Розділ «6. Мислимо стратегічно, плануємо РR-кампанії»

PR для менеджерів і маркетолога

Система управління РR-діяльністю в бізнесі розвивається і функціонує за законами .^-подібної кривої, яка давно відома як крива розвитку системи на обмежених ресурсах у біології, психології, економіці, маркетингу.

Сутність застосування цього закону до РR-діяльності полягає в тому, що підприємство розробляє РR-кампанію і розпочинає її впроваджувати в практику на підставі тих ресурсів, які воно має (рис. 6).

Закон S-подібної кривої у PR-діяльності підприємства за умов обмежених ресурсів

Спочатку результати дають про себе знати досить повільно, оскільки потрібно "розрухати" громадськість, набути певної відомості у суспільстві, створити імідж, сформувати громадську думку. З часом, якщо РR-діяль-ність не припиняється, заходи планомірно та цілеспрямовано продовжують здійснюватися, можна спостерігати синергічний ефект від накладання результатів від РR-діяльності попередніх періодів і поточної. Отже, на другому етапі результат одержується швидше ніж на першому. Проте з часом підприємство, яке не поповнює свої ресурси, "зупиняється" в своєму розвитку та продовжуючи здійснювати РR-діяльність так, як робило це раніше, стикається з тим, що ефективність РR-заходів знижується. Для уникнення цієї проблеми підприємство має постійно оновлювати свої ресурси, дбати про підвищення кваліфікації кадрів, удосконалення виробництва, впровадження інновацій та, обов' язково, про модернізацію РR-програм, їх узгодження із загальними цілями і місією компанії.

Наприклад, ще 10 років тому серед вітчизняних компаній існувала думка про те, що діти не можуть виступати первинною цільовою аудиторією через свою низьку купівельну спроможність. Проте ринок показав, що дитина не просто покупець, вона здатна впливати на покупки, які здійснюються дорослими споживачами. Отже, ті підприємства, які продовжували проводити РR-кампанії, орієнтовані тільки на доросле населення, вимушені були піти з ринку. Залишилися ті, які вчасно відреагували на те, що, по-перше, поступово збільшується народжуваність дітей в Україні, при цьому кількість дітей, нарождених батьками після 30 років, значно більша ніж молодими батьками. А це означає, що пізні діти потребують більшого догляду, а батьки, в свою чергу, більш забезпечені матеріально. По-друге, збільшилася середня тривалість робочого дня для менеджерів комерційних структур. Отже, в батьків залишається менше часу на спілкування з дітьми, і вони намагаються "загладити" свою провину через купівлю яких-небудь подарунків для своїх чад. По-третє, значно зростає кількість кишенькових грошей, які діти можуть витрачати на свій розсуд. По-четверте, діти та підлітки за своєю психологією є більш активними споживачами прямої реклами, різних РR-акцій, заходів стимулювання збуту, ніж дорослі люди. Вони із задоволенням пробують нові продукти і при цьому не схильні до прагматичної оцінки співвідношення ціна-якість. У зв'язку з цим постійне оновлення асортименту товарів, включення до портфелів брендів, орієнтованих на дітей, зміна проведення РR-кампаній з орієнтацією тільки на дорослих на орієнтацію на потенційних споживачів та їхніх батьків допомогло підприємствам перейти на нові рівні ^-подібних кривих (рис. 7).

РR-діяльність підприємства передбачає чотири основні стратегічні спрямування, які добре розкриті в працях І. Вікент'єва .

Проведення PR-діяльності підприємства у разі постійного якісного оновлення ресурсів

До них належать:

o позиціонування підприємства, торгової марки, особи;

o піднесення підприємства, торгової марки, особи;

o антиреклама, або зниження іміджу конкурентів;

o відмежування від конкурентів.

Розглянемо ці спрямування з орієнтацією на забезпечення якісного переходу на нові рівні S-подібних кривих.


Позиціонування підприємства, торгової марки, особи


Під позиціонуванням РR-об'єкта варто розуміти систему стереотипів аудиторії відносно нього, що роблять цей об'єкт максимально зрозумілим, безпечним і відрізняють його від інших. При цьому зпозиціонований РR-об' єкт не обов' язково має подобатись аудиторії.

Як приклад розглянемо кілька запитань (табл. 14), відповіді на які в усіх є однозначними.

На кожне із запитань табл. 15 чіткої, конкретної відповіді немає. А це означає, що аудиторія одразу не розуміє, про що йде мова. Отже, і у рекламі, і у РR-повідомленнях для зазначених суб'єктів потрібно буде давати ґрунтовні пояснення, що "захаращуватимуть" звернення та погіршуватимуть їх сприйняття. А це знижуватиме їхню ефективність.

Незпозиціонований об' єкт є незрозумілим для аудиторії.

Таблиця 14

ЗАПИТАННЯ І ВІДПОВІДІ ЩОДО ЗПОЗИЦІОНОВАНОГО ОБ'ЄКТА

ЗапитанняВідповідь
Хто був першим космонавтом?Юрій Гагарін
Що таке "Ксерокс"?Копіювальна техніка. Від назви фірми походить дієслово "ксерити" - зробити копію
Що таке "Яоіех"?Дорогі престижні годинники швейцарської фірми. Атрибут, що підкреслює успіх, високі доходи, високий соціальний статус
Що таке "КНЕУ"?Провідний державний ВНЗ України, який готує фахівців за економічним спрямуванням
Що таке газета "Бізнес"?Газета, орієнтована на бізнес-аудиторію. В ній подаються матеріали щодо розвитку ринків, новини економіки та політики

На практиці виділяють шість рівнів позиціонування (табл. 16). Визначення рівня позиціонування РR-об'єкта необхідне для того, щоб при плануванні РR-кампанії, програми з маркетингових комунікацій, маркетингу можна було розробити такі заходи, які б дали змогу підвищити рівень позиціонування (якщо об' єкт знаходиться на І-ІІ рівнях) або його перепози-ціонувати (якщо він знаходиться на V рівні).

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «PR для менеджерів і маркетолога» автора Примак Т.О. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „6. Мислимо стратегічно, плануємо РR-кампанії“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи