Важливе значення в усіх видах економічного аналізу приділяється оцінці ефективності використання матеріальних ресурсів, які мають суттєву частку в собівартості металопродукції та витратах звітного періоду. Тому пошук, оцінка та мобілізація резервів зменшення використання матеріальних ресурсів є метою внутрішнього управлінського аналізу. Мета ж зовнішнього аналізу полягає в оцінці ефективності використання підприємством матеріальних ресурсів.
Аналіз стану використання матеріальних ресурсів у статиці, динаміці та в рейтинговій оцінці проводиться за допомогою системи показників, яка наведена в таблиці 9.5.
Слід зазначити, що показники 1 і 2 (див. табл. 9.5) використовуються в зовнішньому та внутрішньому аналізі матеріальних витрат, показники 3-9 - тільки у внутрішньому економічному аналізі.
Головною причиною великої матеріалоємності металопродукції є недосконалість технологій та низький рівень технічного стану обладнання. їхнє поліпшення є найважливішим резервом підвищення матеріаловіддачі на вітчизняних підприємствах металургійного комплексу.
Таблиця 9.5
СИСТЕМА УЗАГАЛЬНЮЮЧИХ ПОКАЗНИКІВ ВИКОРИСТАННЯ МАТЕРІАЛЬНИХ РЕСУРСІВ
Виявлення конкретних причин зміни матеріальних витрат та кількісна оцінка впливу факторів здійснюються за окремими видами металопродукції за допомогою способу різниць або ланцюгових підстановок. Факторами, які впливають на розмір матеріальних витрат, є: ціна на матеріал; витратний коефіцієнт матеріальних ресурсів на одиницю металопродукції; обсяг виробництва металопродукції; структура виробництва. Якщо характерною ознакою виробничого процесу є велика матеріалоємність і паливоємність продукції, необхідно діагностувати стан системи управління запасами. Комплекс завдань для її оцінки наведено на рисунку 9.1.
Рис. 9 1. Послідовність завдань діагностики стану системи управління запасами на металургійному підприємстві
Актуальною проблемою підвищення ефективності використання матеріальних ресурсів є вдосконалення нормативної бази металургійного підприємства, оскільки від її стану залежить об'єктивність аналітичних оцінок. Оптимізація норм витрат сировини, матеріалів, паливно-енергетичних ресурсів та інших запасів здійснюється шляхом використання економіко-математичних методів аналізу.
9.3. Методика аналізу використання необоротних активів
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Банківські операції» автора Ковальчук К.Ф. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „9.2. Аналіз використання матеріальних ресурсів“ на сторінці 1. Приємного читання.