Розділ 4. Галузева структура економіки

Регіональна економіка

1. Актуальність вивчення теми. Особливості трансформації галузевої структури економіки визначають рівень розвитку продуктивних сил країни. Отже, кризовий стан економіки чи період її виведення з кризи супроводжується конкретним станом галузевої структури господарства. Це засвідчує постійну актуальність вивчення названої теми.

2. Провідна ідея теми. Ефективність функціонування національного комплексу країни визначається значною мірою його будовою, тобто галузевою структурою.

3. Головні завдання в освоєнні матеріалу. Знати суть і особливості трансформації галузевої структури господарства країни на різних історичних етапах його розвитку.

Господарство країни - велика і складна економічна, соціальна та екологічна система, сукупність усіх видів економічної діяльності. Зазначимо, що під економічною системою розуміють кожну суспільну систему, результатом функціонування якої е, з одного боку, виробництво матеріальних і духовних благ для задоволення суспільних потреб, а з іншого, - відтворення самої себе в кожному циклі функціонування.

У процесі розвитку господарство країни перетворюється на національний комплекс.

Національний комплекс - це територіальне утворення, обмежене кордонами держави, де всі елементи та компоненти економічного життя - підприємства, заклади (зокрема екстериторіальні, тобто такі, що розміщені за межами держави, але є її власністю або власністю її юридичних осіб), галузі, регіони - функціонують як єдиний організм, спрямований на відтворення суспільного продукту і засобів його виробництва, а також умов життєдіяльності людини.

Національний комплекс має певну будову, що можна розглядати в кількох ракурсах, - як галузеву структуру, як територіальну структуру.

Галузева структура - це склад галузей і співвідношення між ними. Для детального вивчення галузевої структури конкретного національного комплексу треба спочатку чітко усвідомити, що таке галузь. Із розвитком науки та досвідом, набутим у практиці господарювання, змінювалися підходи до визначення змісту поняття "галузь". Наприклад, її тлумачили як угруповання більш чи менш однорідних за виробничим призначенням і технологією підприємств та об'єднань ("господарська" галузь); під нею розуміли підприємства й об'єднання, зв'язані лише єдиним управлінням, тобто згуртованості на основі відомчого підпорядкування ("відомча" галузь). Згодом її стали трактувати як сукупність підприємств, котрі випускають однорідну продукцію ("чиста" галузь). Але практика господарювання не допускає невизначеності. Із ситуації, що склалась, вийшли в такий спосіб.

У кожній країні в практиці господарювання і в наукових розвідках користуються номенклатурою галузей - сукупністю назв усіх галузей, яка подана у відповідних нормативних документах. В Україні нова номенклатура галузей сформована у Державному класифікаторі України "Державна класифікація видів економічної діяльності" (КВЕД).

КВЕД - складова частина державної системи класифікації й кодування техніко-економічної та соціальної інформації. Ця класифікація була розроблена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 326 від 4 травня 1993 р. "Про концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики".

Діючий нині Національний класифікатор ДК009:2005 "Класифікація видів економічної діяльності" (КВЕД), розроблений на заміну державного класифікатора ДК 009:96 "Класифікація видів економічної діяльності"; його прийнято та надано чинності наказом Держспоживстандарту України № 375 від 26 грудня 2005 р.

Згідно з інформацією Держкомстату України, метою розроблення КВЕД (другої редакції) є приведення її у відповідність до нової редакції базової міжнародної статистичної Класифікації видів діяльності NACE (Rev. 1.1 - 2002), з якою гармонізована КВЕД, та здійснення перегляду певних позицій національного рівня КВЕД.

Зміну № 1 до КВЕД прийнято та надано чинності наказом Держспоживстандарту України від 26 лютого 2007 р. № 40.

Об'єктами класифікації в КВЕД є види економічної діяльності статистичних одиниць (юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та ін.), котрі на вищих рівнях класифікації групуються у галузі.

За методологічними засадами, принципами побудови та призначенням КВЕД - це статистична класифікація, створена як інструментарій для систематизації та групування економічної та соціальної інформації в стандартний формат, що дає змогу обробляти й аналізувати значні обсяги інформації. У випадку використання класифікації в адміністративних цілях треба брати до уваги це первісне та переважне призначення КВЕД, оскільки принципи побудови класифікації, тип використовуваних одиниць статспостережень, порядок визначення та зміни їх основного виду економічної діяльності тісно пов'язані з метою статистичної діяльності.

Код виду економічної діяльності належить до основних показників стратифікації статистичної сукупності для організації суцільних і вибіркових статистичних спостережень. Головним його призначенням є забезпечення:

- статистичного обліку підприємств і організацій за видами економічної діяльності в ЄДРПОУ та статистичних реєстрах;

- проведення статистичних обстежень економічної діяльності й аналізу статистичної інформації на макрорівні (складання міжгалузевого балансу виробництва та розподілу товарів і послуг відповідно до системи національних рахунків);

- зіставлення національної статистичної інформації з міжнародною через застосування єдиної статистичної термінології, статистичних одиниць статспостережень і принципів визначення та зміни видів економічної діяльності підприємств.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Регіональна економіка» автора Шевчук Л.Т. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 4. Галузева структура економіки“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • ПЕРЕДМОВА

  • Частина І. Теоретичні основи вивчення розвитку регіональної економіки в країні та регіонах

  • Розділ 3. Закони та закономірності розміщення продуктивних сил

  • Розділ 4. Галузева структура економіки
  • Розділ 5. Територіальна структура господарства

  • Розділ 6. Економічне та соціально-економічне районування

  • Розділ 7. Методи дослідження розвитку та розміщення продуктивних сил

  • Частина II. Регіональна політика та розміщення продуктивних сил

  • Розділ 9. Населення України

  • Розділ 10. Використання трудового потенціалу в Україні

  • Розділ 11. Аналіз розвитку продуктивних сил України

  • Розділ 12. Територіальна організація продуктивних сил України

  • Розділ 13. Регіональна політика в сучасній Україні

  • Розділ 14. Міжнародні (зовнішні) зв'язки України

  • Розділ 15. Система проектних робіт із прогнозування перспектив розвитку та розміщення продуктивних сил України

  • Список літератури

  • Словник термінів і понять

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи