Національний банк здійснює регулювання діяльності спеціалізованих банків і встановлює спеціальні вимоги стосовно певного виду діяльності банків (рис. 3.7).
Рис. 3.7. Встановлення спеціальних значень економічних нормативів для спеціалізованих банків
Спеціалізованим банкам та уповноваженим банкам, що спеціалізуються на здійсненні однієї чи декількох банківських операцій, залучають кошти фізичних осіб для довгострокового кредитування будівництва житла, у зв'язку із концентрацією ризиків установлюються спеціальні (підвищені) значення економічних нормативів для забезпечення більш високого, порівняно з універсальними банками, рівня адекватності регулятивного та основного капіталу, рівня ліквідності та запобігання надмірному перекладанню банками ризиків на своїх вкладників та кредиторів (вкладників).
Для спеціалізованих ощадних банків установлюються спеціальні значення таких економічних нормативів:
— нормативу миттєвої ліквідності (Н4) не менше ніж 30 %;
— нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) у розмірі: не більше ніж 20 % — для банків, які мають обсяг негативно класифікованих активів не більше ніж 10 % від загальної суми кредитного портфеля, дебіторської заборгованості, портфеля цінних паперів та коштів, що містяться на кореспондентських рахунках, які відкриті в інших банках; не більше ніж 15 % — для банків, які мають обсяг негативно класифікованих активів від 10 до 20 % від відповідної групи активів; не більше ніж 10 % — для банків, які мають обсяг негативно класифікованих активів від 20 до ЗО % від відповідної групи активів; не більше ніж 5 % — для банків, які мають обсяг негативно класифікованих активів більше ніж 30 % від відповідної групи активів або якщо формування резервів під активні операції здійснено не в повному обсязі;
— нормативу максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9), — не більше ніж 2 %;
— норматив максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н10) — у розмірі: не більше ніж 20 % — для банків, які мають обсяг негативно класифікованих активів менше ніж 7 % від відповідної групи активів; не більше ніж 10 % — для банків, які мають обсяг негативно класифікованих активів від 7 до 10 % від відповідної групи активів.
Якщо обсяг негативно класифікованих активів банку становить більше 10 % від відповідної групи активів, то банк не має права збільшувати обсяг операцій з інсайдерами банку (забороняється укладати нові договори або продовжувати строк чинних з такими особами) до часу зниження обсягу негативно класифікованих активів нижче ніж 10 %.
Для спеціалізованих іпотечних банків установлюються спеціальні значення таких економічних нормативів:
— нормативу миттєвої ліквідності (Н4) — не менше ніж 30 %;
— нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) — не більше ніж 5 %;
— нормативу максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру (Н9), — не більше ніж 2 %;
— нормативу максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам (Н10), — не більше ніж 20 %.
Для спеціалізованих розрахункових (клірингових) банків установлюються спеціальні значення таких економічних нормативів:
— нормативу адекватності регулятивного капіталу (Н2) — не менше ніж 20 %;
— нормативу (коефіцієнта) співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів (НЗ) — не менше ніж 12 %;
— нормативу миттєвої ліквідності (Н4) — не менше ніж 90 %;
— нормативу великих кредитних ризиків (Н8) — не більше ніж 100 %;
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Банківський нагляд» автора Сидоренко О.М. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „3.4. Встановлення спеціальних значень економічних нормативів“ на сторінці 1. Приємного читання.