Розділ 3. Закони та закономірності розміщення продуктивних сил

Регіональна економіка

1. Актуальність вивчення теми. Без знання законів науки неможливі її подальший розвиток, нові теоретичні здобутки та перевірка цих надбань практикою.

2. Провідна ідея теми. Розвиток і розміщення продуктивних сил визначається законами, закономірностями і принципами, що поділяються на три групи: ті, які не залежать від волі людей; ті, які створені людьми (законодавчо-нормативні акти, закони держави та ін.); ті, які визначають взаємовідносини між людьми і поведінку людей.

3. Головні завдання в освоєнні матеріалу. Знати головні закони розвитку та розміщення продуктивних сил, вміти розпізнавати їх дію на практиці.

Надзвичайно актуальною проблемою сьогодення є врахування при аналізі та прогнозуванні розвитку і розміщення продуктивних сил двох всезагальних законів: загальної теорії систем і циклічності розвитку явищ, об'єктів, процесів. Продуктивні сили кожної країни, в тому числі й України, діють у конкретному системному просторі, під яким сучасна наука розуміє сукупність взаємодіючих систем. Вони, безумовно, розвиваються циклічно. Погляд на продуктивні сили з таких позицій дає змогу не лише зрозуміти природу сучасної кризи, а й цілеспрямовано шукати шляхи виходу з неї.

Що ж таке закон?

Закон - це необхідні, істотні, стійкі, такі, що постійно повторюються, відношення між явищами в природі й суспільстві.

Закон - це, по суті, Істотність. Закон - це форма всезагальності.

Розрізняють три основні групи законів:

1. Всезагальні, або універсальні.

2. Великі, чи загальні для великих груп явищ.

3. Специфічні, або часткові.

Всі закони поділяються на три типи:

1. Закони, які діють незалежно від волі людей.

2. Закони і нормативні акти, що функціонують у конкретній державі, тобто створені людьми.

3. Закони взаємовідносин між людьми.

Найважливішими законами, що діють незалежно від волі людей, є циклічність розвитку та системність. Вони, безумовно, визначають розвиток і розміщення продуктивних сил. їх не можна не брати до уваги.

Суть закону циклічності розвитку полягає у повторюваності ситуації через певні відтинки часу. Період від початку ситуації до наступного початку подібної ситуації після завершення попередньої називається циклом. Усі цикли розпадаються на подібні періоди - фази. Класичний цикл складається з чотирьох фаз: виникнення, росту, занепаду, загибелі (кризи). Циклічність ієрархічна: кожен цикл складається з менших циклів (тобто мають місце цикли в циклах) і, водночас, є складовою частиною циклу вищого рівня.

Ієрархічність циклічності - це поєднання перервності та безперервності явищ, процесів, життєдіяльності. Для підтвердження візьмемо такий елемент продуктивних сил, як людину. Вона народжується (фаза виникнення), розвивається (фаза росту), старіє (фаза занепаду) і помирає (фаза загибелі). Життя людини можна розглядати як малий цикл. Його завершення засвідчує перервність життя. Але малий цикл (життя людини) - це складовий елемент середнього циклу (родини), який в свою чергу е елементом великого циклу (етносу), що входить у склад надвеликого циклу (цивілізації). Існування циклів вищого ієрархічного рівня засвідчує безперервність життя. Аналогічна ситуація спостерігається і з місцями прикладання праці: підприємство виникає, працює на повну потужність, старіє і переживає фазу загибелі (банкрутство, ліквідація) або відновлення (реконструкція, регенерація), для чого необхідні інші умови, додаткові інвестиції. Отже, елементи продуктивних сил підпорядковані закону циклічності. А як справи із їх розміщенням? Історичний досвід підтверджує аналогічні явища: періодично у тих самих місцях простору відбувається активізація життєдіяльності.

Закон системності полягає у тому, що світ, в якому ми живемо, є сукупністю ієрархічно впорядкованих систем. Під системою розуміють множину пов'язаних між собою елементів, причому ця множина володіє стійкістю, автономністю і такими новими якостями, котрих не мають окремі елементи, але котрі дають змогу реалізувати головну ціль існування системи. Такий елемент продуктивних сил як людина може бути елементом систем "Сім'я", "Підприємство", "Місто", "Національний комплекс".

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Регіональна економіка» автора Шевчук Л.Т. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 3. Закони та закономірності розміщення продуктивних сил“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • ПЕРЕДМОВА

  • Частина І. Теоретичні основи вивчення розвитку регіональної економіки в країні та регіонах

  • Розділ 3. Закони та закономірності розміщення продуктивних сил
  • Розділ 4. Галузева структура економіки

  • Розділ 5. Територіальна структура господарства

  • Розділ 6. Економічне та соціально-економічне районування

  • Розділ 7. Методи дослідження розвитку та розміщення продуктивних сил

  • Частина II. Регіональна політика та розміщення продуктивних сил

  • Розділ 9. Населення України

  • Розділ 10. Використання трудового потенціалу в Україні

  • Розділ 11. Аналіз розвитку продуктивних сил України

  • Розділ 12. Територіальна організація продуктивних сил України

  • Розділ 13. Регіональна політика в сучасній Україні

  • Розділ 14. Міжнародні (зовнішні) зв'язки України

  • Розділ 15. Система проектних робіт із прогнозування перспектив розвитку та розміщення продуктивних сил України

  • Список літератури

  • Словник термінів і понять

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи