Розділ «ВИПИСУВАННЯ ПЕРЕКАЗНИХ ВЕКСЕЛІВ, ВИГОТОВЛЕННЯ КОПІЙ ТА ЇХНІЙ ОБІГ»

Вексельна справа


Особливості обігу примірників векселя


Необхідність кількох тотожних примірників стосується лише переказних векселів.

Хоча й тратта Іноді може бути виписана в одному примірнику, але обов'язково з відповідним застереженням у тексті.

Причини випуску кількох примірників тратти пов'язані з характером товарних угод, коли векселедавець (трасант), поставивши свій товар трасату в кредит, у свою чергу має борги перед третьою особою. Тоді перший примірник векселя він надсилає для акцепту трасатові (покупцеві товару, а другий — кредиторові трасанта, котрий стає векселетримачем (ремітентом) з усіма правами отримання вексельної суми. Перший примірник називають прима-вексель і у тексті позначають під № 1, другий — секунда-вексель, третій — терція і т.д.

Якби цього не було зроблено, то кожний з примірників вважався би самостійним векселем. Насправді ж усі примірники в сукупності становлять єдиний вексель. Разом із цим у кожному з них повністю втілюється вексельне зобов'язання. Це означає, що всі примірники мають однакову силу вексельного права, а в разі отримання платежу за одним із них всі решта втрачають силу. Для цього у тексті прима-векселя вміщують застереження: "Платіть за цим векселем, якщо другий примірник не оплачений", а у секунда-векселі відповідно: "Платіть за другим примірником, якщо перший примірник ще не оплачено" і т.д.

Кількість примірників не має значення, тому що основним документом вважається весь комплект. Адже відповідальними перед законним векселетримачем будь-якого примірника однаково залишаються дві особи: трасат, що здійснив акцепт на кількох примірниках векселя; індосант, який передав кілька примірників різним наступним індосатам.

Той векселетримач, що надіслав один із примірників для акцепту, зобов'язаний в іншому примірнику вказати найменування особи, на руках у якої перебуває даний примірник. У свою чергу особа, яка отримала цей примірник для акцепту, зобов'язана передати його законному тримачеві іншого примірника. Якщо цього не зроблено, то векселетримач може реалізувати своє право регресу лише після засвідчення даного факту протестом. Наприклад, нотаріус повинен підтвердити, що примірник, надісланий для акцепту, незважаючи на вимоги, не був повернений або що вчинено неакцепт, або платіж не отримано за другим примірником.

Виписування тієї чи іншої кількості примірників переказного векселя залежить не лише від векселедавця. Якщо у векселі немає застереження, що він виписаний в одному примірнику, то будь-який векселетримач може вимагати, ' щоб у разі потреби йому за його кошти видали кілька примірників. Для цього він має звернутися до свого попереднього індосанта, котрий у свою чергу повинен сприяти йому стосовно свого індосанта, і так далі, аж до самого векселедавця. Всі індосанти зобов'язані сповна відтворити свої індосаменти на нових примірниках. Отож щоб не виникало подібного роду додаткових проблем, векселедавець повинен у тексті векселя вказати, що він виданий одним примірником.

Потреба у виписуванні кількох примірників векселя виникла давно — ще в ті часи, коли для надійності доставки переказного векселя різні примірники пересилалися в одне і те ж місце різними транспортними шляхами, щоби хоч один із них своєчасно дістався місця призначення. У сучасних умовах до виписування двох примірників удаються тоді, коли прима-вексель призначений спеціально для акцепту, а секунда-вексель ще до отримання акцепту самостійно входить в обіг. Наприклад, прима-вексель з поміткою "Лише для акцепту" надсилається відповідному акцептантові. А щоб ніхто не зміг передати його за індосаментом іншому векселетримачеві, зворотний бік векселя перекреслюється. Така дія називається красуванням, а вексель з перекресленим зворотом — кросованим. Крім недопущення індосування, кросування застосовується тоді, коли вексель передається як забезпечення застави.

Прима-вексель після акцепту рідко повертається назад. Він переважно залишається на зберіганні у депозитарія — кореспондента і передається тому, до кого шляхом індосаментів надійшов секунда-вексель, і робиться їх порівняння. У свою чергу секунда-вексель з моменту його видачі вільно обслуговує угоди, а саме тому, що викликає довіру індосантів до трасанта та попередніх надписувачів. Турбота про своєчасне пред'явлення секунда-векселя до платежу, а якщо необхідно — і до протесту, цілковито покладається на його власника, який для цього попередньо має отримати приму. Якщо йому з якихось причин прима-вексель не переданий, власник секунда-векселя здійснює опротестування про невручення.

У трьох примірниках вексель виписується тоді, коли ремітент отримує його не для себе, а для когось іншого. Виписування векселя чотирма примірниками практикується лише в угодах з віддаленими країнами і в умовах недосконалих шляхів сполучення.

Оскільки всі примірники мають однакову вексельну силу, платіж, учинений за будь-яким із них, звільняє платника від відповідальності в неплатежі. Але платник продовжує нести відповідальність за кожним акцептованим ним примірником, якщо він не повернений йому. Індосанти також є зобов'язаними за всіма примірниками, на котрих є їхній підпис і які не були повернені.

Будь-яке число примірників векселя виготовляється на законодавчо визначених бланках. Виготівниками і користувачами їх є векселедавці, акцептанти, індосанти й авалісти. Видаються примірники лише для оплати за поставлену продукцію, виконані роботи і надані послуги, за винятком векселів Мінфіну, Національного банку і комерційних банків України. Примірники заповнюються як друкованим, так і недрукованим способом. Сума платежу обов'язково позначається цифрами та літерами.

Кожний примірник підписується керівником і головним бухгалтером юридичної особи і скріплюється печаткою.


Копії: вимоги до виготовлення та участі в обігу


Копія векселя — це повний список усіх його елементів. За певних умов копія здатна відігравати значно більшу роль, ніж сам вексель. Це трапляється тоді, коли на оригіналі векселя після останнього індосаменту, нанесеного до виготовлення копії, зроблено застереження: "Починаючи звідси індосування дійсне лише на копії". У даному випадку індосамент, написаний після цього застереження на оригіналі, стає недійсним, а копія перетворюється на справжній вексель.

Виготовлення копій зумовлене потребами полегшення обігу векселів; також воно вкрай необхідне за втрати оригіналу, коли треба відновити зобов'язання. Кожний векселетримач має право виготовити будь-яку кількість копій та дублювати їх. При цьому кожна копія повинна точно відтворювати оригінал з індосаментами та всіма іншими позначками, які є на ньому.

Копія — це, як правило, аркуш формату векселя. На лицевому боці вмішується текст векселя і зазначається особа, яка отримала оригінал і виготовила копію. Зворотна сторона копії складається з двох частин: списку індосаментів, поданих на оригіналі; та вільного місця для наступних індосаментів. Після виготовлення копії векселетримач, який це робить, за індосаментом на своє ім'я або бланковим індосаментом дописує формулу "Копія до цього місця", яка з обох боків відкреслюється. Це називається розподільчою формулою і означає, що з даного моменту копія виконує функцію справжнього векселя.

Копія може індосуватися і авалюватися так само і з такими ж наслідками, як і оригінал. При цьому перша копія називається прима-вексель, друга — секунда-вексель і т. д. У кожному примірнику копії має зазначатися особа, в якої знаходиться оригінал. Якщо при виготовленні копії були допущені помилки, здатні поставити під преюдицію вексель, то виготівник несе всю відповідальність перед своїми векселенаступниками. Але вони не мають права регресу до попередників виготівника, оскільки ті не фігурують на копії.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Вексельна справа» автора Демківський А.В. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „ВИПИСУВАННЯ ПЕРЕКАЗНИХ ВЕКСЕЛІВ, ВИГОТОВЛЕННЯ КОПІЙ ТА ЇХНІЙ ОБІГ“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • ВСТУП

  • ЧАСТИНА I. ВЕКСЕЛЬ ТА ВЕКСЕЛЬНИЙ ОБІГ

  • Розділ 1. ЕКОНОМІЧНА СУТЬ І ФУНКЦІЇ ВЕКСЕЛІВ

  • Розділ 2.СВІТОВИЙ ДОСВІД ФОРМУВАННЯ ВЕКСЕЛЬНОГО ОБІГУ

  • ЕВОЛЮЦІЯ ВЕКСЕЛЬНОЇ СПРАВИ В РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ ТА СРСР

  • СТАНОВЛЕННЯ ВЕКСЕЛЬНОГО ОБІГУ В УКРАЇНІ

  • Розділ 3. РІЗНОВИДИ ВЕКСЕЛІВ, ОСОБЛИВОСТІ ЇХНЬОЇ ДІЇ ТА ОБІГУ

  • ВИДАЧА І ПЕРЕДАННЯ ВЕКСЕЛІВ

  • ВИПИСУВАННЯ ПЕРЕКАЗНИХ ВЕКСЕЛІВ, ВИГОТОВЛЕННЯ КОПІЙ ТА ЇХНІЙ ОБІГ
  • Розділ 4. РЕКВІЗИТИ ТА ІНШІ АТРИБУТИ ВЕКСЕЛІВ

  • ДОМІЦИЛЯЦІЯ ВЕКСЕЛІВ

  • ОФОРМЛЕННЯ ВЕКСЕЛЬНИХ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ

  • ПРИЧИНИ НЕДІЙСНОСТІ ВЕКСЕЛЯ ТА ЙОГО РЕКВІЗИТІВ

  • Розділ 5. ПОРЯДОК ФУНКЦІОНУВАННЯ ПЕРЕКАЗНИХ І ПРОСТИХ ВЕКСЕЛІВ

  • Розділ 6. ВІДЧУЖЕННЯ ПРАВ ЗА ВЕКСЕЛЕМ

  • ІНДОСАМЕНТ І ЦЕСІЯ

  • ФОРМИ ПОСЕРЕДНИЦТВА В АКЦЕПТІ ТА ПЛАТЕЖІ

  • ВЕКСЕЛЬНИЙ ОБІГ ЗА УЧАСТІ ПОСЕРЕДНИКІВ

  • ЧАСТИНА II. МЕХАНІЗМ ВЕКСЕЛЬНИХ ОПЕРАЦІЙ

  • Розділ 7. АКЦЕПТНІ ОПЕРАЦІЇ З ВЕКСЕЛЯМИ

  • ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ АКЦЕПТУ

  • АКЦЕПТНИЙ КРЕДИТ ТА ЙОГО ЕФЕКТИВНІСТЬ

  • ВЧИНЕННЯ ПРОТЕСТУ В НЕАКЦЕПТІ

  • ПРАВО РЕГРЕСУ, ЙОГО СКЛАДОВІ ТА СПОСОБИ РЕАЛІЗАЦІЇ

  • Розділ 8. АВАЛЬ ТА АВАЛЬНІ ОПЕРАЦІЇ

  • Розділ 9. ДИСКОНТУВАННЯ ВЕКСЕЛІВ

  • ПЕРСПЕКТИВИ СТАНОВЛЕННЯ ДИСКОНТНОГО РИНКУ В УКРАЇНІ

  • Розділ 10. ЗАСТАВА ВЕКСЕЛІВ

  • Розділ 11. ОПЕРАЦІЇ ІНКАСО ВЕКСЕЛІВ У БАНКАХ

  • ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ ІНКАСОВИХ ОПЕРАЦІЙ

  • Розділ 12. МЕХАНІЗМ ПЛАТЕЖУ ПОГАШЕННЯ І ОПРОТЕСТУВАННЯ-ВЕКСЕЛІВ

  • КОРОТКИЙ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК

  • ЛІТЕРАТУРА

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи