Необхідність аудиту в Україні зумовлена значними змінами економічного ладу. Виникнення акціонерних, орендних, кооперативних, спільних підприємств, комерційних банків, страхових компаній створило умови та необхідність проведення незалежного фінансового контролю - аудиту.
Аудиторська діяльність в Україні регулюється Законом "Про аудиторську діяльність" від 14.09.2006 р., який визначає правові основи проведення аудиту. Цей закон спрямований на створення незалежного фінансового контролю з метою захисту інтересів користувачів фінансової та іншої економічної інформації. Положення цього Закону діють на території України і поширюються на всі господарюючі суб'єкти незалежно від форм власності та видів діяльності, органи державної виконавчої влади. Аудиторська діяльність регулюється не тільки цим Законом, а й іншими законодавчими і нормативними актами України.
Головною метою аудиту є перевірка даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання з метою визначення достовірності їх звітності, обліку, його повноти і відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам. Найбільш вагомими завданнями аудиту є:
o організаційне та методичне забезпечення аудиту;
o практичне проведення аудиторських перевірок;
o організація проведення послуг: експертизи, консультацій з питань покращання організації бухгалтерського обліку, аналізу виробничої та фінансово-господарської діяльності підприємств;
o проведення семінарів, організація курсів;
o підготовка аудиторських кадрів;
o забезпечення державних органів та власників інформацією про фінансовий стан об'єктів діяльності.
Тому в результаті вивчення порядку організації аудиту необхідно навчитися організовувати аудиторські фірми, проводити аудиторські роботи та вміти оформляти результати перевірки.
Обов'язкове проведення аудиту регулюється статтею 8 Закону України "Про аудиторську діяльність". Так, у Законі вказано, що проведення аудиту є обов'язковим для відкритих акціонерних товариств, підприємств-емітентів облігацій, професійних учасників ринку цінних паперів, фінансових установ та інших суб'єктів господарювання, засновників банків, підприємств з іноземними інвестиціями, відкритих акціонерних товариств (крім фізичних осіб), страхових і холдингових компаній, інститутів спільного інвестування, довірчих товариств та інших фінансових посередників, а також для емітентів цінних паперів при отриманні ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Проведення аудиту є обов'язковим також в інших випадках, передбачених законами України.
Новим Законом "Про аудиторську діяльність" розширені повноваження Аудиторської палати України в частині покладання на неї відповідальності щодо забезпечення незалежності аудиторів під час проведення ними аудиторських перевірок та організації контролю за якістю аудиторських послуг.
Законом роз'яснюється визначення осіб, які можуть бути аудиторами. Таким чином, аудитором може бути фізична особа, яка має сертифікат, що визначає її кваліфікаційну придатність на здійснення аудиторської діяльності на території України.
Має місце роз'яснення, що "аудитори (аудиторські фірми) можуть надавати інші аудиторські послуги, пов'язані з їх професійною діяльністю, зокрема з ведення та відновлення бухгалтерського обліку, у формі консультацій з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності, експертизи і оцінки стану фінансово-господарської діяльності та інших видів економіко-правового забезпечення господарської діяльності суб'єктів господарювання".
Під час здійснення аудиторської діяльності всі аудитори та аудиторські фірми повинні застосовувати відповідні стандарти аудиту та інші нормативно-правові акти. До таких стандартів відносять стандарти аудиту та етики міжнародної федерації бухгалтерів, які були прийняті як національні стандарти аудиту.
Законом також передбачено ведення Реєстру аудиторських фірм та аудиторів, який веде Аудиторська Палата України.
Реєстр аудиторських фірм та аудиторів - база даних, що містить інформацію про аудиторські фірми та аудиторів, які займаються аудиторською діяльністю індивідуально як фізичні особи-підприємці. Аудиторські фірми та аудитори, які зареєстровані як фізичні особи-підприємці, мають право на здійснення аудиторської діяльності лише після включення їх до реєстру.
У Законі підкреслюється, що членам адміністративних, керівних та контролюючих органів аудиторських фірм, які не є аудиторами, а також засновникам, власникам, учасникам аудиторських фірм забороняється втручатися у практичне виконання аудиту в спосіб, що порушує незалежність аудиторів.
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Аудит: організація і методика» автора Огійчук М.Ф. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Вступ“ на сторінці 1. Приємного читання.