Розділ «22»

Поміж двох орлів

Процедура присяги майбутньому московському цареві мало чим відрізнялася від тієї, що Тарас Сопоха бачив біля Царевого Займища. Так само на столі лежали хрест і Євангеліє, тільки над місцем, де присягали московити, до чотирьох високих стовпів прикріпили велике полотнище — на випадок дощу і щоб захиститися від сонця. Оскільки на відміну від Царевого Займища, де хрест поцілували лише шість тисяч стрільців і декілька воєвод, тут, під Москвою, зібралося все духовенство на чолі з митрополитом Філаретом, а також боярська дума на чолі з князем Мстиславським, а ще — голови приказів, просто бояри і сила-селенна простих людей, які захотіли присягнути новому цареві. Дійство це, хоч і почалося зранку, обіцяло затягнутися до самого вечора, тому гетьман Станіслав Жолкевський вирішив не виставляти у варти все своє військо. Деякі хоругви стояли певний час, а потім їх міняли на інші.

Гетьман з воєводами ступив до намету, наближаючись до вівтаря, поклав на нього руку і дав клятву у вірному дотриманні умов — за короля і королевича, Річ Посполиту, за себе і військо.

Після нього наперед виступив Філарет і голосно, щоби почули всі присутні, промовив:

— Волею Святійшого Патріарха Гермогена закликаємо вас до виконання урочистого обряду: цілуйте хрест, ви, мужі думні, всі чини і народ, у вірності до царя і великого князя Владислава Сигізмундовича, нині благополучно обраного, і нехай буде Московська держава з усіма її жителями і надбанням його спадковою державою!

Ці слова потонули у звуках литавр і бубнів, у гарматному громі.

Затим почалася присяга. До намету, де стояв стіл з хрестом і Святим Письмом, вишикувалася довга черга.

Московити присягали своєму новому цареві.

Тарасові пощастило, і він спостерігав на віддалі, як московський народ присягає його королевичу. Він, Ян та Лукаш Жолкевські стояли на одному з численних пагорбів, звідки було видно все, що відбувалося під полотняним навісом.

— Дивись, Тарасе, здається, такі ж, як і ти, православні, а як дивно хрестяться, — говорив Ян.

Тарас мимоволі склав докупи три пальці правиці, затим залишив лише два.

— Це називається двоперстне знамення, — озвався Лукаш.

Він іноді дивував Тараса своєю начитаністю.

— Так колись хрестилися всюди, а потім перейшли на три пальці. Московити залишилися одні.

— А інші? — запитав Ян.

— Ми хрестимося п’ятьма пальцями, Тарас і запорожці — трьома. Лише московити двома.

— Що ж це виходить: королевич Владислав також стане хреститися не п’ятірнею зліва направо, а двома і справа наліво?

— Якщо хоче бути царем православних, повинен стати таким же, як і вони! Якщо це станеться, то ти, кузене, залишишся у Москві.

— Так, можливо, ти й правий, — відказав Ян Жолкевський.

Він повернув голову до Сопохи.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Поміж двох орлів» автора Лущик П.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „22“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи