Розділ «ТЕМА 2. СТРУКТУРА БЮДЖЕТУ ДЕРЖАВИ ЯК ОБ'ЄКТА УПРАВЛІННЯ»

Бюджетний менеджмент
Нормативно-правовий актХарактеристикаРегулювання бюджетної системи
Конституція УкраїниПосідає визначальне місце в системі інших законів, які регулюють бюджетні відносини, оскільки наділена особливими юридичними властивостями і є основою нормативно-правового регулювання всіх публічних фінансових відносин, що пов'язані з бюджетною діяльністю держави, її органів і органів місцевого самоврядуванняСт. 8, 95 та 143 визначають верховенство закону та самостійності окремих ланок бюджетної системи країни, що будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Ст. 95-98 Конституції України присвячені спеціально встановленню засад бюджетної системи Ст. 74 Конституції України містить заборону проведення референдуму щодо законопроектів 3 питань бюджету. Визначаються повноваження в галузі бюджетів Верховної Ради України, Президента і Кабінету Міністрів. Контроль за використанням коштів державного бюджету покладається на Рахункову палату. Конституція України визначає бюджетні повноваження і місцевих органів самоврядування
Бюджетний кодекс УкраїниВстановлено: 1) верховенство Конституції України як загальноправового акту вищої сили щодо всієї системи бюджетного законодавства; 2) верховенство Бюджетного кодексу України як кодифікованого закону в системі бюджетного законодавства; 3) чітку ієрархію актів бюджетного законодавства за їх силоюВ преамбулі та ст. 1 БК України визначено предмет регулювання БК України. Ним визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства. Проте, в окремих положеннях БК України додатково зазначається, що виключно БК України та законом про Державний бюджет України встановлюються: бюджетна система України і Державний бюджет України (ч. 2 ст. 4 БК України), а також розподіл бюджету на | загальний та спеціальний фонди, їх складові частини (ч. 5 ст. 13 БК України). Тобто ці питання є їх виключним предметом регулювання БК України та закону про Державний бюджет України. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); В ч. 2 ст. 4 БК України вказується, що якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні
відносини визначаються інакше, ніж у БК України, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Бюджетний кодекс України конкретизував конституційні положення бюджетної системи України, визначивши її принципи (стаття 7): єдності, збалансованості, самостійності та інші. У цих принципах відображається єдина бюджетна політика України, що є основою розроблення, затвердження та виконання бюджетів. В цьому розділі вказані також положення БК України, які набирають чинність пізніше, зокрема, пункт 2 частини другої статті 60 та пункти 3 і 5 частини другої статті 61 набирають чинності з 1 січня 2013 року.
Закон про Державний бюджет УкраїниМає чітко визначені часові межі дії – приймається на один визначений бюджетний період – календарний рік. По закінченню бюджетного періоду, норми закону про Державний бюджет не втрачають чинність, вони залишаються чинними, але їх дія не поширюється на інші бюджетні періоди, окрім випадків передбачених в БК УкраїниВ законі про державний бюджет затверджуються: загальна сума доходів, видатків та кредитування державного бюджету (з розподілом на загальний та спеціальний фонди); граничний обсяг річного дефіциту (профіциту) державного бюджету і державного боргу, граничний обсяг надання державних гарантій, а також повноваження щодо цих гарантій; доходи державного бюджету за бюджетною класифікацією; фінансування державного бюджету' за бюджетною класифікацією; бюджетні призначення головним розпорядникам коштів державного бюджету за бюджетною класифікацією; бюджетні призначення міжбюджетних трансфертів (у додатках до закону); розмір оборотного залишку коштів державного бюджету; розмір мінімальної заробітної плати на відповідний бюджетний період; розмір прожиткового мінімуму на відповідний бюджетний період; перелік кредитів (позик), що залучаються державою; додаткові положення, що регламентують процес виконання бюджету

У процесі управління бюджетною системою особливу роль відіграють показники зведеного бюджету. Зведений бюджет ще називають консолідованим бюджетом. Згідно з Бюджетним кодексом України зведений бюджет – це сукупність показників бюджетів, що використовуються для аналізу та прогнозування економічного і соціального розвитку держави (ст. 6 БКУ), який наведено на рис. 2.14.

Структура зведеного бюджету України

Рис. 2.14. Структура зведеного бюджету України

Складання зведених бюджетів покладено на відповідальні органи виконавчої влади. Вони не розробляються і не затверджуються у формі закону, отже не мають правової форми.

За допомогою показників зведеного бюджету державні органи здійснюють аналіз фінансових показників економічного розвитку країни, фінансового забезпечення виконання соціальної функції держави, аналізують затрати на утримання органів влади, збройних сил тощо. На підставі проведеного аналізу, буде здійснюватися прогнозування соціально- економічного розвитку країни.


2.9. Розмежування доходів і видатків між бюджетами


Єдність бюджетної системи України зумовлюється розподілом та перерозподілом бюджетних коштів у системі міжбюджетних відносин. Необхідність здійснення перерозподілу бюджетних ресурсів між ланками бюджетної системи є розбіжність обсягів коштів дохідної частини кожного бюджету і потребою в них.

У світовій практиці використовують такі способи розмежування доходів між бюджетами:

– розподіл податків та інших доходів між бюджетами різних рівнів;

– розщеплення нагромаджень від податків шляхом закріплення за кожним рівнем бюджетної системи конкретних часток податку в межах єдиної ставки оподаткування;

– встановлення територіальних надбавок до загальнодержавних податків на користь місцевого самоврядування;

– встановлення територіальних надбавок до місцевих податків на користь загальнодержавних органів влади.

Загальні принципи розмежування доходів визначені Бюджетним кодексом, а фактичний їх склад затверджується при прийнятті Закону про Державний бюджет на поточний рік. Розмежування доходів бюджету відповідно до Бюджетного кодексу України здійснюється наступним чином: ст. 29 визначено склад закріплених доходів за державним бюджетом, а ст. 64, 66, 69, 691, 71 – склад закріплених доходів за місцевими бюджетами.

Розмежування видатків бюджету здійснюється на підставі Бюджетного кодексу України: згідно ст. 87. вони розподіляються на видатки, що здійснюються з Державного бюджету України; ст. 88. – на видатки, що здійснюються з бюджетів сіл, селищ, міст районного значення та їх об'єднань та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів; ст. 89. – на видатки, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів; ст. 90. – на видатки, що здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів і враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів; ст. 91. – на видатки місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів; ст. 92. – передача видатків на виконання власних повноважень між місцевими бюджетами; ст. 93. – передача видатків на виконання делегованих державних повноважень.


2.10. Взаємовідносини між бюджетами


Між бюджетами виникають взаємовідносини на стадії виконання бюджету. У процесі складання і затвердження бюджетів розраховують тільки планові показники бюджетних ресурсів, які підлягають передачі з одних бюджетів до інших у вигляді міжбюджетних трансфертів.

Розрізняють такі види взаємовідносин:

1. Взаємні розрахунки між бюджетами.

2. Бюджетне кредитування.

3. Міжбюджетні трансферти.

Взаємні розрахунки між бюджетами виникають у випадках:

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Бюджетний менеджмент» автора Автор невідомий на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ТЕМА 2. СТРУКТУРА БЮДЖЕТУ ДЕРЖАВИ ЯК ОБ'ЄКТА УПРАВЛІННЯ“ на сторінці 11. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи