6.1. Сутність інфляції та необхідність її статистичного вивчення
Інфляція (від лат. — роздування, здуття, розбухання)- це тривале зростання загального рівня цін, що, відповідно, є свідченням зниження купівельної спроможності грошей.
Інфляція — це багатопланове соціально-економічне явище, яке характеризує співвідношення між кількістю паперових грошей, обсягом вироблених товарів та послуг і темпами зростання рівня цін. Інфляційний процес означає знецінення грошей стосовно золота, товарів та іноземних валют.
Інфляція — це процес довільного підвищення загального рівня цін і знецінення грошей, спричинених розбалансованістю між грошовою масою та її товарним покриттям.
Як економічне явище інфляція існує тривалий час. Вважається, що її поява пов'язана з виникненням паперових грошей.
Термін "інфляція" вперше почав використовуватися у Північній Америці в період громадянської війни 1861-1865 рр. й означав збільшення паперово-грошового обігу. В XIX ст. цей термін набув поширення в Англії та Франції. В економічній літературі поняття "інфляція" стало поширеним у XX столітті після світової війни.
Інфляція — це переповнення каналів грошового обігу масою надлишкових паперових грошей, що спричиняє:
- їх знецінювання;
- зростання цін на товари першої необхідності;
- зниження валютного курсу,
- падіння реальних доходів населення.
Зворотною стороною інфляції є зниження купівельної спроможності грошей, яка характерна для паперових і безготівкових грошей, що не мають власної вартості та не є реальним товаром.
Статистичне вивчення інфляції виконується за такими напрямами:
1) за формами прояву:
- цінова інфляція, що проявляється у вигляді зростання цін;
- інфляція заощаджень, коли знецінення грошей проявляється у зростанні вимушених заощаджень при фіксованих державою цінах і доходах;
- девальвація, за якої знецінення грошей проявляється у падінні їхнього курсу до іноземної валюти.
2) за критерієм відкритості, який є дещо спорідненим із формами прояву інфляції:
- відкрита інфляція, що проявляється у вигляді зростання цін на товари і послуги;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Фінансова статистика» автора Кремень В.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 6. "Статистичне вивчення інфляції"“ на сторінці 1. Приємного читання.