13.1. Економічна суть категорії "доходи"
Видатний французький економіст Жан Батист Сей вважав, що дохід підприємця складається з двох частин:
o промислового доходу, який акумульований з допомогою часу, виробництва та заощадливості;
o підприємницького доходу, який формується як винагорода за промислові здібності, талант, дух порядку та управління.
Дохід - це не що інше, як виручка від діяльності підприємства без вирахування знижок, повернення товарів, податків.
Відповідно до П(С)БО 15 "Дохід", доходи підприємства класифікують за різними ознаками. Для визнання доходу та визначення його суми розрізняють дохід від:
o реалізація продукції, товарів, інших активів, придбаних з метою продажу;
o надання послуг, виконання робіт;
o використання активів підприємства іншими фізичними та юридичними особами, результатом якого є отримання відсотків, дивідендів, роялті.
Під звичайною діяльністю розуміють будь-яку діяльність підприємства (або операції, які її забезпечують чи виникають внаслідок здійснення такої діяльності).
Одним із різновидів звичайної діяльності є операційна діяльність - це основна статутна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною або фінансовою діяльністю.
До основної діяльності відносять операцій, пов'язані з виробництвом або реалізацією продукції (товарів, послуг), що є визначальною метою створення підприємства та забезпечує основну частку його доходу.
Рис. 13.1. Класифікація доходів за видами діяльності
Інвестиційна діяльність пов'язана із здійсненням операцій з придбання і реалізації тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою еквівалентів грошових коштів.
Фінансова діяльність призводить до зміни розміру та складу власного й позикового капіталу підприємства.
Надзвичайна діяльність - це подія або операція, яка чітко відрізняється від звичайної, та не очікується, що вона буде повторюватися періодично в кожному наступному звітному періоді.
Для відображення у Звіті про фінансові результати доходи класифікують за наступними групами:
o дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг;
o інші операційні доходи;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Бухгалтерський облік» автора Садовська І.Б. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ТЕМА 13. ОБЛІК ДОХОДІВ І ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ“ на сторінці 1. Приємного читання.