Контроль за дотриманням банками вимог щодо регулятивного капіталу та економічних нормативів здійснюється відповідними територіальними управліннями та підрозділами центрального апарату банківського нагляду Національного банку на постійній основі.
Розрахунок економічних нормативів банки (юридичні особи) проводять на підставі щоденних балансів. При цьому звітними є дані про дотримання економічних нормативів, що розраховані:
— за щоденними розрахунками: нормативи мінімального розміру регулятивного капіталу банку (НІ), максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7), великих кредитних ризиків (Н8), максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9), максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н10);
— за формулою середньозваженої величини (за місяць): нормативи співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів (Н3), миттєвої ліквідності (Н4), інвестування в цінні папери окремо за кожною установою (Н11), загальної суми інвестування (Н12);
— станом на 1-ше, 11-те та 21-те число кожного місяця: нормативи адекватності регулятивного капіталу (Н2), поточної ліквідності (Н5), короткострокової ліквідності (Н6).
Якщо за результатами безвиїзного нагляду або інспекційної перевірки встановлено факти невиконання банками економічних нормативів, то до банків мають застосовуватися заходи впливу.
Інформація про дотримання встановлених економічних нормативів подається банками до територіальних управлінь Національного банку (Департаменту безвиїзного банківського нагляду) разом із формами статистичної звітності. Вимоги щодо порядку складання та подання банками форм статистичної звітності регламентують "Правила організації статистичної звітності, що подається банками до Національного банку України".
Форми статистичної звітності банків поділяються на щоденні, щодекадні, щомісячні, квартальні та річні.
До щоденної форми звітності належить форма "Баланс банку". Разом із щоденним балансом надається відповідна інформація для розрахунку таких економічних нормативів, як: регулятивного капіталу банку (Н1); максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7); великих кредитних ризиків (Н8); максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9); максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н10); інвестування в цінні папери окремо за кожною установою (Н11). До щодекадних форм звітності належать такі:
— "Звіт про залишки коштів, що розміщені в інших банках";
— "Звіт про структуру активів та пасивів за строками";
— "Звіт про активні операції банків".
Щодекади надається відповідна інформація для розрахунку таких економічних нормативів, як: адекватності регулятивного капіталу (Н2); поточної ліквідності (Н5); короткострокової ліквідності (Н6).
До щомісячних форм звітності належать такі:
— "Звіт про дотримання економічних нормативів";
— "Звіт про класифіковані кредитні операції за формами власності";
— "Звіт про формування резерву на відшкодування можливих втрат за кредитними операціями";
— "Звіт про формування резерву на відшкодування можливих втрат від дебіторської заборгованості";
— "Звіт про формування резерву на відшкодування можливих збитків від операцій з цінними паперами";
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Банківський нагляд» автора Сидоренко О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „3.5. Контроль за дотриманням банками вимог щодо регулятивного капіталу та економічних нормативів“ на сторінці 1. Приємного читання.