Розділ «Тема 1 Конституційне право як галузь права України»

Конституційне право України

Конституційне право як галузь права України

Конституційне право як галузь права в будь-якій державі є провідною складовою її національної правової системи. Ця галузь права, як і інші, являє собою сукупність правових норм, що встановлюються й охороняються державою. Проте конституційне право відрізняється від інших галузей права особливостями тієї сфери суспільних відносин, на регулювання якої спрямовані його норми.

Конституційно-правові норми регулюють основні принципи соціально-економічного, політичного й територіального устрою держави, порядок її відносин з інститутами громадянського суспільства, здійснення основних прав і свобод людини та громадянина, визначають систему органів державної влади тощо.

Конституційне право — це багатопланова категорія, що розглядається в трьох аспектах: як галузь права в національній правовій системі, тобто як сукупність конституційно-правових норм, що діють на території певної країни; як наука, що вивчає конституційно-правові норми та правовідносини й інститути, які формуються на їх основі; як навчальна дисципліна, що базується на досягненнях і даних науки.

Особливе місце в загальній теорії конституційного права посідають питання конституційно-правової відповідальності.

Конституційне право України — це система правових норм, що регулюють відносини народовладдя, через які забезпечується організаційна й функціональна єдність українського суспільства як цілісної соціальної системи. Конституційне право закріплює основи конституційного ладу України й правового статусу людини та громадянина, територіальний устрій, систему державних органів і головні засади та принципи організації місцевого самоврядування в Україні.

До кваліфікаційних ознак конституційного права, які в сукупності дають змогу виокремити цю галузь права як таку, належать предмет і метод правового регулювання, соціальне призначення, роль і принципи конституційного права, його завдання та функції, наявність конституційної (конституційно-правової) відповідальності.

Для характеристики будь-якої галузі права найважливішим є визначення сфери регульованих нею суспільних відносин, тобто предмета правового регулювання. Для цього слід розглянути сутність і зміст суспільних відносин, охоплюваних даною галуззю; якісну відмінність і специфічні ознаки таких відносин; роль і значення цих відносин у життєдіяльності суспільства тощо.

Основним предметом правового регулювання конституційного права України є суспільні відносини, які виникають і діють у процесі здійснення влади народом України. Такі відносини регулюються правовими нормами, які складають зміст найважливіших джерел конституційного права — Конституції України, Декларації про державний суверенітет України, законів України тощо.

Предмет конституційного права охоплює чотири групи суспільних відносин, які:

є засадами народовладдя, суверенітету народу;

визначають устрій держави як організації влади народу та для народу;

є засадами функціонування держави;

визначають характер зв’язків між державою та конкретною особою.

Розглянемо ці групи суспільних відносин.

Суверенітет народу — це його природне право бути верховним і повновладним на своїй території. Розрізняють потенційний і реальний суверенітет народу. Потенційний суверенітет має практично будь-який етнос незалежно від існування своєї державності, а також від того, чи сформувався він в історичну спільність «народ», визнаний іншими державами й націями, чи ні. Реальний суверенітет — це втілення в життя суверенних прав народу, його волі йти таким шляхом, який він вважає найкращим.

Сутність повновладдя народу України виявляється в таких визначальних засадах народовладдя:

організаційно-політичних (концентрованим виразом народовладдя в цьому аспекті є політичний плюралізм — багатопартійність, різноманітність форм волевиявлення тощо);

економічних (економічний плюралізм є основою розвитку матеріального стану суспільства; він передбачає свободу підприємництва, різноманітність форм власності);

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Конституційне право України» автора Годованець Володимир на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 1 Конституційне право як галузь права України“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Розділ без назви (1)

  • ВСТУП

  • Тема 1 Конституційне право як галузь права України
  • Тема 2 Теорія Конституції. Конституція — Основний Закон Української держави

  • Тема 3 Загальні засади Конституційного ладу України

  • Тема 4 Конституційні основи державного ладу України

  • Тема 5 Конституційні основи суспільного ладу України

  • Тема 6 Основи Конституційного статусу особи

  • Тема 7 Конституційні права і свободи людини та громадянина

  • Тема 8 Конституційно-правовий статус іноземний громадян, осіб без громадянства та біженців

  • Тема 9 Конституційні форми народовладдя

  • Тема 10 Виборча система в Україні

  • Тема 11 Правовий статус депутатів

  • Тема 12 Конституційно-правові засади організації та діяльності законодавчої влади в Україні

  • Тема 13 Президент України — глава Української держави

  • Тема 14 Конституційно-правові засади організації та діяльності системи органів державної виконавчої влади в Україні

  • Тема 15 Конституційно-правові засади здійснення правосуддя в Україні

  • Тема 16 Охорона конституції

  • Тема 17 Конституційний Суд України — єдиний орган конституційної юрисдикції

  • Тема 18 Територіальний устрій України

  • Тема 19 Конституційно-правові засади місцевого самоврядування в Україні

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи