Всі дивляться на одні й ті самі графіки та технічні індикатори, всі слухають одні й ті самі економічні та політичні новини, але роблять різні висновки. Коли один учасник ринку доходить висновку, що ціни зростатимуть і необхідно купувати, інший учасник йому продає, оскільки впевнений, що ціни будуть падати. Чому це відбувається?
Насамперед тому, що учасники ринку - це люди, які діють послідовно згідно зі своїми знанням, досвідом та інтелектом.
Під час аналізу у кожного учасника ринку формується своя думка стосовно руху ринку, і він (учасник) приймає рішення:
- купувати;
- продавати;
- нічого не робити, чекати на кращий момент.
Крім професійного володіння методами фундаментального та технічного аналізу, для успішної діяльності на фінансовому ринку важливе значення має психологія прийняття рішення.
Трейдер, який оцінює ситуацію на ринку, повинен залишатися стійким до будь-яких емоційних сплесків та "стадних" інстинктів. Рішення, які приймаються під час емоційної гарячки, як правило, закінчуються втратою капіталу. Емоції необхідно стримувати не тільки під час відкриття позиції, а й під час розвороту ринку в протилежному напрямку.
Багатьох ринок виштовхує тоді, коли учасник відкрився не в його сторону. Дисциплінований трейдер сам вийде з ринку і зробить аналіз несприятливої для нього ситуації. Емоційний же учасник чекатиме того часу, коли ринок розвернеться в його бік. Він буде зайнятий пошуками своєї правоти, а не аналізом ринку. І зрештою, коли його капітал вичерпається, ринок його виштовхне.
Існує й інша група емоційних учасників, які страждають від того, що ринок рухається в їхню сторону. Це викликає у них ейфорію від перемоги, і їм важко повірити в те, що в будь-яку мить ринок може повернутися в протилежному напрямку. Результат не примушує довго чекати, він такий самий, як і в попереднього учасника ринку - втрата капіталу.
Тому поряд з аналізом ринку - фундаментальним та технічним - важливим стає аналіз свого психологічного стану. Розуміння того, що коїться на ринку, і прийняття правильного рішення на відкриття позиції - дуже складне психологічне завдання. Тільки подолання емоційної оцінки ринку та мінімізація ризику дасть змогу стати професіоналом, а не гравцем на фінансовому ринку.
Успішна робота на валютному ринку базується на трьох основних елементах:
1) дієвий торговий метод;
2) адекватне управління ризиками;
3) психологічна стійкість.
Дієвий торговий метод - це система прийняття рішення з приводу тієї або іншої дії на валютному ринку (відкриття або закриття валютної позиції). Як правило, вій формується на базі комбінації методів фундаментального і технічного аналізу, а також на суто людській інтуїції.
Адекватне управління ризиками являє собою розумне обмеження потенційних збитків, які можуть виникнути у разі несприятливого руху валютного курсу. Тут мається на увазі прийняття мінімальних збитків з метою недопущення великих втрат. Ризик є невід'ємним атрибутом роботі на валютному ринку. Ринковий ризик - це ризик переоцінки відкритої валютної позиції в результаті несприятливого руху курсу.
Психологічна стійкість являє собою здатність валютного дилера протистояти стресам, якими наповнена його робота. Стресові ситуації виникають у разі несприятливого руху ринку за наявності відкритої валютної позиції. Стійкість також означає здатність дилера прийняти мінімальні збитки для захисту від більших втрат.
Крім того, з важливих аспектів роботи на валютному ринку є дилерська етика. Даний аспект проявляється в процесі укладання угоди між двома дилерами різних банків. Іноді дилер, що надає котирування, помиляється, надаючи котирування, що дуже відрізняється від поточного ринкового значення. Наприклад, за поточних умов ринку 1.2050-55, в результаті механічної описки або елементарної обмовки надається котирування 1.1950-55. В цьому випадку за правилами дилерської етики дилер, що робить запит щодо котирування, повинен попросити дати котирування ще раз.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Валютні операції» автора Божидарнік Н. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „14.5. Психологія прийняття рішення“ на сторінці 1. Приємного читання.