1. Актуальність вивчення теми. Реалізація перспективного розвитку та розміщення продуктивних сил України неможлива без здійснення проектних робіт.
2. Провідна ідея. Система проектних робіт із прогнозування перспектив розвитку та розміщення продуктивних сил України є одним із засобів реалізації регіональної політики.
3. Головні завдання в освоєнні теми. Орієнтуватися в сучасній системі проектних робіт України.
Реалізація перспектив розвитку та розміщення продуктивних сил безпосередньо пов'язана з виконанням проектних робіт, які здійснюються у сфері районного планування і містобудівництва. Зазначимо, що поняття "районне планування" - багатозмістовне. Ним позначають:
- наукову дисципліну з комплексної територіальної організації регіону;
- вид передпланових проектних робіт (схеми та проекти районних планувань);
- діяльність Верховної, обласних, районних, міських рад з регулювання територіальної організації підвідомчої їм території;
- метод, що конкретизує розміщення господарства і населення, всіх видів інфраструктури у регіоні на найближчу та віддаленішу перспективу.
Аналогічне можна сказати і про містобудівництво з тією різницею, що йтиметься не про регіон, а про місто.
Проаналізуємо склад та ієрархію системи науково-проектних робіт, які виконуються у сфері районного планування і містобудівництва або на стику різних сфер, що тією чи іншою мірою пов'язані з удосконаленням територіальної організації продуктивних сил.
1. Макротериторіальний рівень (країна чи окремі регіони). На цьому рівні виконуються генеральні або регіональні схеми розвитку і розміщення продуктивних сил чи їх елементів, які становлять науково обґрунтовані програми розвитку і розміщення продуктивних сил. З-поміж таких робіт найважливішими у свій час були Програма "Україна-2010", Схема розвитку і розміщення продуктивних сил України на період до 2015 р., Генеральна схема розселення України, Генеральна схема використання земельних ресурсів тощо.
Програма "Україна-2010" була розроблена на виконання розпорядження Президента України від 26 лютого 1998 р. № 43 за участю спеціалістів міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади, вчених Національної академії наук України, наукових установ при Раді національної безпеки і оборони. В основі цієї Програми міститься фундаментальна ідея - забезпечення пріоритету прав і безпечної життєдіяльності людини. Крім того, висувалося завдання чіткіше визначити місце і роль України в геополітич-ному та геоекономічному просторі, відстежити основні тенденції і варіанти розвитку цивілізації й українського суспільства, накреслити конкретні цілі, межові умови та пріоритети до 2010 р. з урахуванням наявних матеріальних, фінансових, інтелектуальних й інших ресурсів держави, виявити оптимальні шляхи їх досягнення.
Згідно з цією Програмою, у 2010 р. передбачається досягнути таких показників:
1. Валовий продукт на душу населення за реальною купівельною спроможністю становитиме 4,0-4,5 тис. доларів СІЛА (у порівняльних цінах 1997 р.).
2. Очікувана тривалість життя населення становитиме в середньому 69-71 рік проти 67,4 року у 1997 р.
3. Утримуватиметься необхідний баланс між шкідливими наслідками технологічної та виробничої діяльності суспільства і потенційними можливостями відновлення довкілля.
4. Витрати на освіту будуть збільшені в 1,5 разу порівняно з 1997 р.
5. Кожна людина матиме роботу, достаток, буде здоровою, духовно багатою.
Іншою дуже важливою передпроектною роботою є "Україна: прогноз розвитку продуктивних сил", здійснена 1998 р. під егідою Національної академії наук України та Ради з вивчення продуктивних сил України. Констатується, що спад виробництва, втрата ринків збуту в умовах ринкових відносин прирівнюється фактично до втрати перспективи. У зв'язку з цим наголошується на необхідності радикальної трансформації якісних основ функціонування національного господарського комплексу. Тут названі ключові завдання стратегії розвитку і розміщення продуктивних сил, яка визначається національними економічними інтересами. Це:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Регіональна економіка» автора Шевчук Л.Т. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 15. Система проектних робіт із прогнозування перспектив розвитку та розміщення продуктивних сил України“ на сторінці 1. Приємного читання.