Страховики мають право створювати на території України та за її межами, з правами відокремлених підрозділів страховиків, представництва, а також філії, що здійснюють свою діяльність тільки на території України відповідно до чинного законодавства України. Філія не є суб'єктом господарювання. Статею 58 ГК визначено, що відкриття суб'єктом господарювання філій (відділень), представництв без створення юридичної особи не потребує їх державної реєстрації. При створенні відокремлених підрозділів страховики зобов'язані в десятиденний термін з дня прийняття рішення про створення філії (представництва) подати до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг (далі - Держфінпослуг) відповідні відомості.
Дані про відокремлені підрозділи суб'єктів господарювання додаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру в порядку, визначеному законом. Підприємство (юридична особа) зобов'язане погоджувати питання про розміщення відокремлених підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Отже, виходячи з вищевикладеного, відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи.
Згідно з Положенням №13, відокремлені підрозділи у своїй діяльності повинні керуватися Положенням про філії (представництво), що затверджується загальними зборами учасників. Положення про філію (представництво) містить відомості про те, що філія
(представництво) не є юридичною особою, повну та скорочену назву, а також дані про мету та функції, керівництво та порядок ліквідації. Положення про філію (представництво) не може суперечити чинному законодавству та Положенню №13.
Філія страховика (далі - філія) - це відокремлений підрозділ страховика, який не є юридичною особою, може мати власну назву, яка повинна використовуватися згідно з Положенням про філію, має відокремлений баланс та здійснює страхову діяльність за видами, на які страховик одержав ліцензії від Держфінпослуг і право на проведення яких було надане філії загальними зборами учасників страховика у повному обсязі або з обмеженнями.
Отже, філія страхової компанії має право укладати договори страхування з юридичними та фізичними особами, але тільки на підставі довіреності юридичної особи (головного підприємства). Довіреність видається на право здійснення господарської діяльності окремою особою (наприклад, директором). У довіреності обов'язково зазначають види страхування, які може здійснювати філія, а також максимальну суму відповідальності (ліміт відповідальності). Ця максимальна сума відповідальності не може перевищувати ліміту відповідальності юридичної особи (головного підприємства).
Діяльність філій страховиків здійснюється в межах видів діяльності, віднесених до компетенції філії, за умови додержання нормативів страхових зобов'язань, установлених для філії.
З метою дотримання вимог законодавства України про страхування, ефективного розвитку страхових послуг, запобігання неплатоспроможності страховиків та захисту інтересів страхувальників Держфінпослуг (її органи на місцях) здійснює державний нагляд за страховою діяльністю.
Якщо у страховиків виявлено правопорушення, Держфінпослуг видає приписи про їхнє усунення, а в разі невиконання приписів - зупиняє або обмежує дію ліцензій цих страховиків до усунення виявлених порушень або приймає рішення про відкликання ліцензій.
51. Об'єднання страховиків та їхні функції
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Страхування в запитаннях та відповідях» автора Долгошея Н.О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „50. Функції та роль філій і представництв страховика“ на сторінці 1. Приємного читання.