Кількісні та якісні характеристики технічних і технологічних ресурсів металургійного підприємства обумовлюють його виробничу потужність. Виробнича потужність підприємства - це його потенційні можливості з виконання операційної діяльності. Вона розраховується як максимально можливий обсяг основної продукції в натуральному вимірюванні (т, штук, погонних м, кВтт та інших фізичних одиницях виміру) за рік за умов використання досягнень науково-технічного прогресу, передового досвіду господарювання та забезпечення умов конкурентоспроможності металопродукції та підприємства.
Класифікація виробничих потужностей наведена на рисунку 9.2.
У металургії основою для оцінки є виробнича потужність основного металургійного агрегату (тЦ, т/рік):
Mj = Pj o Тмахфі, (9.42)
де Р/ - продуктивність }-го основного металургійного агрегату, т /добу або т/годину;
Тмахф/ - максимально можливий фонд фактичного часу роботи /го основного металургійного агрегату за рік, діб або годин.
Рис. 9.2. Ознаки угрупування та види виробничої потужності
Виробнича потужність основного цеху (Мц, т/рік) розраховується як підсумок потужностей основних агрегатів цеху (доменного, сталеплавильного, прокатного, феросплавного, флюсоплавильного, металевих виробів):
де 3 - кількість основних агрегатів, штук.
Виробнича потужність підприємства характеризується потенційними можливостями річного виробництва основної продукції його це-
143
хів. Для металургійного підприємства з повним циклом виробництва - це максимально можливий річний обсяг виробництва чавуну, сталі та прокату в натуральних тоннах.
Використана потужність дорівнює фактичному обсягу виробництва основної металопродукції (б, т/рік). Резерв виробничої потужності підприємства (ДМ, т/рік) є різницею між потужністю підприємства (М, т/рік) та фактичним обсягом виробництва основної металопродукції:
ДМ = М - б, (9.44)
Ступінь використання виробничої потужності у'-го агрегату (Кму, част.од.) розраховується за моделлю (9.45), а факторний аналіз здійснюється з використанням вихідної моделі (9.46):
Км3 = б3 / Мр(9.45)
Кмз = (рФз /рз) " (Тфз / Тмахф]) = Кін] o Кеку = КЩ, (9.46)
де Рфу - фактична продуктивність]-го агрегату, т /добу або т/годину; Тфі - фонд фактичного робочого часу ]-го агрегату, діб або годин; Кіну - коефіцієнт інтенсивного навантаження ]-го агрегату, част.
од.;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Банківські операції» автора Ковальчук К.Ф. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „9.4. Аналіз використання виробничої потужності підприємства“ на сторінці 1. Приємного читання.