Розділ «2.4. Дидактичні засоби створення комфортного навчального середовища»

Основи педагогічної ергономіки

Обов'язковим елементом забезпечення навчального процесу, що формує разом зі змістом освіти його інформаційно-предметне середовище, є засоби навчання (дидактичні засоби). Разом з метою, змістом, формами і методами навчання засоби навчання належать до основних компонентів дидактичної системи.

До дидактичних засобів зараховують об'єкти будь-якої природи, які є сенсомоторними стимулами, що впливають на органи чуття учнів і полегшують їм безпосереднє й опосередковане пізнання світу та забезпечують раціоналізацію навчально-виховного процесу. До засобів навчання належать: підручники, навчально-виховні посібники, наочні посібники, довідники, словники, карти, лабораторне устаткування, технічні засоби навчання тощо.


Психологічні та фізіологічні основи використання засобів наочності у навчальному процесі



Класифікації та загальні властивості засобів навчання


Засоби навчання разом із живим словом педагога є важливим компонентом навчально-виховного процесу і обов'язковим елементом навчально-матеріальної бази будь-якої освітньої установи. Вони суттєво підвищують дієвість інших елементів процесу навчання - мети, змісту, форм та методів.

Засоби навчання (дидактичні (грец. didaktikos - повчальний) засоби) - об'єкти, що є джерелом навчальної інформації та інструментами для засвоєння змісту навчального матеріалу, розв'язання виховних завдань.

Найефективніше діють на учнів сучасні аудіовізуальні (екранно-звукові) та мультимедійні (комп'ютер з підключеними до нього аудіо- та відеотехнічними пристроями) засоби навчання. Мультимедіатехнологія має великі перспективи в педагогіці, оскільки дає змогу забезпечити автоматизацію інтелектуальної діяльності.

У педагогіці ще немає єдиної загальновизнаної класифікації засобів навчання. Різні автори пропонують свої принципи їх групування. Наприклад, сучасний польський педагог В. Оконь (1968) розрізняє засоби навчання відповідно до наростання можливості замінювати дії учителя та автоматизувати дії учня. На основі цього він виокремив прості засоби навчання, тобто словесні (підручники, навчальні посібники тощо) і візуальні (реальні предмети, моделі, картини), та складні засоби, а саме: механічні візуальні пристрої (діаскоп, кодоскоп, мікроскоп та ін.); аудіозасоби (програвач* магнітофон, радіо); аудіовізуальні засоби (звуковий фільм, телебачення, відео); засоби, які автоматизують процес навчання (лінгвістичні кабінети, комп'ютери, інформаційні системи, телекомунікаційні мережі).

Засоби навчання також поділяють на матеріальні та ідеальні (Т. Назарова). Матеріальні засоби навчання охоплюють такі підгрупи:

- суто навчальне обладнання (дидактичні засоби), до якого зараховують натуральні об'єкти, моделі, колекції, реактиви, матеріали, приладдя для дослідів, прилади, таблиці, проекційну апаратуру, екранні засоби;

- спеціальне обладнання для наукової організації навчання та управління ним (технічні засоби і пристрої для здійснення зворотного зв'язку "учень - учитель" (тренажери, комп'ютери тощо), комплекти завдань для контролю, допоміжне обладнання для організаційно-господарської діяльності учителя і лаборанта);

- спеціальні меблі (витяжні шафи, столи для хімічних дослідів і демонстрацій тощо) та оргтехніка (калькулятори, диктофони, спеціальні комп'ютерні програми для контролю знань та ін.).

Ідеальними засобами навчання є вже наявні знання і вміння, які використовують учитель і учень для засвоєння нових. У цій групі російський психолог Л. Виготський виокремив такі засоби навчання, як мова, письмо, схеми, умовні зображення, креслення, діаграми, твори мистецтва, спеціальні методики для прискорення запам'ятовування та збільшення обсягу пам'яті (мнемотехніка).

Класифікацію засобів навчання як спеціально розроблених матеріальних об'єктів, що призначені для підвищення ефективності навчального процесу, запропонував сучасний російський учений А. Савельєв. Засоби навчання він поділяє на такі групи:

- власне засоби навчання (навчальні книги, наочні посібники, інформаційні матеріали до аудіовізуальних засобів навчання, програмно-методичне забезпечення комп'ютерних технологій, спеціальне обладнання, дидактичні матеріали);

- навчальне обладнання (технічні засоби навчання, лабораторне обладнання, навчальні меблі).

Дидактичні засоби полегшують безпосереднє пізнання і є важливим джерелом знань, умінь та навичок. Їх використовують для розвитку пізнавальних здібностей, полегшення закріплення опрацьованого матеріалу, перевірки гіпотез. Учитель при виборі дидактичних засобів повинен зважати на їх інформаційну, мотиваційну, управлінську та оптимізуючу можливості.

У сучасних школах упроваджують новітні засоби навчання та інформаційні технології. При цьому змінюється їх роль: від допоміжної, ілюстративної до такої, що зумовлює організування навчального процесу за спрямовуючої діяльності вчителя. Він має вибрати відповідні засоби навчання, продумати, як їх поєднати за допомогою інтерактивних методів, дібрати стратегію навчання, адекватну поставленій меті, узгодити все це з педагогічними технологіями, які він використовує.

Для створення ефективної шкільної системи засобів і технологій навчання варто застосувати такі системні принципи навчання (Т. Назарова):

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Основи педагогічної ергономіки» автора Карапузова Н.Д. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.4. Дидактичні засоби створення комфортного навчального середовища“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • 1. Педагогічна ергономіка як галузь педагогіки

  • 1.2. Теоретико-методологічні основи педагогічної ергономіки

  • 1.3. Інформаційний вплив на учня у процесі навчання

  • 1.4. Основні інформаційні канали організму учня

  • 1.5. Нейрофізіологічні механізми навчальної діяльності

  • 1.6. Ергономічне організування функціонального простору в школі

  • 2. Ергономічний підхід в організуванні навчального процесу

  • 2.2. Забезпечення сприятливих ергономіко-педагогічних умов праці учнів

  • Методичні умови праці

  • Естетичне наповнення праці

  • Вплив рослин на навчальне середовище

  • 2.3. Кольорове оформлення шкільних інтер'єрів

  • Загальні принципи кольорового оформлення навчального середовища

  • 2.4. Дидактичні засоби створення комфортного навчального середовища
  • 2.5. Ергономічні основи організування робочого місця школяра

  • Ергономічні особливості організації робочого місця школяра

  • Використання конторок у навчальному процесі

  • 2.6. Ергономічний аспект організування роботи учнів за комп'ютером

  • Світлотехнічна специфіка роботи за комп'ютером

  • Вимоги до режиму праці дітей за комп'ютером

  • Ергономічний аспект комп'ютерної гри для дітей

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи