11.1. Що треба розуміти під формою навчання? Які форми навчання склалися історично?
Форма (від лат. forma — зовнішність, устрій) — з філософського погляду зовнішнє вираження певного змісту.
Форма організації навчання — це обмежена в часі і просторі взаємозумовлена діяльність учителя та учнів.
В історії розвитку школи складались різноманітні форми навчання. Вони зумовлені, з одного боку, потребами суспільно-економічного розвитку, а з другого — рівнем розвитку педагогічної науки. Впродовж останніх століть на освітній ниві найбільш помітний слід залишили такі форми організації навчання: індивідуальна, групова, класно-урочна, белл-ланкастерська, дальтон-план, бригадно-лабораторна (рис. 28).
11.2. Що являє собою класно-урочна форма навчання і як вона складалася в історичному контексті?
11.3. Які основні педагогічні вимоги до уроку як основної форми організації навчання?
11.4. Які є типи уроків?
У дидактиці існують різні підходи до класифікації уроків. Зокрема, уроки класифікують: за способами їх проведення (урок-лекція, кіноурок, урок-диспут, урок-бесіда, лабораторно-практичний урок та ін.); за етапами навчальної діяльності (вступні, уроки формування понять, уроки застосування знань на практиці, уроки тренувань і повторення та ін.). Найбільш вдалою і прийнятною є класифікація уроків за дидактичною метою. Український дидакт В.О. Онищук виділяє такі типи уроків:
• урок засвоєння нових знань;
• урок формування умінь і навичок;
• урок застосування умінь і навичок;
• урок узагальнення і систематизації;
• урок контролю та корекції знань, умінь і навичок;
• комбінований урок.
Залежно від типу уроку логічно вибудовується його структура.
Структура уроку — це сукупність, послідовність та логічний зв'язок елементів, які становлять його модель. У процесі моделювання уроку того чи іншого типу має виявлятися творчість учителя. Проте разом з тим не слід забувати про дотримання логічної доцільної архітектури уроку певного типу. Узагальнена структура різних типів уроків наведена на рис. 31.
11.5. Які є позаурочні форми навчання?
11.6. Які особливості факультативних занять?
11.7. Які завдання практикумів?
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Педагогіка у запитаннях і відповідях» автора Кузьмінський Л.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 11. ФОРМИ ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ“ на сторінці 1. Приємного читання.