13.1. Загальна характеристика своп угод та їх історія
За українським законодавством поняття своп (від англ. swap - обмін) - це угода про обмін потоками платежів з однієї і тієї ж суми заборгованості протягом обумовленого терміну на заздалегідь погоджених умовах.
Своп-операції здійснюються як між комерційними банками, міжнародними економічними організаціями, так і між комерційними банками, міжнародними інституціями та центральним банком країни, і безпосередньо між центральними банками країн. В останньому випадку вони являють собою угоди про взаємне кредитування в національних валютах
За операціями своп готівкова угода здійснюється за курсом спот, який у контругоді коригується з урахуванням премії або дисконту (залежно від тенденцій зміни валютного курсу). У даному типі угоди клієнт економить на маржі - різниці між курсами продавця і покупця по наявній угоді.
Угоди своп зазвичай здійснюються на термін від 1 дня до 6 місяців, рідше зустрічаються своп-операції терміном виконання до 15 років.
Дата виконання ближчої угоди називається датою валютування, а дата виконання більш віддаленої за терміном зворотної угоди - датою закінчення свопу (maturity). Ці дати називають ще "ногами".
Угоди своп можуть використовуватися:
- для продовження (пролонгації) відкритої валютної позиції на майбутнє. Пролонгувати (або "свопувати", від англійського to swap out) відкриту валютну позицію означає зберегти стан позиції (розмір і знак) на певний строк у майбутньому;
- для керування своїми активами та зобов'язаннями, для збільшення прибутковості;
- для зменшення валютного ризику;
- для хеджування операцій форвард. Валютні свопи поділяють на:
- свопи з фіксованими ставками, що являють собою комбінацію конверсійних угод з різними датами валютування (більш відомі як валютні свопи (currency swap). Вони здебільшого використовуються на ринку forex).
- свопи з плаваючими процентними ставками (процентні або валютно-процентні свопи), що являють собою обмін активами або зобов'язаннями (вираженими в одній або в різних валютах). Вони переважно використовуються на ринку капіталів.
Своп з фіксованими ставками валют може укладатися двома способами:
- як комбінація двох протилежних конверсійних угод на однакову суму з різними датами валютування;
- як дві зустрічні депозитні угоди на еквівалентні суми валют. Найбільш розповсюдженими видами свопів є:
- процентні свопи Interest Rate Swap;
- валютні свопи Cross Currency Swap;
- валютно-процентні свопи (cross currency interest rate swap);
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Валютні операції» автора Божидарнік Н. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 13. Угоди типу "SWAP"“ на сторінці 1. Приємного читання.