Розділ «Якби мурахи були великими»

Іловайськ: розповіді про справжніх людей

Потрібно робити так: провести язиком від кінчиків пальців якомога вище до ліктя, покласти руку на мурашину стежку і чекати. Якщо є слина і пощастить з транспортним коридором, то через годину мурахи почнуть повзти по слинній доріжці, і тоді можна їх хапати ротом із зап’ястя і їсти. А якщо вже зовсім пощастить, то в пастку потраплять руді мурахи – вони кисліші, після них на деякий час зникає спрага. А якщо не пощастить або, наприклад, слини зовсім немає, тоді доведеться пальцями ловити мурах на землі, а вони прудкі, добре знають місцевість, особливо чорні. Але коли третій день лежиш у посадці з відірваною ступнею і пораненою рукою, без води і їжі, втрачаючи останні сили, то перебирати харчами не доводиться – чорний, рудий… Головне, не квапитися ковтати – голод усе одно не вгамувати, тому краще створювати ілюзію, що гарно снідаєш (обідаєш-вечеряєш) і неспішно, ретельно перетирати їх зубами.

Полювання на мурах займає декілька годин, але інших занять, окрім як намагатися не померти, тут однак немає. Перші дні, поки ще лишалися сили, жилося легше – зміг викопати яму, щоб заповзти туди, і холодна земля охолодила тіло, яке горіло високою температурою, а доки копав – зловив, палицею придавивши до ґрунту, і з’їв кілька дощових хробаків. Уживати хробаків, заздалегідь не промивши і без приправи, несмачно – земля хрустить на зубах, але теж корисно для організму. Все, що тут повзає і літає довкола, що можна з’їсти і випити – несмачно, але корисно і необхідно. Дуже корисно мочитися, поки маєш чим: сечу можна пити, сечею потрібно обробляти рану, намагаючись зупинити зараження. Коли сеча закінчується – це поганий знак. Отже, сечу бажано економити. А ось із мухами – зовсім інша історія. Мух – великих, жирних, але не можна сказати, що апетитних – літає багато. Вони збираються чорними рухливими плямами, дзижчать на розірваних прямими попаданнями тілах загиблих, які лежать зовсім поруч, метри за два. Отже, мухам тут їжі – на тижні вперед, і вони аж ніяк не хочуть підлітати і сідати на тяжкопораненого, немов натякаючи, що скоро і так здохне, встигнемо. Поки ловилися мурахи, й організм віддавав надлишки рідини, сама думка про те, щоб з’їсти муху, яка тільки що харчувалася тілом твого мертвого товариша, видавалася блюзнірською. Але потім відбувається повільна еволюція свідомості, і в голові починають виникати варіанти облаштування пасток. Муха поступово перестає бути волохатою, огидною пожирачкою трупів, перетворюючись на засіб для виживання. Цікаво все ж таки, як швидко і безболісно у людини стираються табу перед лицем смерті – організму потрібні рідина і білок, щоб відновити втрату крові – і людина готова за будь-яку ціну перетворитися на павука і змайструвати павутину. Як її сплести? Такі відповіді приходять самі собою.

Зловити муху руками неможливо: ліва – поранена і не рухається, права втратила різкість рухів. На правій руці синім маркером написані група крові, прізвище, ім’я, домашній номер телефона. Для того щоб написати, маркер довелося затиснути в зубах. Коряво, звичайно, вийшло, але розібрати за бажанням – не проблема, у деяких здорових людей і робочою здоровою рукою почерк значно гірший. І, до речі, не так це і складно, як можна подумати – затиснути маркер у зубах і нашкрябати декілька слів і цифр на тильній стороні зап’ястя. Просто потрібна вправність і кілька вільних годин для тренування з усвідомленням, що ці букви і цифри можуть зовсім скоро врятувати життя. Написане розбірливо правою рукою на лівій руці сьогодні втратило актуальність – кров із рани пішла під шкіру, і вийшло все одно, що вугіллям написати на шкільній дошці. Отже, деякий час мурахи, перш ніж стати їжею, бігали на персональних даних; могли при нагоді, якщо перестануть глушити зв’язок, подзвонити дружині й поскаржитися: «Він нас їсть!»

Так як же спіймати муху? Болісне питання, яке все частіше спливає звідкись ізсередини, з темних глибин підсвідомості, коли не розумієш – спиш чи не спиш, дихаєш чи ні, бачиш чи ввижається. Єдине, що не підлягає сумніву, – на нозі гниє рана. Ступня бовтається на двох смужках шкіри, а все, що посередині – щиколотка і гомілка – вирвано великокаліберною кулею. По рані повзають опариші, такі бридкі на вигляд слизняки, але на харч вони підуть лише після мух. Від мух жодної користі немає, лише моральні страждання, а ось опариш – тварина корисна, він убиває мікроби і призупиняє зараження. Лише потрапивши в таку ситуацію, розумієш усю мудрість древніх: святий Симеон-стовпник, який простояв десь у Сирії на стовпі кілька десятиліть, опаришів, які падали з його гниючих ніг, підбирав і повертав до трапези зі словами: «Їжте, їжте грішну плоть!» Не про опаришів піклувався Симеон, як тепер зрозуміло, і не себе змучував, а рятував від зараження організм. Тому опариші – лише після мух. Їжте, їжте грішну плоть!

Добре лежати без свідомості – не хочеться ані пити, ані їсти. Рани болять, але і в тебе – і одночасно ніби – і не в тебе. Приходять святий Симеон-стовпник – несамовитий проповідник, і святий Михайло – ангел-охоронець, можна поговорити. Коли ще так пощастить? Інколи приходять командири і запитують, як справи. Командирам хочеться дати в морду. Найчастіше повторюється епізод – перший і він же останній бій, після якого вони опинилися тут, у лісосмузі.

Бій показують крізь шерех гілля і мерехтіння тіней і сонячного світла, за створення звукових ефектів відповідає двигун беемпе, яка стоїть за кілька метрів і досі несамовито торохтить. Та сама беемпе, на яку вони встрибнули після того, як поклали у вантажівку поранених. У колону почали стріляти, і вся техніка, як зайці, кинулася врозсипну по полях, намагаючись утекти від скаженого перехресного вогню. Їм не пощастило – перші ж постріли прошили беху наскрізь. Через відкритий люк, якщо зазирнути з хмари, можна побачити, що всередині – кривава каша з командира машини і механіка-водія. Бійці з броні стріляють у відповідь, але, схоже, не встигають зрозуміти, що відбувається, і прийняти правильні рішення. Вижити в такому вогняному місиві – все одно, що витягнути щасливий квиток. Гострий біль пронизує ліву руку, доводитися падати на правий бік і ховатися за башту. Чуються дивні хлопки ззаду, ніби лопаються великі мильні кульки. А далі – пекельна розкадрівка, в якій кілька секунд умістили в собі тонни подій. Очі, звичайні людські очі, які лежать на броні й гаснуть, наче парафінові свічки; поруч темноволоса голова – і перша думка: «Чому без каски? Стріляють же!» – а потім усвідомлення: голова без тіла, із спокійним, немов восковим, сумирним, білим, як папір, обличчям. І лише очі залишилися кольоровими, ясно-зеленими, з німим питанням у зіницях.

«Дивно! – вражено розглядаючи свій, весь у світлих шматках м’яса бронежилет. – Чому м’ясо без крові? Це моє м’ясо? Чому мені не боляче? Де кров? У кіно, коли людей розриває на шматки, завжди багато крові».

Насправді крові практично немає. Удар у ногу: «А де берць? Чому немає берця? Я ж його добре шнурував уранці!» Підняв ногу і зовсім здивувався – стопа висить на двох смужках шкіри. Дістав рефлекторно з санітарної сумки джгут і наклав, відчуваючи, що ліва рука практично не працює. Ще одне попадання важкого снаряда поруч із бехою – і оглушлива пітьма оповиває світ, лише окремі, найгучніші звуки бою досягають свідомості.

– Є хто ще живий? – розганяє темряву і повертає до життя знайомий голос, лише не міг упізнати, чий саме. Власник голосу невміло стягує пораненого з беемпе.

– Акуратніше тягни, стопу відірвеш! Клади на живіт, так більше шансів вижити, якщо вирублюсь.

– Тобі видніше, ти ж санітар.

Вивернувши шию, озирнувся – довкола посадка: високі густі дерева, кущі – гарне місце, напевно, з боку поля люди тут непомітні. Беха зупинилася, і, упершись у дерева, продовжує голосно і натужно торохтіти двигуном. Вона схожа на велику потворну нещасну стару черепаху, в якої померли діти.

– У середину заглядав?

– Так, усіх посікло. Весь екіпаж – дощенту… І на броні чоловік п’ять-шість на клаптики, хто більш-менш цілий, я позбирав… – Показав на купу людського м’яса, з якого стирчали ноги в берцях. – З живих один поранений в руку і ногу; одному щоку відірвало. Я, як зміг, перев’язав; ти і я…

– Ти поранений?

– Ні. Пощастило. Ані подряпини.

– А-а-а… – спробував перевернутися на спину і відключився з думкою, що ось так і вмирають більшість тяжкопоранених – утрачають свідомість від больового шоку.

– Санітаре! Санітаре!

– Далеко від бехи не відтягай, щоб знайшли мене потім.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Іловайськ: розповіді про справжніх людей» автора Положій Є. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Якби мурахи були великими“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи