддається визначенню. З невідомих причин напрямок пануючих вітрів змінився на багато років, перш ніж повернутися до нормального стану. Консенсус погодився з тим, що це був сезон, незважаючи на відсутність атмосферних оклюзій, бо тільки істотна (і, ймовірно, далеко у океані) сейсмічна подія могла його викликати.
Сезон Важких металів: Приблизно 4200 років до Імперіалу. Безпосередня причина: виверження вулкана. Розташування: Сомідлат поруч зі східним Коастером. Виверження вулкана (вважається, що це гора Юрга) викликало атмосферну оклюзію протягом десяти років, і посилив забруднення ртуттю всій східній частині Нерухомості.
Сезон Жовтої води: Приблизно 9200 років до Імперіала. Безпосередня причина: невідома. Розташування: Східний і Західний Коастер і прибережні райони, далеко на південь до Антарктики. Цей сезон відомий тільки через письмові звіти, знайдені в екваторіальних руїнах. З невідомих причин, широко поширена бактеріальне цвітіння поглинуло майже все морське життя і викликало голод на узбережжі протягом декількох десятиліть.
Подвійний Сезон: Приблизно 9800 років до Імперіала. Безпосередня причина: виверження вулкана. Розташування: Сомідлат. Згідно пісень і усних історій, виверження одного жерла вулкана викликало три роки оклюзій. Коли стало трохи ясніше, послідувало друге виверження через інший отвір, яке продовжило оклюзію ще на тридцять років.
Додаток 2
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Ворота обелісків» автора Джемісін Н. К. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Додаток 1“ на сторінці 1. Приємного читання.