Розділ «V»

Смерть у Бреслау
Бреслау, понеділок 9 липня 1934 року. Дев’ята година ранку

Ранок приніс незначну прохолоду. Анвальдт увійшов до кухні й уважно її оглянув: тарганів і сліду не було. Він знав, що вдень вони ховаються в різних шпарах, тріщинах стін, за лиштвами підлоги. Випив пляшку теплуватого лимонаду. Не переймаючись потом, який спливав обличчям, швидко почав голитися. Кількома помахами бритви він зняв жорстку щетину, тоді вилив на себе дзбанок холодної води, надяг чисту білизну й сорочку, сів у старому пошарпаному фотелі й розпочав нікотинову атаку слизової шлунка.

Під дверима лежали два листи. Трохи розчулено прочитав він Моккові перестороги й спалив листа над попільничкою. Його втішила звістка від Маасса: вчений сухо повідомляв, що переклав Фрідлендерові пророцтва й чекає на Анвальдта о десятій у своєму помешканні на Тауенцін-штрасе, 14. Кілька хвилин він вивчав карту Бреслау й шукав потрібну вулицю. У поспіху спалив і цього листа. Анвальдт відчував величезний приплив енергії. Нічого не забув: прибрав зі столу тарілку з розмазаною вечерею, викинув рештки до нужника між поверхами, посуд відніс до ресторану, там-таки з’їв легкий сніданок, а потім сів за кермо чорного лискучого «Адлера», що його вранці поставив під будинок Мокків шофер. Щойно авто виїхало із затінку, його заповнила хвиля спекотного повітря. Небо було білим, сонце насилу продиралося крізь каламутну імлу, що нависала над Бреслау. Аби не блукати, він поїхав, орієнтуючись по карті: спершу Ґребшенер-штрасе, потім на Зоннен-пляц повернув ліворуч на маленьку Телеґраф-штрасе, проминув телеграфне управління, класичну будівлю Музею Мистецтв і припаркував авто на Аґнес-штрасе, у затінку синагоги.

У будинку на Тауенцін-штрасе 14 розташувався Банк «Allgemaine Deutsche Credit-Anstalt». До частини кам’яниці, де були квартири мешканців, треба було пройти через подвір’я. Сторож чемно пропустив гостя до нового пожильця, доктора Маасса. Роздратування поліцейського, викликане спекою, зросло, коли він опинився в просторій затишній квартирі з ванною, що її для Маасса винайняв барон. Анвальдт звик до скромних умов. Але не зміг погамувати невдоволення, порівнюючи цю чудову квартиру зі своєю затарганеною норою з нужником між поверхами.

Маасс навіть не вдавав, що його втішила поява гостя. Він посадовив його за письмовий стіл і кинув йому кілька аркушів паперу, списаних рівним, чітким почерком. Сам Маасс ходив по кімнаті великими кроками, затягуючись цигаркою так пожадливо, наче не курив кілька місяців. Анвальдт ковзнув поглядом по вишуканому столі й зі смаком дібраному канцелярському приладді (підкладка із зеленої шкіри, різьблена пісочниця, вигадливий пузатий каламар, бронзове прес-пап’є у формі жіночої ноги) й ледь погамував заздрість. Маасс міряв кімнату вочевидь збуджений, спрага висушувала Анвальдтову горлянку, між шибками билася розлючена оса. Поліцейський глянув на надуті щоки Маасса, склав аркуші й заховав їх до течки.

— До побачення, докторе Maacce. Я передивлюся їх у своєму кабінеті, — Анвальдт наголосив на слові «своєму» й рушив до виходу. Маасс кинувся до нього, вимахуючи руками.

— Але ж, любий Герберте, ви такі нервові... Це все спека... Прошу вас, прочитайте мою експертизу тут,... пробачте мені моє марнославство, але мені хотілося б відразу почути вашу думку щодо цього перекладу. Ваші запитання, зауваження... Ви людина інтелігентна... Дуже вас прошу...

Маасс увивався навколо свого гостя, витягаючи то цигарки, то сигари, то запальничку. Подякувавши, Анвальдт узяв сигару й попри її міцність, кілька разів затягнувся, а тоді заходився вивчати апокаліптичні пророцтва Фрідлендера. Він побіжно переглянув докладний опис методу й характеристику семітських голосних і зосередився на перекладах. Перше пророцтво звучало так: raam — «шум», chawura — «рана», makak — «розтектися, загнивати», arar — «руїна», szamajim — «небо», а друге: jeladim — «діти», akrabbim — «скорпіони», sewacha — «ґрати», amoc — «білий». Далі Маасс ділився певними сумнівами: «Через нечіткий запис останнє слово в другому пророцтві можна розуміти як chol — «пісок» або chul — «крутитися, танцювати, падати».

Анвальдт відітхнув, оса вилетіла крізь відчинену кватирку. Маассова гіпотеза була такою: «ймовірно, що особа, названа Фрідлендером, у першому пророцтві помре від загноєння рани (смерть, рана, загнивати), отриманої в результаті руйнування будинку (руїна). Ключ до встановлення цієї людини заховано в слові szamajim — «небо». Отож наступною жертвою може бути або хтось, чиє прізвище складається зі звуків š, а, m, a, j, і, m, наприклад Шайм, або хтось на прізвище Гіммель або Гіммлер і т. п.

Ми вважаємо, що друге пророцтво вже здійснилося. Воно стосується, на нашу думку, Марієтти фон дер Мальтен (дитина, білий берег — так називали острів Мальта), яку було вбито в заґратованому вагоні (sewacha — «ґрати»). У її розпоротому животі знайшли повзаючих скорпіонів».

Детектив не хотів показувати своїм виглядом, яке величезне враження справила на нього ця експертиза. Він старанно згасив недопалок сигари й підвівся.

— У вас і справді не виникло жодних зауважень? — Маассове самолюбство вимагало похвал. Він крадькома глянув на годинник. Анвальдт пригадав одну сцену із сиротинця: колись він чіплявся до вихователя, аби той глянув на вежу, що її малий Герберт збудував з кубиків.

— Докторе Маасс, ваш аналіз є таким точним і переконливим, що мені важко здобутися на якісь запитання. Вельми вам удячий, — він простягнув руку на прощання. Але Маасс наче й не помітив цього.

— Дорогий Герберте, — пищав він солоденько. — Може, вип’єте холодного пива?

На якусь мить Анвальдт замислився. («Шановний пане вихователю, гляньте будь ласка, на мою вежу. — Не маю часу...»).

— Я не вживаю алкоголю, але із задоволенням вип’ю холодного лимонаду або содової.

— Звичайно, — Маасс розплився в усмішці. Виходячи до кухні, він іще раз зиркнув на годинника. Анвальдт за професійною звичкою оглянув письмовий стіл ретельніше, аніж попервах. (Навіщо він хоче мене силоміць затримати в себе?). Під прес-пап’є лежав відкритий вишуканий конверт бузкового кольору з видрукуваним гербом. Анвальдт не вагаючись відкрив його й витяг твердий, складений навпіл чорний аркушик. Всередині було каліграфічно виведено срібним чорнилом:

«Сердечно запрошуємо вас на бал-маскарад сьогодні увечері (тобто у понеділок, 9 липня ц. р.) о сьомій. Він відбудеться в моїй резиденції на Уферцайле, 9. Для дам обов’язковим є костюм Єви. Раді будемо вітати чоловіків у костюмі Адама.

Барон Вільгельм фон Кепперлінґ».

Анвальдт помітив тінь Маасса, що саме виходив з кухні. Він швидко сховав запрошення під прес-пап’є. З усмішкою прийняв від Маасса масивну шестигранну склянку. Вихилив її одним ковтком і намагався осмислити щойно прочитане. Крізь плетиво думок не пробивався навіть Маассів фальцет, хоча семітолог вочевидь не переймався відсутністю зосередженості у свого слухача й жваво змальовував йому свою наукову дискусію із професором Андре. Коли він розпочав обговорювати граматичні проблеми, пролунав дзвінок у двері. Маасс поглянув на годинник і кинувся до передпокою. Крізь прочинені двері кабінету Анвальдт розгледів якусь гімназистку. (Канікули, спека, а вона у формі. Певне, ще діє це ідіотське розпорядження ходити у формі цілий рік) Вони якийсь час шепотілися, а потому Маасс дзвінко ляснув дівчину по сідницях. Дівчина захихотіла. (Ага, то ось навіщо він мене затримав Хотів показати, що він не просто теревенив, говорячи про розпусних гімназисток). Він не зміг погамувати цікавості й вийшов з кабінету. Відчув раптовий спазм шлунка й нудотний присмак у роті. Перед ним стояла гімназистка Ерна.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Смерть у Бреслау» автора Марек Краєвський на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „V“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи