9.1. Інформаційні технології підтримки прийняття рішень
Головною особливістю інформаційної технології підтримки прийняття рішень є якісно новий метод організації взаємодії людини і комп'ютера. Вироблення рішення, що є основною метою цієї технології, відбувається в результаті ітераційного процесу (рис. 9.1), в якому беруть участь [9, 18]:
– система підтримки прийняття рішень в ролі обчислювальної ланки та об'єкта управління;
– людина як управляюча ланка, що задає вхідні дані та оцінює отриманий результат обчислень на комп'ютері.
Рис. 9.1. Ітераційний процес інформаційної технології підтримки прийняття рішень
Закінчення ітераційного процесу відбувається з волі людини. У цьому випадку можна говорити про здатність інформаційної системи спільно з користувачем створювати нову інформацію для прийняття рішень.
Додатково до цієї особливості інформаційної технології підтримки прийняття рішень можна вказати ще ряд її відмінних характеристик:
– орієнтація на рішення погано структурованих задач;
– поєднання традиційних методів доступу і обробки комп'ютерних даних з можливостями математичних моделей і методами вирішення завдань на їх основі;
– спрямованість на непрофесійного користувача комп'ютера;
– висока адаптивність, що забезпечує можливість пристосовуватися до особливостей наявного технічного і програмного забезпечення, а також вимогам користувача.
Інформаційна технологія підтримки прийняття рішень може використовуватися на будь-якому рівні управління. Тому важливою функцією систем і технологій є координація осіб, що приймають рішення, як на різних рівнях управління, так і на одному рівні.
Розглянемо структуру системи підтримки прийняття рішень (рис. 9.2), а також функції складових її блоків, які визначають основні технологічні операції.
Рис. 9.2. Основні компоненти інформаційної технології підтримки прийняття рішень
До складу системи підтримки прийняття рішень входять три головні компоненти: база даних, база моделей і програмна підсистема, яка складається з
системи управління базою даних (СУБД), системи управління базою моделей (СУБМ) та системи управління інтерфейсом між користувачем і комп'ютером [6].
База даних відіграє в інформаційній технології підтримки прийняття рішень (СППР) важливу роль. Дані можуть використовуватися безпосередньо користувачем для розрахунків за допомогою математичних моделей. Розглянемо джерела даних та їх особливості:
1. Частина даних надходить від інформаційної системи операційного рівня. Щоб використовувати їх ефективно, ці дані повинні бути попередньо оброблені. Для цього існують дві можливості:
– Використовувати для обробки даних про операції фірми систему управління базою даних, що входить до складу системи підтримки прийняття рішень;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Інформаційні системи і технології в управлінні організацією» автора Невідомо на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „9. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІ СИСТЕМИ ТА ТЕХНОЛОГІЇ В УПРАВЛІННІ ОРГАНІЗАЦІЄЮ“ на сторінці 1. Приємного читання.