Розділ «XVI»

Смерть у Бреслау
Оппельн, вівторок 13 листопада 1934 року. Дев’ята година вечора

Потяг сполучення Бреслау — Оппельн запізнився на дві хвилини. Моккові, звиклому до пунктуальності німецької залізниці, це здавалося гідним суворої кари. (То й не дивно, що в державі, якою керує австрійський фельдфебель, усе виходить з ладу). Потяг повільно в’їжджав на перон. У вікні вагона Мокк угледів чоловіка, який сміявся й невідомо до кого махав рукою. Глянув на Смоложа. Той також помітив веселуна. Кинувся в бік залу очікування з високим ліпним склепінням. Потяг зупинився. Мокк помітив у вікні Кемаля Еркіна, а відразу за ним усміхненого чоловіка, що допомагав літній пані виносити важку валізу. Еркін жваво вистрибнув з вагона й рушив до залу очікування. Веселун жбурнув на перон саквояж ураженої пані й швидко подався за ним.

У залі очікування перебувало лише декілька пасажирів. Турок попрямував до підземного переходу, який провадив до міста. Спуск був перегороджений залізним бар’єром. Він ішов праворуч. За роки, проведені в Німеччині, він уже познайомився із прусським Ordnung-ом[53], тож, побачивши чоловіка, який ішов назустріч, так само праворуч від бар’єра, інстинктивно сягнув до кишені, де тримав револьвер. За мить висмикнув її. Чоловік наближався до Еркіна, вихиляючись тілом, — аби не збочити із прямої. Паралельно до п’яниці, уже ліворуч, ішли четверо есесівців і якийсь згорблений чиновник у капелюсі. Пияк підійшов до Еркіна й перегородив йому дорогу. Похитуючись на всі боки, він силкувався запхати до рота пом’яту цигарку. Турок, подумки сміючись зі своїх підозр, сказав, що не має сірників, і хотів було оминути п’яницю, та зненацька відчув удар у живіт, такий сильний, що аж зігнувся. Краєм ока помітив, як через бар’єр перестрибують есесівці. Він не встигнув спертися на стіну, як вони вже зайшли ззаду. Із залу очікування наближалася пані, що тягла важку валізу й без угаву нарікала. Її грубо відіпхнув кремезний чоловік у плащі й капелюсі. У руці він тримав револьвер. Еркін сягнув до кишені, але це був останній рух, який він устиг зробити. Від сильного поштовху ЙОГО тіло полетіло на бар’єр і повисло на ньому. Двоє eceсівців притисли його, а чиновник завдав страшного удару гумового палицею. Еркін не втратив свідомості, але відчув, що не може поворухнутися. До нього повільно наближався кремезний чоловік у тіснуватому плащі. Він заспокоював залізничного охоронця, демонструючи високо підняте посвідчення, і широко всміхався. Чиновник з гумовою палицею, вочевидь невдоволений наслідками свого першого удару, зціпив зуби й розмахнувся вдруге.

Оппельн, середа 14 листопада 1934 року. Перша година ночі

Вітер дмухав крізь шпари у дверях гаража. Холод повернув Еркінові свідомість. Він перебував у неприродно скоцюрбленій позі. Обидві руки були прикуті наручниками до гаків у стіні. Турок тремтів від холоду. Він був зовсім голий. Кров застигала на його повіках. Крізь червону імлу побачив кремезного чоловіка. Мокк підійшов до нього й тихо промовив:

— Ось і настав нарешті цей день, Еркіне. Хто помститься за нещасну Марієтту фон дер Мальтен? Я. Ти це добре розумієш, адже помста — ваш священний обов’язок. У тому, що стосується помсти, ваші звичаї мені дуже до вподоби. — Мокк понишпорив у кишенях і на його обличчі з’явилося розчарування.

— Немає в мене при собі ані шершнів, ані скорпіонів. Якось я про них забув. Та знаєш, принаймні в одному твоя смерть нагадуватиме Марієттину. Ти втратиш невинність... — і глянув убік. З темряви виринув якийсь чоловік. На вкритому гнійниками обличчі палали маленькі очиці. Турок здригнувся від огиди. А тоді здригнувся вдруге, почувши, що той брязнув пряжкою паска й спустив штани.

«Шлезіше Тагесцайтунг» від 22 липня 1934 року, сторінка 1:

«ЖАЛЮГІДНА СМЕРТЬ МАСОНА»

«Учора під ранок у власному домі на Айхен-алеє, 24 у Бреслау було вбито барона Олів’є фон дер Мальтена, одного із засновників і членів масонської ложі «Гор». Убивцею був його нешлюбний син Герберт Анвальдт з Берліна. Згідно зізнань свідка Маттіаса Дерінґа, камердинера барона, Анвальдт прийшов уночі до палацу фон дер Мальтенів, щоб передати баронові якусь важливу звістку. Наш інформатор стверджує, що того дня берлінець довідався, що він є нешлюбним сином барона, і саме про це хотів з ним порозмовляти о такій невідповідній порі. Розпач покинутої дитини, бурхливі емоції зневаженого підкидька взяли гору над розумом і Анвальдт після гострої суперечки заколов свого батька кинджалом, після чого був затриманий Г. Вуттке, шофером барона, який замалим не вбив його свічником. Обвинуваченого в надзвичайно важкому стані доправили до університетської клініки, де він перебуває під поліційним наглядом».

Висновок цієї сумної історії такий: масони є моральними збоченцями й повинні бути ізольовані від суспільства.

«Тиґоднік ілюстровани» від 7 грудня 1934 року, сторінка 3 (уривок статті «Безодня глупоти»)

«... Наші західні сусіди у своїй пропаганді проти євреїв та масонів використовують усе, навіть найвідразливіші кримінальні злочини. Ось вам приклад. Минулого місяця один психічно хворий поліцейський убив у Бреслау всіма шанованого аристократа, члена масонської ложі «Гор», якого він уважав власним батьком. Газетні писаки на зразок дописувачів «Фелькішер Беобахтер» аж заходяться від антимасонської істерики. Гаданого батька (про матір не сказано й слова) зображують покидьком, що жбурнув у клоаку власну дитину, а цього нещасника всі одностайно вважають вершителем справедливості, який помстився за завдану йому кривду. У результаті божевільного убивцю після судового фарсу засуджено на два роки позбавлення волі».

«Бреслауер Нойєсте Нахріхтен» від 29 листопада 1934 року, сторінка 1:

«БАТЬКОВБИВЦЮ ЗАСУДЖЕНО ДО ДВОХ РОКІВ УВ’ЯЗНЕННЯ»

«Після судового процесу, що тривав близько чотирьох місяців, колишній кримінальний асистент Герберт Анвальдт, якого в народі називають байстрюком-месникам, був засуджений до двох років позбавлення валі, а після звільнення — до примусового психіатричного лікування за вбивство свого батька барона Олів’є фон дер Мальтена. В обгрунтуванні вироку суд відзначив страшну кривду, яку заподіяв своєму вихованому в сиротинці синові цей відомий аристократ і ліберал, що пропагував доброчинну діяльність.

Цей дисонанс між словами й діяннями барона, його кричуща ганебна несправедливість, стали для суду частковим виправданням злочину, вчиненого Анвальдтом у стані афекту, який на додаток до всього страждав на нервові розпади...»

«Бреслауер Цайтунґ» від 17 грудня 1934 року:

«ПРОЩАННЯ ШЕФА КРИМІНАЛЬНОГО ВІДДІЛУ БРЕСЛАВСЬКОЇ ПОЛІЦІЇ ЕБЕРГАРДА МОККА. ЗАСЛУЖЕНОГО ПОЛІЦЕЙСЬКОГО ПЕРЕВОДЯТЬ НА ІНШУ ДЕРЖАВНУ ПОСАДУ»

«Сьогодні в Бреславському управлінні поліції під звуки маршів у виконанні гарнізонного оркестру відбулося урочисте прощання з радником Ебергардом Мокком, який займатиме іншу державну посаду. Зворушений Мокк прощався з установою, з якою був пов’язаний ще замолоду. З неофіційних джерел ми довідалися, що він не покине міста, що багато чим йому завдячує...»

«Шлезіше Таґесцайтунґ» від 18 вересня 1936 року, сторінка 1:

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Смерть у Бреслау» автора Марек Краєвський на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „XVI“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи