Розділ 11. Поточні конверсійні операції

Валютні операції


11.1. Сутність, види та цілі конверсійних операцій


Конверсійні операції - це угоди агентів валютного ринку за купівлі-продажу (конверсії) певних сум грошей однієї країни на валюту іншої країни за погодженим курсом на певну дату [2]. Коли фізична особа купує валюту, то вона здійснює конверсійну операцію.

Цілі конверсійних операцій:

- обмін валют при міжнародній торгівлі, здійсненні туризму, інвестицій;

- спекулятивні операції (одержання прибутку від зміни курсу валют);

- хеджування валютних ризиків.

Поточні конверсійні операції становлять основну частину валютних операцій, в англійській мові вживається термін Foreign Exchange Operations, скорочено Forex або FX.

Поточні конверсійні операції за Петрашко Л. П. поділяються на:

o Угоди з негайною поставкою - купівля-продаж валюти на умовах її поставки банками-контрагентами не пізніше ніж на другий банківський день з дня укладання угоди за курсом, що зафіксований на момент її укладання.

o Угоди today (tod, сьогодні) - конверсійна операція з датою валютування в день укладання угоди.

o Угоди tomorrow (torn, завтра) - конверсійна операція з датою валютування на наступний робочий банківський день за днем укладання угоди.

o Угоди spot - конверсійна операція з датою валютування на другий робочий банківський день з дня укладання угоди.

Дата валютування (value date) - дата виконання умов угоди, тобто фізичного переміщення коштів. Датами валютування даної валюти можуть бути тільки робочі дні, крім вихідних і святкових. Причому враховуються лише ті робочі дні фінансових інститутів країн-емітентів, учасників торгів на цьому ринку валют, і країн розташування банків, що укладають угоду, які є загальними для всіх вищезгаданих держав. Дата і час здійснення операції фіксуються по середньому часу за Гринвіцьким меридіаном.

Дата операції (дата укладання угоди (дата угоди)) - це дата укладення угоди, коли продавець погоджується продати, а покупець придбати іноземну валюту.

Наприклад: два банки в понеділок 05.02.2012р. уклали угоду про конверсійну операцію на умовах спот. Тоді дата валютування припадає на середу 07.02.2012 р. При здійсненні угоди в четвер 09.02.2012 р. дата валютування вже буде в понеділок 13.02.2012 р. Дні 05.02.12 та 09.02.12 вважаються датами укладення угоди.

Усі головні валюти торгуються на умовах спот. Але так само існує практика проведення конверсійних операцій із датою валютування до споту - "сьогодні" (today) і "завтра" (tomorrow). Це може бути пов'язане з інтересами клієнтів або з особливостями торгівлі національними валютами різних країн. Наприклад, основні торги по українській гривні (UAH) або російському рублю (RUR) до американського долара проводяться з датою валютування "сьогодні". Пояснюється це тим, що і в Україні, і в Росії банки встигають підготувати всі платіжні документи і розрахуватися національною валютою в день укладення угоди, а розрахунки в доларах США американські банки починають проводити тоді, коли в Європі вже вечір, тобто є реальний час для контрагентів підготувати необхідні документи і відправити валюту.

Конверсійні операції з євро (EUR), англійським фунтом стерлінгів (GBP), швейцарським франком (CHF) до гривні українські банки звичайно проводять із датою валютування "завтра" (torn), оскільки європейські банки починають працювати практично одночасно з українськими банками і їм потрібен час для опрацювання платіжних документів.

Для поточної конверсії долара в канадські долари (USD/CAD) дата валютування буде завтрашнім днем, що обумовлено територіальною близькістю США і Канади.

Іноді на валютному ринку виникають відхилення від прийнятих правил визначення дати спот з різних причин. Це - святкові дні в країні однієї з валют, технічні моменти, коли неможливо розрахуватися у певний день. Тоді банки визначають дату спот на перший робочий день, котрий є реальним розрахунковим днем для даної пари валют. Також бувають ситуації, коли банки не можуть провести конверсійну операцію один з одним на одну дату валютування (немає прямих відкритих кредитних ліній). Тоді угоду проводять із рознесеними датами валютування (split value date). Наприклад, банк А продав швейцарські франки банку Б за евро, але у нього немає на банк Б кредитної лінії, тобто банк А ризикує тим, що, відправивши швейцарські франки, він не отримує євро. Тому сторони домовляються, що банк Б розрахується євро на умові спот, а банк А -швейцарськими франками з датою валютування спот плюс один день.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Валютні операції» автора Божидарнік Н. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 11. Поточні конверсійні операції“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Вступ

  • Розділ 1. Валюта та валютні цінності

  • Розділ 2. Валютна система та валютний ринок

  • Розділ 3. Валютні біржі та інформаційні системи

  • Розділ 4. Сутність валютних операцій та їх класифікація

  • Розділ 5. Порядок відкриття і ведення валютних рахунків

  • Розділ 6. Кореспондентські відносини з іноземними банками

  • Розділ 7. Операції із залучення та розміщення валютних коштів

  • 7.6. Ризики та способи захисту від них

  • Розділ 8. Лізингові, форфейтингові і факторингові операції

  • Розділ 9. Неторгові операції

  • Розділ 10. Міжнародні розрахунки

  • Розділ 11. Поточні конверсійні операції
  • Розділ 12. Термінові конверсійні операції

  • Розділ 13. Угоди типу "SWAP"

  • Розділ 14. Валютний арбітраж та спекуляції

  • 14.4. Технічний аналіз

  • 14.5. Психологія прийняття рішення

  • Розділ 15. Валютний ризик

  • Розділ 16. Валютне регулювання та валютний контроль

  • Рекомендована література

  • Термінологічний словник

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи