1. Суть і значення законності і дисципліни в державному управлінні, засоби їх забезпечення
Цілеспрямоване державне управління, забезпечення організованості і чіткого порядку в суспільстві спирається на принцип дотримання законності, вдосконалення чинного законодавства. Загальна повага до закону, невідворотність покарання за його порушення, нетерпимість до антигромадських проявів, широка участь громадян у зміцненні правопорядку - ці риси є притаманними правовій, демократичній державі.
Зміцнення законності і дисципліни в усіх сферах державного життя, а особливо у сфері виконавчо-розпорядної діяльності органів є актуальним важливим завданням на шляху побудови незалежної демократичної держави. Встановлений в державі режим законності покликаний захищати як інтереси суспільства загалом, так і кожного громадянина зокрема, забезпечувати правові основи діяльності державних органів, громадських організацій, посадових осіб.
У Конституції України зазначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Там само визначено, що основним напрямом розвитку політичної системи суспільства є дальше розгортання демократії, і серед інших, вдосконалення державного апарату, зміцнення правової основи державного та суспільного життя.
Процес послідовної демократизації суспільства має завершитися створенням правової держави. У правовій державі свобода громадян має засновуватись на законах. Свободи "взагалі" не існує. Кожна особиста свобода пов'язана з певними обов'язками та обмеженнями і неможливе існування гарантованої свободи ні у державі, ні в окремих громадян без дисципліни і порядку. Саме закон обмежує свободу кожного в інтересах свободи всіх.
Отже, демократія - це організована свобода, за якої дії кожного суб'єкта є максимально самостійними та ініціюються переважно вольовими процесами власне цього суб'єкта, але при цьому такі дії піддаються контролю з боку уповноважених репрезентаторів державної влади задля недопущення порушення прав та законних інтересів інших учасників суспільних відносин внаслідок девіаційного процесу. Основою життєздатності, розумного функціонування суспільства й держави є порядок, заснований виключно на законі - правовий порядок.
Змістом правого порядку є:
o верховенство права;
o законність;
o державна дисципліна.
Верховенство права складається з:
1. Наявності науково-обгрунтованої системи законодавства;
2. Неухильного дотримання вимог законів усіма суб'єктами держави;
3. Наявності реальної системи гарантій щодо забезпечення дотримання вимог законів усіма, кого це стосується. Верховенство права як поняття поглинається поняттям "законність", яке у загальній формі можна визначити як зв'язаність адміністрації законом. Дамо визначення законності.
Законність - це, насамперед, правовий показник ефективності діяльності держави загалом і її органів зокрема, це точне і неухильне дотримання вимог чинного законодавства усіма органами держави, громадськими організаціями, посадовими особами і громадянами. Законність передбачає наявність чіткої системи законів, їх однакове розуміння та застосування.
Дотримання законності усіма суб'єктами держави переслідує мету - належний правопорядок, що заснований на законі. Законність складає основу нормального життя суспільства, усіх громадян.
Дотримання принципу законності в державному управління означає точне і неухильне виконання законів усіма органами державного управління та їх посадовими особами. В Конституції України зазначено, що вищі органи виконавчої влади видають нормативні акти лише на підставі і по виконанню законів і контролюють дотримання законності підпорядкованими їм органами та відомствами.
Законодавство України чітко визначає обсяг повноважень конкретних органів виконавчої влади та посадових осіб. Регламентує порядок їх застосування, гарантуючи при цьому громадянам їх конституційні права та свободи.
Дотримання принципу законності в державному управлінні має свої особливості:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Адміністративне право» автора Автор невідомий на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема №13. Законність і дисципліна у сфері виконавчої влади“ на сторінці 1. Приємного читання.