Головним видом економічної діяльності підприємства є основна діяльність. Результати основної діяльності підприємства, тобто результати від виробництва та реалізації продукції, є найважливішим джерелом його фінансових ресурсів і головним фактором поліпшення фінансового стану й фінансової стійкості, що обумовлює необхідність постійного удосконалення цього виду діяльності.
Тематичний аналіз основної діяльності підприємства, або аналіз виробництва та реалізації продукції, в складі повного комплексного аналізу діяльності металургійного підприємства містить:
- аналіз ринків металопродукції;
- аналіз доходу від реалізації металопродукції у вартісному вимірюванні та факторів, що на нього впливають;
- аналіз обсягу виробництва металопродукції в натуральних одиницях та в умовно-натуральному вимірюванні та факторів, що на нього впливають;
- аналіз якості та конкурентоспроможності металопродукції підприємства та факторів, що на них впливають;
- аналіз якості основної діяльності та факторів, що на неї впливають;
- аналіз ритмічності виробництва та втрат від порушення ритму;
- аналіз якості планування основної діяльності та ін.
Метою аналізу основної діяльності металургійного підприємства є виявлення, оцінка та мобілізація резервів підвищення конкурентоспроможності металопродукції та збільшення обсягів виробництва й продажу металопродукції, на яку є попит. Для досягнення цієї мети вирішуються всі без винятку класичні задачі економічного аналізу.
8.1. Аналіз вартісних показників основної діяльності
8.2. Аналіз натуральних показників основної діяльності металургійного підприємства
Натуральні показники основної діяльності використовуються для: об'ємної характеристики виробничого процесу металургійного підприємства; оцінки ємності ринку; порівняння попиту та пропозицій; оцінки ступеня задоволення попиту; оцінки використання виробничих потужностей; факторного аналізу результатів основної діяльності; оцінки роботи виробничих ділянок; визначення "вузьких" місць виробництва; оцінки впливу обсягів виробництва на дохід, собівартість продукції, прибуток та для інших аналітичних потреб.
До натуральних показників належать: обсяг виробництва основних видів металопродукції (узагальнюючий показник); годинна або добова продуктивність металургійних агрегатів. У ході такого аналізу як допоміжні можуть використовуватися й трудові показники (тривалість робочого часу, простоїв та ін.). У процесі аналізу натуральних показників основної діяльності металургійного підприємства вони досліджуються в статиці та динаміці; оцінюється вплив факторів, що обумовили зміну узагальнюючих натуральних показників; вивчаються причини та досвід інших об'єктів аналізу; розробляються заходи щодо поліпшення виробничих показників. Вивчення впливу факторів здійснюється за допомогою вихідних моделей 8.4-8.7 і прийомів аналізу - ланцюгових підстановок, різниць або корреляційного методу:
де Р - добова або годинна продуктивність металургійного агрегату, т/добу або т/годину;
Тф - фактичний (без простоїв) час роботи, діб або годин;
<2С - маса сировини, що переробляється за один цикл виробництва, т;
ґ - тривалість одного циклу, годин;
К - коефіцієнт виходу годного, част.од.;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Банківські операції» автора Ковальчук К.Ф. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 8. Особливості методики аналізу основної діяльності (виробництва та реалізації продукції) металургійного підприємства“ на сторінці 1. Приємного читання.