Розділ «Модуль 2. Особливості здійснення розрахунково-касових та кредитних операцій банків»

Банківські операції


Тема 6. Операції банків з обслуговування платіжного обороту


Під час вивчення матеріалів теми студентам слід зосередитись на вивченні сутності, принципах і законодавчій базі організації безготівкових розрахунків в Україні. Важливим є розгляд порядку відкриття і ведення банківських рахунків, особливостей розрахунків за допомогою систем дистанційного обслуговування. У тому числі варто ознайомитися з формами і способами безготівкових розрахунків, сферою їх використання та порядком проведення розрахункових операцій. Необхідно також звернути увагу на здійснення міжбанківських розрахунків через СЕП та інші системи.

Використання національного доходу і всі наступні перерозподільні процеси і економіці забезпечуються на основі потоку грошей в готівковій і безготівковій формах грошового обігу.

Відповідно, грошовий обіг - це безперервний рух грошей у сфері обігу та їх функціонування як засобу платежу й обігу.

Основною частиною грошового обігу є платіжний оборот, в якому гроші функціонують як засіб платежу, використовуються для погашення боргових зобов'язань

Саме тому, при вивченні даної теми студенти повинні, перш за все, з'ясувати призначення та принципи організації платіжної системи країни, яка функціонує на базі банків та спроможна надати всім економічним агентам (фізичним та юридичним особам) можливість виконувати свої платіжні зобов'язання.

Платіжна система - сукупність визначених законом платіжних інструментів, норм, правил, а також механізмів та процедур їх застосування всіма суб'єктами грошового обороту. Учасниками платіжної системи є всі види підприємств, державні структури, громадські організації, населення, комерційні та центральний банки.

У балансі банку розрахунково-касові операції, пов'язані з виконанням платіжних зобов'язань зачіпають наступні статті:

1. Активи: Готівкові кошти (в касі) 2. Пасиви: Кошти клієнтів Кошти в інших банках Кошти банків

Слід зазначити, що всі операції, пов'язані з поставками товарно-матеріальних цінностей, виконанням робіт чи наданням послуг, завершуються грошовими розрахунками в процесі розрахунково-касового обслуговування банком клієнта. Таке розрахунково-касове обслуговування - є послугою, пов'язаною із переказом грошей з рахунка (на рахунок) клієнта, видачею йому грошей у готівковій формі.

За своїм характером ці операції, по суті, є чистими послугами, і за них банки стягують плату з клієнтів у вигляді комісійної винагороди, а не процента. Одержання таких доходів обходиться банкам як без значних витрат, так і без значних ризиків для їх фінансового стану. Тому у посткризовий період (після 2009 року) зростання обсягів розрахункових операцій є надійним і вигідним способом збільшення доходів і підвищення рентабельності вітчизняної банківської діяльності.

Особливе значення для організації банками розрахункового обслуговування клієнтів мають певні принципи, на яких ґрунтується організація платіжних систем. До них відносяться:

o власники грошових коштів мають право вибору форми платежу (готівкою чи безготівково) та право вибору банку, в якому вони хочуть зберігати кошти і через який здійснюватимуть свої розрахунки у безготівковій формі;

o зберігання коштів у банках та переказування їх здійснюється на банківські рахунки, які відкриваються клієнтам на їх прохання за згоди банків;

o переказ коштів чи видача готівки на рахунку здійснюється банком за розпорядженням власника в порядку визначеної ним черговості та в межах залишку коштів на рахунку;

o форма переказування банком коштів по рахунку клієнта визначається самим клієнтом відповідно до форми безготівкових розрахунків, передбаченої в його господарському договорі з контрагентом, при невтручанні банком в договірні відносини між ними;

o строк переказування банком коштів з рахунку визначається клієнтом відповідно до порядку його розрахунків з контрагентом, передбаченого в їх договорі;

o відносини між банком і клієнтом у процесі розрахункового обслуговування будуються на засадах партнерства і взаємної вигоди і здійснюються на підставі договору про розрахункове обслуговування.

Необхідно розуміти, що важливе місце в розрахунковому обслуговуванні клієнтів мають платіжні інструменти, під якими розуміють певних носіїв інформації, що слугують банкам правовою підставою для здійснення грошових переказів на рахунки чи виконання касових операцій (чек, вексель, платіжне доручення, різні види платіжних карток тощо). Такі інструменти, що виготовлені з паперу за строго стандартизованою формою, називаються розрахунковими документами. Інструменти, що застосовуються для здійснення платежів на електронній основі, називають платіжними картками.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Банківські операції» автора Прасолова С.П. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Модуль 2. Особливості здійснення розрахунково-касових та кредитних операцій банків“ на сторінці 1. Приємного читання.

Запит на курсову/дипломну

Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
Введіть тут тему своєї роботи