4.3.1. Правила логістики
Логістичне система, функціонує відповідно до положень, у яких відбита деяка закономірність і постійне співвідношення яких- небудь явищ, процесів Іншими словами, логістична система "працює" відповідно до якихось раніше встановлених і прописаних правил, відхилення від яких небажано, а в деяких випадках навіть і не припустимо.
Європейські фірми і компанії на практиці свою логістичну діяльність здійснюють, використовуючи наступні сім правил (7R richtig) або як їх ще називають сім "потреб", сукупність яких наочно можна представити у вигляді схеми (рис. 4.1).
Рис. 4.1. Основні правила логістики
Правило номер один – "потрібний товар" стверджує, що ринку, тобто споживачам завжди потрібен товар, але тільки той, який дійсно потрібен і за який споживач готовий платити. Якщо це правило буде виконуватися, то коло споживачів того чи іншого
товару для виробника ніколи не зменшиться, а прогнозно їх чисельність тільки повинна збільшуватися
Правило номер два – "необхідна кількість товару" – передбачає поставку товару тільки леї кількості, що затребувана клієнтом Йому потрібен товар саме цієї кількості: не більш і не менш
Правило номер три – "установлена якість" – вимагає, щоб клієнт завжди отримував товар тільки високої якості. Логістика повинна забезпечити при цьому збереження всіх властивостей і характеристик товару при його доставці клієнтам
Правило номер чотири і п'ять – "вказане місце" і "узгоджений час" – вимагає від постачальника, щоб товар, що був замовлений клієнтом, був доставлений тільки у вказане місце і тільки у той час, який вказав замовник.
Правило номер шість – "мінімальні витрати" – встановлює обмеження постачальнику у формуванні розміру доданої вартості за доставку товару клієнту. Клієнт не має бажання платити за доставку додатково великі кошти. Вони повинні бути мінімізовані. А це можливо тільки за умови використання логістичного підходу.
Правило сім – "потрібному клієнту" – вимагає від постачальника, щоб товар був доставлений саме тому клієнту, який його замовив.
Тільки за умови обов'язкового виконання всіх семи правил буде виконана і місія логістики і головна її мета. Тільки за умови виконання всіх семи правил логістика має сенс як практична наука. Тільки за умови виконання всіх семи правил логістична система в процесі своєї діяльності досягне ефективності, результативності і раціональності.
Безумовне виконання постачальником перелічених правил логістики забезпечує конкретний результат логістики – гарантовану наявність необхідної продукції в заданому місці у визначений день і час, у потрібній кількості й асортименті при оптимальному рівні витрат, а головне зі збереженням встановленого рівня якості останньої.
Описані правила в подальшому є основою для формулювання основних принципів та функцій логістики.
4.3.2. Принципи логістики
Сучасна концепція логістики базується на системі взаємопов'язаних принципах, серед яких чільне положення в діяльності логістичних систем займають:
1) системність – основний конструктивний принцип, на якому будується повне управління матеріальним потоком. Цей принцип встановлює до управління МП саме системного підходу, тобто організація саме оптимальних потоків можлива в межах тільки всієї логістичної системи. А якщо мова йде про ланцюг поставок, то звісно максимального ефекту можна досягти тільки за рахунок оптимізації сукупного МП на шляху руху від першоджерела до кінцевого споживача;
2) комплексність – цей принцип передбачає використання в діяльності логістичних систем всього комплексу інструментарію логістики для оптимізації виконання логістичних процесів; комплексність реалізується в діяльності логістичних компаній через виконання семи правил логістики сукупно.
3) науковість – передбачає використання для рішення логістичних завдань методологічної бази логістики, тобто комплексу існуючих економіко-математичних моделей і сучасного апаратного забезпечення, що дають можливість логісту приймати правильні рішення в складних умовах ринку;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Логістика» автора О.М.Сумець на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „4.3. Правила, принципи та функції логістики“ на сторінці 1. Приємного читання.