Рішення про обсяг виробництва реалізуються на основі CVP-аналізу (аналіз беззбитковості, критичної точки, "витрати-обсяг-прибуток"). На величину планового обсягу впливає ряд умов: існуюча виробнича потужність, стан обладнання, технологія, ринок збуту та інші. Методика підготовки релевантної інформації для управлінців залежить, наприклад, від того, наскільки навантажені потужності підприємства. В будь-якому випадку віддається перевага маржинальному підходу. Існує множина моделей, основаних на вивченні взаємозв'язку витрат, прибутку і обсягу. Зазвичай розгляд питання розпочинається з аналізу критичної точки, тобто тієї точки обсягу продажу, де немає ні прибутку, ні збитку. Ч.Т. Хорн-грен і Дж. Фостер в книзі "Бухгалтерский учет: управленческий аспект" і М.А. Вахрушина в книзі "Бухгалтерский управленческий учет" дають три методи розрахунку критичної точки: рівняння, маржинального доходу і графічний. Розділення перших двох недоречно, так як метод рівняння виходить на кінцеву формулу, яка використовується в методі маржинального доходу [3, 213].
Точка беззбитковості при застосуванні методу рівнянь відображається послідовністю розв'язку певного переліку таких рівнянь.
Точка беззбитковості у грошових одиницях може бути виведена з рівняння:
де ВР - виручка від реалізації; ЗВ - змінні витрати; ПВ - постійні витрати; П - прибуток.
Оскільки прибуток у точці беззбитковості дорівнює нулю, то відповідно:
де ТБ - точка беззбитковості;
Виходячи із цього рівняння, можна визначити точку беззбитковості в натуральних одиницях:
де ТБ (нат.) - точка беззбитковості в натуральних одиницях;
ТБ (грош.) - точка беззбитковості в грошових одиницях;
Ц од. - ціна за одиницю. Перетворимо рівняння 8.2 таким чином:
де КРП - кількість одиниць реалізованої продукції; ЗВ од. - змінні витрати на одиницю.
Звідси:
Критична точка може бути виражена в термінах одиниць продажу або доларів продажу. Основне рівняння знаходження критичної точки наступне:
де КТ - критична точка; Ц - ціна.
Приклад 8.1
Розглянемо приклад використання цього рівняння для знаходження критичної точки. Підприємство займається виготовленням письмових столів. Змінні витрати складають 50 грн на одиницю, постійні витрати - 20 000 грн за год. Ціна продажу - 90 грн за одиницю. Використовуючи цю інформацію і позначивши через Х - обсяг продажу в одиницях, ми можемо написати рівність:
90 грн o Х=50 грн o Х + 20 000 грн
40 грн o Х=20 000 грн
Х=500
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Бухгалтерський облік» автора Садовська І.Б. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „22.3. Визначення точки беззбитковості за допомогою рівнянь“ на сторінці 1. Приємного читання.