1.1. Організаційні форми торгівлі в умовах ринкової економіки
1.2. Загальні підстави організації роботи підприємств торгівлі та ресторанного господарства
Як було зазначено вище, торговельну діяльність та діяльність у сфері ресторанного господарства здійснюють суб'єкти господарювання.
Суб'єкт господарювання - зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа незалежно від її організаційно-правової форми та форми власності, яка провадить господарську діяльність, крім органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також фізична особа - підприємець, а також інвестор, у тому числі іноземний, що є стороною угоди про розподіл продукції, його підрядник, субпідрядник, постачальник та інший контрагент, що виконує роботи, передбачені угодою про розподіл продукції, на основі договорів з інвестором.
Правові умови здійснення підприємницької діяльності, встановлені державою, вимагають державної реєстрації суб'єкта господарювання, підтверджуючої визнання державою законності входження суб'єкта в сферу підприємництва. Державна реєстрація здійснюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" [65].
Вибір організаційно-правової форми підприємництва здійснюється самостійно. При цьому слід врахувати зміст і основні напрямки діяльності, ресурси, які можуть використовуватися, вид власності, кількість і склад осіб, які об'єднуються для ведення підприємницької діяльності.
В сфері торгівлі та ресторанного господарства можна працювати як фізична особа - підприємець чи вести діяльність як юридична особа.
Юридична особа, створена для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності, визнається підприємством.
Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного фонду в Україні діють різні форми товариств.
Відповідно до Законів України "Про господарські товариства" [64] та "Про акціонерні товариства" [62] до господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.
Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Суб'єкт господарювання у сфері торгівлі та ресторанного господарства може мати:
- торговельні об'єкти оптової торгівлі, складське приміщення або мережу складів -для провадження оптової торговельної діяльності;
- роздрібну, дрібнороздрібну торговельну мережу - - для провадження роздрібної торговельної діяльності;
- мережу закладів ресторанного господарства (ресторани, кафе, кафетерії тощо)- для здійснення ресторанного обслуговування.
Торговельними об'єктами є:
1) у сфері оптової торгівлі: склад товарний (універсальний, спеціалізований, змішаний), магазин-склад;
2) у сфері роздрібної торгівлі
- магазин, який може бути: продовольчим, непродовольчим, змішаним (за товарною спеціалізацією); універсальним, спеціалізованим, вузькоспеціалізованим, комбінованим, неспеціалізованим (за товарним асортиментом); індивідуальним обслуговуванням, самообслуговуванням, торгівлею за зразками, торгівлею за замовленням (за методом продажу товарів);
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Бухгалтерський облік в торгівлі та ресторанному господарстві» автора Блакита Г.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Тема 1. Організаційно-правові засади бухгалтерського обліку в торгівлі та ресторанному господарстві“ на сторінці 1. Приємного читання.