У правоохоронній діяльності найбільше поширення отримали методи впливу, які засновані на вербальних засобах. До цих методів відносяться:
• переконання (аргументація);
• примушення;
• навіювання;
• інформування.
Метод переконання (аргументації)
Основні прийоми примушення
• заборона поводитися так чи інакше, говорити або не говорити що-небудь;
• категорична вимога: діє тільки у випадку авторитету джерела повідомлення;
• попередження, коли довіра переходить у домінування й стимулює виникнення стану тривоги;
• погроза, заснована на стані страху.
Заборона припускає гальмуючий вплив на особистість. Вона виступає у двох видах: а) заборона імпульсивних дій; б) заборона недозволеної поведінки. Застосування заборони в багатьох випадках не впливає на взаємини співробітника з об'єктом впливу.
Категорична вимога полягає в силі наказу й може бути ефективним прийомом тільки в тому випадку, коли співробітник має великий авторитет в очах об'єкта. В інших випадках цей прийом може виявитися шкідливим. У багатьох випадках вимога ідентична забороні, однак вона є більш ефективною, ніж заборона.
Попередження, як правило, знаменує початок нового етапу у стосунках співробітника з об'єктом впливу. Якщо до попередження ці взаємини характеризуються довірою, то з його застосуванням вони переводяться в домінування з боку співробітника. Зміст попередження полягає в тому, що співробітник викликає у об'єкта тривогу, і, на її основі - бажання запобігти негативним для об'єкта наслідкам. У попередженні, крім змісту, велике значення має інтонація. Вона повинна бути значною, з елементом погрози. Усе це тисне на об'єкта й викликає в нього негативні емоції, з'являється почуття тривоги й побоювання за наслідки своєї поведінки. Саме це й спонукає об'єкта здійснити над собою певні зусилля й підкоритися вимогам співробітника.
Погроза вінчає ієрархію психологічного примусу, підводячи об'єкта до стану інтенсивного переживання, що породжує почуття страху.
У кримінально-процесуальному праві важливе місце займають норми, що регламентують примушення по кримінальним розслідуванням. Ці норми покликані забезпечувати більш успішне виконання завдань кримінального судочинства, нормальне, безперешкодне здійснення правосуддя.
Метод навіювання
Метод інформування
2.4.4. Маніпулятивний вплив і захист від нього
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Комунікативна підготовка співробітників правоохоронних органів» автора Розов В.І. на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „2.4.3. Методи психологічного впливу“ на сторінці 1. Приємного читання.