Розділ «Тема 13 Президент України — глава Української держави»

Конституційне право України

Президент України — глава Української держави

У всіх сучасних державах функціонує інститут глави держави. Главою держави є посадова особа чи державний орган, який посідає найвище місце в ієрархії інститутів влади. Реальне місце та роль глави держави в здійсненні державної влади залежить від форми правління й того політичного режиму, який склався в країні. Глава держави може або перебувати поза іншими гілками державної влади, або бути включеним у виконавчу владу й очолювати її, або входити й до законодавчої, і до виконавчої, і навіть до судової гілок влади.

В Україні посаду Президента вперше в новітній історії було офіційно запроваджено на підставі Закону Української РСР «Про заснування поста Президента Української РСР і внесення змін і доповнень до Конституції (Основного Закону) Української РСР» від 5 липня 1991 р. Перша стаття цього Закону проголошувала: «Заснувати пост Президента Української Радянської Соціалістичної Республіки». Відповідно до цього Закону до Конституції Української РСР було внесено додатковий розділ, який встановлював статус Президента, його повноваження, функції, обов’язки, гарантії діяльності. Закон Української РСР «Про Президента Української РСР» від

липня 1991 р. деталізував відповідні положення Конституції. Згідно з Конституцією та зазначеним Законом Президент Української РСР визнавався найвищою посадовою особою Української держави та главою виконавчої влади. Того ж 5 липня 1991 р. було прийнято Закон України «Про вибори Президента України». Сьогодні статус Президента України визначено в розділі V Конституції України 1996 р. Він є главою держави. Це обумовлює надання йому певних повноважень стосовно органів, що входять до всіх гілок державної влади в Україні.

Згідно зі статтею 102 Конституції України Президент України виступає від імені держави, є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини та громадянина.

Конституція України встановлює, що Президент України обирається громадянами України на основі загального, рівного та прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на 5 років, що одна й та сама особа не може бути Президентом України більше ніж два строки підряд.

Конституція України передбачає низку умов, яким має відповідати кандидат на пост Президента України. Згідно зі статтею 103 Президентом України може бути обраний громадянин України, який досяг 35 років, має право голосу, проживає в Україні протягом 10 останніх перед днем виборів років і володіє державною мовою. Ця стаття також передбачає певні обмеження для особи Президента України: «Президент України не може мати іншого представницького мандата, обіймати посаду в органах державної влади або в об’єднаннях громадян, а також займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю чи входити до складу керівного органу або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку».

Повноваження Президента України викладено в статті 106 Конституції України. Усю їх сукупність можна поділити на кілька груп:

повноваження, що визначають представництво України в державних зносинах, прийняття вірчих і відкличних грамот дипломатичних представництв інших держав і т. п.;

ті, що стосуються діяльності Верховної Ради;

ті, що стосуються призначення та звільнення з посад членів Кабінету Міністрів та інших посадових осіб;

повноваження у сфері забезпечення державної незалежності, національної безпеки та оборони країни;

пов’язані з прийняттям до громадянства України та його припиненням, наданням притулку в Україні;

установчі повноваження — утворення та ліквідація за поданням Прем’єр-міністра України міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.

Для забезпечення виконання своїх повноважень Президент наділяється правом видавати укази та розпорядження, які є обов’язковими до виконання на всій території України.

Зрозуміло, що функції глави держави не можуть бути конкретизовані повноваженнями в повному обсязі. У глави держави завжди є не розкриті в Конституції повноваження, які проявляються в екстраординарних, непередбачених умовах, отримуючи де-факто визнання Верховної Ради або спираючись на судове тлумачення Конституції. Президент як глава держави вправі та зобов’язаний контролювати стійкість конституційного ладу, реальність свободи народу, єдність і цілісність державної території України. Особливістю правового статусу Президента як глави держави є те, що він особисто виконує покладені на нього Конституцією завдання та поряд із цим ініціює діяльність органів державної влади, забезпечуючи тим самим їх узгоджене функціонування та взаємодію.

Забезпечуючи та спрямовуючи діяльність усіх державних органів України та виконуючи функцію з їх координації, Президент діє лише в межах, визначених Конституцією.

Найхарактернішими для Президента України завданнями є такі:

забезпечення повноважень державної влади на всій території України;

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Конституційне право України» автора Годованець Володимир на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 13 Президент України — глава Української держави“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Розділ без назви (1)

  • ВСТУП

  • Тема 1 Конституційне право як галузь права України

  • Тема 2 Теорія Конституції. Конституція — Основний Закон Української держави

  • Тема 3 Загальні засади Конституційного ладу України

  • Тема 4 Конституційні основи державного ладу України

  • Тема 5 Конституційні основи суспільного ладу України

  • Тема 6 Основи Конституційного статусу особи

  • Тема 7 Конституційні права і свободи людини та громадянина

  • Тема 8 Конституційно-правовий статус іноземний громадян, осіб без громадянства та біженців

  • Тема 9 Конституційні форми народовладдя

  • Тема 10 Виборча система в Україні

  • Тема 11 Правовий статус депутатів

  • Тема 12 Конституційно-правові засади організації та діяльності законодавчої влади в Україні

  • Тема 13 Президент України — глава Української держави
  • Тема 14 Конституційно-правові засади організації та діяльності системи органів державної виконавчої влади в Україні

  • Тема 15 Конституційно-правові засади здійснення правосуддя в Україні

  • Тема 16 Охорона конституції

  • Тема 17 Конституційний Суд України — єдиний орган конституційної юрисдикції

  • Тема 18 Територіальний устрій України

  • Тема 19 Конституційно-правові засади місцевого самоврядування в Україні

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи