Рослини відзначаються надзвичайною різноманітністю свого складу, формами, обміном речовин тощо, ростуть на всіх континентах планети. Вони забезпечують атмосферу киснем, а в процесі життєдіяльності з неорганічних сполук синтезують органічні речовини й тим самим створюють поживу для всіх живих організмів.
Застосування рослинних продуктів, які містять не окремі біологічно активні речовини, а їх комплекс – є закономірним процесом, який витікає безпосередньо з умов життя і розвитку людини.
Незважаючи на наявність у сучасному арсеналі лікарських засобів значної кількості препаратів, виготовлених за допомогою хімічних технологій, лікарські рослини і сировина їх не тільки не втратили свого значення, а навпаки – їх застосування останнім часом зростає.
Слід відмітити, що застосування лікарських засобів рослинного походження у сучасній науковій медицині, як і інших засобів, проводиться тільки після всебічних експериментальних та клінічних досліджень, у чому, між іншим, і виявляється позитивне ставлення до багатого досвіду народної медицини. Нині широко проводяться дослідження по вивченню лікарських рослин і щороку впроваджуються у медичну практику нові препарати.
Все це говорить про подальший розвиток фітотерапії та розширення застосування ліків рослинного походження. Це пояснюється тим, що між хімічним складом рослин і функціонуванням людського організму існує певна злагодженість. Рослинні ліки мають перевагу перед синтетичними лікарськими засобами. Справа в тому, що рослинні речовини утворюються у живій клітині, яка має багато спільного з клітинами тварин і людини, як за структурою, так і за тотожністю багатьох найважливіших біохімічних процесів. Речовини, утворені в рослинній клітині, за багатьма показниками стоять ближче до тих речовин, які беруть участь у біохімічних процесах тваринних клітин, певною мірою пристосовані, завдяки своїй структурі і майже однакових обмінних процесів клітин тварин і людини. З цієї причини біологічно активні речовини рослин, навіть якщо вони належать до сильнодіючих, значно не порушують обмінні процеси, як деякі синтетичні препарати. До того ж, більшість ліків рослинного походження є комплексом біологічних речовин, що діє більш ефективно, ніж ті препарати, які виготовляються синтетично.
Подальший розвиток фітотерапії вимагає від лікарів, фармацевтів, спеціалістів, які займаються заготівлею та культивуванням лікарських рослин, широкої обізнаності про способи застосування рослинних продуктів у лікувальній справі. Незважаючи на те, що в останній період видано чимало книг, присвячених цій проблемі, в них, в основному, висвітлені питання щодо застосування лікарських рослин та засобів на їх сировинній основі в народній медицині. Література про застосування їх у науковій медицині обмежена. Щоб усунути цю прогалину, ми пропонуємо цей енциклопедичний довідник, в якому крім усіх належних характеристик про рослини узагальнений досвід авторів з цих питань.
У даному випадку автори виходять з тих міркувань, щоб привернути увагу лікарів, фармацевтів, ботаніків до вивчення лікарських рослин. Справа в тому, що частина лікарів, очевидно, перебільшуючи сучасні досягнення медицини, зневажливо, а в деяких випадках і недовірливо ставиться до досвіду народної медицини по використанню лікарських рослин. А між іншим, у цьому є здоровий глузд – лікування рослинними продуктами та засобами. Безумовно, спеціалісти повинні критично ставитись до цих повідомлень і не просто копіювати народний досвід, а експериментально та клінічно перевіряти його, пам'ятаючи, що наукова медицина ніколи не відносилась зневажливо до рослин та засобів на їх основі.
Ми пропонуємо характеристику лікарських рослин та сировини які містять алкалоїди, антраценпохідні та інші біологічно активні речовини, зокрема: вітаміни, глікозиди, дубильні речовини, кумарини, полісахариди, сапоніни, терпеноїди, фенологлікозиди і флавоноїди, їх застосування.
Тема 1. Біологічно активні речовини
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Основи фармакогнозії і фітотерапії» автора Туманова В.А. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ВСТУП“ на сторінці 1. Приємного читання.