8.1. Поняття та концептуальні засади корпоративного контролю. Форми та типологія корпоративного контролю
Корпоративний контроль - специфічна форма контролю в корпораціях, який охоплює не лише внутрішні управлінські взаємовідносини, а й зовнішні. Корпоративний контроль неможливо трактувати у вузькому значенні, його слід розглядати з позицій діалектичного розвитку різних точок зору і у взаємозв'язку з іншими управлінськими функціями.
Корпоративний контроль може базуватися як на матеріальних засадах (власності - володінні певним пакетом акцій, фінансових ресурсах), так і на нематеріальних засадах (владі, інтелекті та робочій силі). Причому найвпливовіші учасники корпоративних взаємовідносин зазвичай мають як матеріальні, так і нематеріальні права для здійснення корпоративного контролю.
Тому за джерелами корпоративного контролю можна виділяти чотири типи контролю, а саме:
- контроль, що випливає із володіння правом власності;
- контроль, що випливає із володіння правом на користування власністю;
- контроль, що випливає із володіння владою;
- контроль, що випливає із володіння можливістю здійснення влади.
Важливо зазначити, що акціонери, кредитори, громадськість, державні органи не управляють АТ у загальноприйнятому сенсі (виробництвом, збутом, персоналом), а впливають на нього переважно за рахунок тих елементів, що є об'єктами їхніх інтересів. Функції управління планування, організацію, мотивацію, контроль та координацію здійснюють менеджери. Термін "контроль" як функція управління має інший смисловий відтінок, аніж цей же термін, який визначає взаємовідносини АТ та його акціонерів. Як функція управління, контроль - це управлінська діяльність, завдання якої полягає в кількісній та якісній оцінці та обліку результатів роботи організації. В цьому контексті контроль встановлює міру відповідності (факту плану чи нормі), тобто має інформаційний, оціночний аспект.
Контроль, що здійснюється за господарським товариством власниками, керівництвом та державними органами, має на меті надання надійної інформації зацікавленим особам.
До суб'єктів корпоративного контролю належать:
- органи державної влади;
- громадськість (суспільство в цілому, територіальна громада);
- учасники за розміром пакету акцій;
- збори власників;
- збори засновників;
- наглядова рада;
- менеджери, працівники підрозділів;
- ревізійна комісія;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Корпоративне управління» автора Ігнатьєва І.А. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 8. Корпоративний контроль“ на сторінці 1. Приємного читання.