Тема 16. Операції банків з цінними паперами
Під час вивчення даної теми студенти повинні надати характеристику цінним паперам та розглянути класифікацію банківських операцій з цінними паперами. Варто звернути увагу на механізм здійснення емісійних операцій банків з цінними паперами, а також використання акцій, облігацій та депозитних сертифікатів як інструментів емісійних операцій. Крім цього, потрібно дослідити принципи проведення, оцінки інвестиційних операцій з цінними паперами та проаналізувати ризики, пов'язані з тами операціями і засоби захисту від них.
У вивченні теми, слід звернути увагу, що в Україні згідно з чинним законодавством формується змішана модель організації ринку цінних паперів. Це модель, яка характеризується присутністю і діяльністю на ринку корпоративних цінних паперів як банків, так і спеціальних інвестиційних інститутів. При цьому банкам дозволяється займатися як інвестиційною, так і торговельною (професійною) діяльністю з цінними паперами.
У цілому ж діяльність банків з цінними паперами є різноманітною. Вони можуть виступати у ролі емітентів, інвесторів, а також займатися професійною діяльністю з цінними паперами.
Відповідно до Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" цінні папери - це документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника, та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають із цих документів, іншим особам.
Розрізняють наступні різновиди цінних паперів:
♦♦♦ пайові: (акції) - визначають частку кожного власника в загальній емісії цінних паперів;
♦♦♦ боргові: (облігації внутрішніх та зовнішніх державних позик; місцевих позик; облігації підприємств; казначейські зобов'язання України; ощадні, інвестиційні сертифікати; векселі) - визначають боргові зобов'язання емітента перед власником;
♦♦♦ похідні: (форвардні, ф'ючерсні контракти, опціони тощо) - особлива група цінних паперів, які підтверджують обов'язки, внаслідок виконання яких здійснюється перехід прав власності на базовий актив та проводяться розрахунки;
♦♦♦ приватизаційні - особлива група державних цінних паперів, які засвідчують право власника на безкоштовне отримання в процесі приватизації частини майна державного підприємства.
Вивчаючи дану тему, слід враховувати певні особливості випуску й обігу цінних паперів в Україні:
1. Цінні папери можуть бути іменними або на пред'явника.
- Іменні цінні папери, передаються шляхом повного індосаменту (передавальним записом, який засвідчує перехід прав за цінним папером до іншої особи).
- Цінні папери на пред'явника обертаються вільно, хоча й мають дещо застарілу для сучасного ринку форму. Тому, для спрощення обігу таких цінних паперів та зменшення ризиків збільшується та ускладнюється технічна база депозитарію та здійснюється знерухомлення цінних паперів.
2. Цінні папери, обіг яких дозволено на території України, і цінні папери, на які поширюється дія законів України, можуть випускатися в документарній та бездокументарній формах.
- Випуск цінних паперів у документарній формі здійснюється емітентом шляхом виготовлення сертифікатів, які випускаються з урахуванням вимог, визначених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
- У разі емісії цінних паперів у бездокументарній формі, крім приватизаційних паперів, емітент оформляє глобальний сертифікат, що відповідає загальному обсягу зареєстрованого випуску, і передає його на зберігання в обраний ним депозитарій.
Форма випуску цінних паперів визначається за рішенням емітента про випуск цінних паперів, затверджується Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку при реєстрації випуску та є підставою для взяття цих цінних паперів на обслуговування Національною депозитарною системою як іменних цінних паперів у документарній формі, цінних паперів на пред'явника у документарній формі або цінних паперів у бездокументарній формі, іменна ідентифікація власників яких здійснюється на підставі облікового реєстру рахунків власників у зберігача.
Роль банків на ринку цінних паперів розкриває модель обігу цінних паперів, яка складається з таких елементів:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Банківські операції» автора Прасолова С.П. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Модуль 4. Операції банків з цінними паперами, позабалансові та операції щодо забезпечення фінансової стійкості банку“ на сторінці 1. Приємного читання.