Розділ «Тема 16 Охорона конституції»

Конституційне право України

Охорона конституції

Охорона конституції в широкому розумінні — це сукупність різноманітних заходів щодо забезпечення її дії. До них належать заходи юридичного, освітнього, виховного, економічного та політичного характеру. Організація охорони конституції полягає у створенні дійових гарантій конституційної законності. Охорона конституції вимагає значної роботи як із формування певного світогляду, загальнокультурної, політичної та правової свідомості, так і створення реальних норм, інститутів, матеріальних ресурсів, покликаних забезпечувати всебічну її дію.

Суб’єктами охорони конституції є всі ті організації, органи, установи й особи, які поділяють конституційні положення та бажають їх закріплення в повсякденному житті.

Разом з тим про охорону конституції частіше ведуть мову у вузькому, власне юридичному смислі. У цьому випадку вона постає як сукупність правових засобів щодо забезпечення юридичної дії основного закону (юридичний захист конституції).

Правова охорона конституції передбачає створення та забезпечення реальної дії правових гарантій конституційної законності, до яких належать удосконалення законодавства, контрольно-наглядові заходи, заходи захисту та відповідальності. Зокрема, контрольно-наглядові заходи включають парламентський контроль, контроль органів управління, судовий і громадський контроль, спеціалізований конституційний контроль (чи нагляд), спеціалізований відомчий контроль (чи нагляд), прокурорський нагляд.

Конституційний контроль (нагляд) — особливий вид правоохоронної діяльності в державі, який полягає в перевірці відповідності законів та інших нормативних актів конституції даної країни.

Обов’язки щодо організації правових заходів охорони конституції покладаються на компетентні державні органи.

Правову охорону конституції можна розглядати й у суто спеціальному смислі — як сукупність контрольно-наглядових повноважень і заходів з боку державних органів, що володіють правом перевірки змісту нормативних актів і дій адресатів права на предмет їх відповідності Основному Закону. У цьому аспекті розрізняють попередню та наступну охорону конституції залежно від того, піддаються контролю (нагляду) проекти нормативних актів чи вже прийняті акти. Охорона може бути матеріальною, коли здійснюється змістовна перевірка актів (дій), і формальною, якщо перевірці піддається тільки дотримання процедури (порядку) прийняття актів (здійснення дії).

Розрізняють правову охорону конституції у вигляді конкретного та абстрактного контролю. Конкретний контроль пов’язаний із конкретними випадками застосування нормативного акта чи з конкретною діяльністю посадових осіб і органів держави. Абстрактний контроль здійснюється за різними підставами, але поза конкретним приводом.

З точки зору обов’язковості правову охорону конституції можна розділити на обов’язкову та факультативну. Перша передбачає покладання на певних суб’єктів обов’язків із вжиття відповідних заходів щодо охорони конституції за певних обставин. Друга базується на власній ініціативі суб’єкта виступити на захист конституції.

Світова практика свідчить, що організація охорони конституції може здійснюватися в таких формах:

використання владних прерогатив президентом як гарантом конституції;

використання компетентними суб’єктами права законодавчої ініціативи;

установлення особливого порядку (складнішого) перегляду та внесення пропозицій про зміни до тексту чинної конституції;

прямого конституційного нагляду, коли компетентний державний орган виявляє неконституційність акта, але сам його не скасовує;

опосередкованого конституційного нагляду, коли повноважні органи (суди загальної юрисдикції) мають право не застосовувати закони (якщо, на їх думку, вони не відповідають конституції) і звертаються за підтвердженням їх конституційності до Конституційного Суду;

попереднього та наступного конституційного контролю, коли компетентні державні органи не тільки виявляють невідповідність актів конституції, але й відхиляють те, що не відповідає Основному Закону;

офіційного нормативного та казуального конституційного тлумачення;

конституційно-правового судового вирішення спорів щодо компетенції органів державної влади та управління тощо;

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Конституційне право України» автора Годованець Володимир на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 16 Охорона конституції“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Розділ без назви (1)

  • ВСТУП

  • Тема 1 Конституційне право як галузь права України

  • Тема 2 Теорія Конституції. Конституція — Основний Закон Української держави

  • Тема 3 Загальні засади Конституційного ладу України

  • Тема 4 Конституційні основи державного ладу України

  • Тема 5 Конституційні основи суспільного ладу України

  • Тема 6 Основи Конституційного статусу особи

  • Тема 7 Конституційні права і свободи людини та громадянина

  • Тема 8 Конституційно-правовий статус іноземний громадян, осіб без громадянства та біженців

  • Тема 9 Конституційні форми народовладдя

  • Тема 10 Виборча система в Україні

  • Тема 11 Правовий статус депутатів

  • Тема 12 Конституційно-правові засади організації та діяльності законодавчої влади в Україні

  • Тема 13 Президент України — глава Української держави

  • Тема 14 Конституційно-правові засади організації та діяльності системи органів державної виконавчої влади в Україні

  • Тема 15 Конституційно-правові засади здійснення правосуддя в Україні

  • Тема 16 Охорона конституції
  • Тема 17 Конституційний Суд України — єдиний орган конституційної юрисдикції

  • Тема 18 Територіальний устрій України

  • Тема 19 Конституційно-правові засади місцевого самоврядування в Україні

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи