Успіх діяльності комерційного банку залежить від того, наскільки ефективно він використовує наявні засоби, вкладаючи їх в різні активи. Найбільш поширеним шляхом використання банківських ресурсів є надання кредитів. Таким чином, прийняття кредитних ризиків - основа банківської справи, а управління ними традиційно вважалося головною проблемою теорії і практики банківського менеджменту. Кредитний ризик може бути визначений як невпевненість кредитора в тому, що боржник буде в змозі й матиме намір виконати свої зобов'язання відповідно до термінів і умов кредитної угоди. Кредитний ризик для банку складається з суми заборгованості клієнта за банківськими позиками і овердрафтами, а також із заборгованостей клієнтів за іншими операціями.
Слід відрізняти наступні рівні кредитного ризику:
- кредитний ризик за окремою угодою - вірогідність збитків від невиконання позичальником конкретної угоди;
- кредитний ризик всього портфеля - величина ризиків за всіма угодами кредитного портфеля.
Відповідно для кожного рівня використовуються різні методи оцінки ризику і методи управління ним.
Величина кредитного ризику - сума, яка може бути втрачена при несплаті або простроченні заборгованості (основна сума боргу плюс нараховані відсотки).
Максимальний потенційний збиток - це повна сума заборгованості в разі її невиплати клієнтом.
Схильність до кредитного ризику існує протягом всього періоду кредитування до настання терміну повного повернення кредиту й відсотків по ньому. Ступінь ризику, пов'язаного з певним позичальником і видом кредиту, базується на оцінці різних видів ризику, які виникають для банку при наданні кредиту. Необхідно враховувати, що ступінь ризику часто міняється з часом.
Рис. 7.1. Види ризиків при кредитних операціях
У кожному випадку надання кредиту необхідно враховувати чинники, котрі впливають на рівень ризику, що виникає при кредитуванні окремих позичальників.
Виникнення кредитного ризику може бути викликане:
- нездатністю боржника створити адекватний майбутній грошовий потік у зв'язку з непередбаченими несприятливими змінами в діловому, економічному або політичному оточенні, в якому оперує позичальник;
- невпевненістю в майбутній вартості й якості (ліквідності та можливості продажу на ринку) предмету застави;
- "тріщинами" в діловій репутації позичальника.
У банківській практиці налічують понад п'ятдесят видів різних ризиків: ризик простого шахрайства і обманного банкрутства позичальника, відмова його партнерів від платежів за отримані товари, відсутність диверсифікації кредитних вкладень, пільгове кредитування споріднених, філійних (дочірніх) підприємств, політичні чинники.
У зв'язку з тим, що надання банками кредитів - це складний фінансовий механізм, який далеко виходить за рамки оцінки тільки фінансових можливостей позичальника, можна виділити наступні основні джерела кредитного ризику (табл. 7.2).
Таблиця 7.2. Джерела кредитного ризику
Найменування ризику | Характеристика джерела |
1. Ризик, пов'язаний з позичальником, гарантом, страховиком 1.1. Об'єктивний (фінансових можливостей) 1.2. Суб'єктивний (репутації) 1.3. Юридичний | 1.1. Нездатність позичальника (гаранта, страховика) виконати свої зобов'язання за рахунок поточних грошових надходжень або за рахунок продажу активів 1.2. Репутація позичальника (гаранта, страховика) у діловому світлі, його відповідальність і готовність виконати взяті зобов'язання 1.3. Недоліки в складанні і оформленні кредитного договору, гарантії, договору страхування |
2. Ризик, пов'язаний з предметом застави 2.1. Ліквідності 2.2. Кон'юнктурний 2.3. Загибелі 2.4. Юридичний | 2.1. Неможливість реалізації предмету застави 2.2. Можливе знецінення предмету застави за час дії кредитного договору 2.3. Знищення предмету застави 2.4. Недоліки в складанні і оформленні договору застави |
3. Системний ризик | Зміни в економічній системі, які можуть вплинути на фінансовий стан позичальника (наприклад, зміна податкового законодавства) |
4. Форс-мажорний ризик | Землетрус, катастрофи, смерчі, страйки, військові дії |
У якості основних чинників, які служать для оцінки ризику, виступають:
1. Характеристика позичальника.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Валютні операції» автора Божидарнік Н. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „7.6. Ризики та способи захисту від них“ на сторінці 1. Приємного читання.