Відносини опротестування у неакцепті
Протест — це офіційне засвідчення нотаріуса про здійснення вимоги будь-якої дії за векселем та про відмову від цих дій.
Наявність нотаріального акту опротестування і застосування санкцій проти порушників платіжної дисципліни є одним з найважливіших засобів підтримання цивілізованих відносин між кредитором і боржником.
Механізм опротестування починає діяти лише тоді, коли після настання терміну для виконання зобов'язань боржник першого порядку не акцептує (не оплачує) вексель. Тому сам факт відсутності протестів за тими чи іншими векселями є переконливим показником надійності та стабільності фінансово-економічного стану векселедавця і платника.
Метою здійснення протесту в неакцепті є створення умов для дострокового задоволення вимог кредитора. З юридичного боку — це завдання збереження прав зворотних вимог (регресу) до зобов'язаних за векселем осіб — трасанта, індосантів та їхніх авалістів. При цьому протест у неакцепті має такі правові аспекти: по-перше, він учиняється у строки, що встановлені для пред'явлення до акцепту; по-друге, він звільняє від пред'явлення переказного векселя до платежу і від протесту у неплатежі; по-третє, якщо перше пред'явлення переказного векселя до акцепту відбулося в останній день терміну, а платник вимагає повторного пред'явлення, то протест може бути вчинений у наступний робочий день.
Отож протест виникає внаслідок порушення своїх зобо-в язань учасниками вексельного обігу або ширше — внаслідок порушення норм вексельного законодавства. Суть протесту можна викласти таким чином:
• по-перше, він є офіційним, нотаріально засвідченим підтвердженням фактів невиконання акцепту, недатування та інших дій за векселем, відхилень від нормального ходу процесу обігу векселів і настання певних правових наслідків;
• по-друге, протест є обов'язковою умовою, за виключенням ряду оговорок, що будуть розглядатися далі, звернення для стягнення за векселем до зобов'язаних за векселем осіб у випадку неакцепту, неплатежу тощо;
• по-третє, протест є важливою передумовою і початковою дією та передумовою регресного позову. Без своєчасного здійснення протесту не може настати право регресу, тобто право зворотної вимоги векселетримача щодо надпису ва-чів за даним векселем;
• по-четверте, завдяки протесту векселетримач дістає можливість у наступних своїх діях вимагати виконання вексельних зобов'язань від інших векселезобов'язаних осіб;
• по-п 'яте, у певних випадках здійснення лише одного акту — протесту у неакцепті — позбавляє векселетримача від обов'язку здійснювати інші вексельні операції чи протести. Наприклад, засвідчення акту протесту в неакцепті робить непотрібним пред'явлення векселя до платежу. Протест у неакцепті не є обов'язковим для всіх векселів. Він обов'язково застосовується у неакцепті або у неда-туванні лише до векселів терміном платежу "у такий-то час від пред'явлення". Урешті тратт обов'язковість акцепту і відповідного опротестування у неакцепті визначаються векселедавцем. При цьому застереження, яке містить заборону опротестування векселя, ніякої юридичної сили не має.
Пред'явлення до акцепту може здійснити будь-який індосант, у тому числі останній векселетримач або за його дорученням комерційний банк, що обслуговує його. Тоді банк своєчасно, не пізніше ніж за сім робочих днів, направляє до банку, котрий обслуговує векселедавця, копію векселя і акт пред'явлення до акцепту. Одночасно останній векселетримач сам повідомляє про це векселедавця телеграмою.
У разі отримання акцепту акцептований вексель повертається векселетримачеві, який може передати його іншій особі, закласти у заставу чи вручити банкові для врахування. Він також може зберігати вексель до збігу терміну платежу, щоб отримати вказану суму.
Але трапляються і випадки відмови від акцепту. Це робить платник чи відповідного змісту написом, чи закресливши свій підпис, нарешті просто повернувши вексель без будь-якої позначки.
Факт відмови у акцепті має зафіксувати нотаріальна контора. Для цього векселетримач має пред'явити вексель із заявою та складеним реєстром до опротестування. Проте той акцептант, який дбає про репутацію свого бізнесу, повинен мислити іншим чином. Тобто йому вигідніше оплатити вексель, ніж потім покривати його вартість плюс затрати на опротестування.
При відмові платника від виконання нотаріальної вимоги постають правові підстави для наступного протесту в неакцепті. Нотаріус ставить на векселі штамп "Опротестовано" і складає "акт про протест векселя у неакцепті". Аналогічні дії векселетримач і нотаріус учиняють також у разі несплати вексельної суми. Акт протесту в неакцепті вказує, що стосовно векселя своєчасно було здійснено всі встановлені законодавством дії для збереження за ним сили вексельного права, та підтверджує, що векселетримач має право вимагати дострокової сплати вексельної суми з усіх осіб, які поставили свої підписи і несуть відповідальність за векселем у другу чергу в порядку регресу. Для позову до акцептанта й векселедавця, які відповідають у першу чергу, — здійснення протесту не потрібне.
Щодо простих векселів протесту в неакцепті не існує, оскільки вони містять особисте зобов'язання векселедавця своєчасно і повністю сплатити вказану суму. Таке зобов'язання дає векселетримачеві безумовне право прямого позову. На відміну від цього неакцептований переказний вексель містить безумовну пропозицію векселедавця іншій вказаній у векселі особі сплатити відповідну вексельну суму. Але головним боржником ця особа буде лише тоді, коли вона стає акцептантом, тобто дає згоду на оплату. Ось чому, щоб переказний вексель не втратив характеру особливого боргового зобов'язання, його слід своєчасно подати до акцепту у платника, а якщо він відмовився це зробити, надіслати до опротестування.
Відмова в акцепті не вважається вчинком, що ганьбить честь і гідність платника. Неакцепт часто трапляється з об'єктивних причин, коли, скажімо, документи на товар та й сам товар, що став основою складання й видачі векселя, ще не надійшли. Отож отримувач даного товару має всі законні підстави поки що відмовитися від прийняття векселя, щоб скористатися своїм правом пізніше. Оформлення відмови від акцепту за таких умов здійснюється відповідним документом, в якому вказуються вагомі мотиви відмови.
Загалом механізм подання векселя до опротестування у нотаріуса передбачає дотримання таких вимог:
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Вексельна справа» автора Демківський А.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ВЧИНЕННЯ ПРОТЕСТУ В НЕАКЦЕПТІ“ на сторінці 1. Приємного читання.