На сьогоднішній день в Україні, як і у більшості країн, у статистичній практиці використовується така система індексів цін:
1. у споживчому секторі:
- індекс споживчих цін (ІСЦ);
2. у виробничому секторі:
- індекс цін на засоби виробництва (ІЦВ);
- індекс цін на будівельно-монтажні роботи;
- індекс тарифів на послуги пошти та зв'язку для підприємств, установ, організацій;
- індекс тарифів на вантажні перевезення залізничним транспортом ;
- індекс тарифів на транспортування вантажів трубопроводами ;
- індекс цін реалізації сільськогосподарської продукції;
3. узагальнюючі показники:
- дефлятор ВВП;
- індекс купівельної спроможності.
1. Індекс споживчих цін
2. Індекс цін на засоби виробництва (цін виробників)
ІЦВ характеризує зміну в часі загального рівня цін на засоби виробництва, які купують юридичні особи для виробничого споживання. Цей індекс відображає зростання оптових цін, темпи яких не завжди збігаються з темпами зростання роздрібних цін, за якими розраховується ІСЦ.
ІЦВ є більш чутливим до зміни витрат на виробництво, ніж до зміни попиту, тому його часто використовують при характеристиці інфляції витрат, особливо коли зростання оптових цін відбувається в період, який передує періоду зростанню роздрібних цін.
ІЦВ використовується при створенні інформаційної бази для прогнозування та управління процесами ціноутворення в промисловості, перерахунку показників системи національних рахунків у постійні ціни та забезпечує можливість проведення міжнародних зіставлень.
ІЦВ в Україні розраховується щомісячно починаючи з 1991 року, за діючою методологією — з 1996 року в рамках програми опрацювання макроекономічних показників, що ґрунтуються на міжнародних стандартах. Спостереження за змінами цін ведеться на вибірковому колі підприємств (понад 2 тис.) і охоплює майже 6 тис. видів продукції практично всіх галузей промисловості.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Фінансова статистика» автора Кремень В.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „6.3. Методичний інструментарій вимірювання рівня та динаміки інфляційних процесів“ на сторінці 1. Приємного читання.