Розділ «Бій під Мотовилівкою»

Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота

Про бій під Мотовилівкою пишеться у цій історії стрілецької артилерії докладно тому, що батерія СС виказала у цьому бою найбільше ініціятиви та вклала в стрілецьку перемогу під Мотовилівкою не тільки те, що стрілецькі гармати стріляли, але і їздові та обозники воювали як вершники, навіть батерійний коваль Шестакович сів на коня і воював як вершник. Мало хто з гармашів у цьому бою не брав участи при обслузі гармат, або не воював крісом, чи шаблею. Гармати перервали ворожий фронт, нанесли найбільші втрати ворогові, а всі гармаші виказали дуже багато хоробрости і посвяти.

Може і заслужено стрілецькі гармаші потім говорили, що перемога під Мотовилівкою була перемогою стрілецької артилерії. Безперечно, що стрілецька артилерія брала участь у боях у лютому 1918 р. від Коростеня до Сарн і назад до Києва. Пізніше велика стрілецька артилерія воювала на всіх фронтах — під Полтавою, коло Одеси, під Києвом, Овручем, під Бердичевом, коло Вапнярки, під Львовом, у Чортківській офензиві в Галичині, і багатьох боях здобувала признання і славу, але чомусь у бою під Мотовилівкою стрілецька артилерія вложила таки найбільше зусиль у цю перемогу. Січові Стрільці перемагали у багатьох боях, але перемога під Мотовилівкою над ворогом, який був бодай уп’ятеро сильніший від Січових Стрільців, була повна. Російські Добровольці і гетьманське командування мали резерви у Києві і могли кинути у бій під Мотовилівкою ще більші сили, тоді, коли Січові Стрільці вислали у цей бій усю свою силу. Сама перемога була така цілковита, що ворог по тім бою не важився вже ставити спротив у відкритому полі у цілій боротьбі під час Визвольних Змагань Січові Стрільці часто згадували бій під Мотовилівкою і все шукали тої сили волі відваги та хоробрости, яка була в них у бою під Мотовилівкою.

Дня 18 листопада 1918 р. раненько, що зовсім темно було, як зійшлися старшини другого пробойового ешельону у сот. Черника у вагоні на нараду, як наступати далі на станцію Васильків, що була віддалена на яких 10 верст. Від залізничників були певні відомості, що Васильків обсаджений російськими офіцерськими „дружинами”, які прибули з Києва. Звичайно, слід було припускати, що ворог знає, що Січові Стрільці є на станції Мотовилівка. Мотовилівка положена у густому лісі, який тягнеться по обох боках залізничного шляху в напрямі Василькова на яких три версти. Далі з лівого боку шляху — хвилясті поля, які підносяться вгору у бік Василькова. По правому боці залізничного шляху ліс тягнувся далі, був рідкий і трохи відходив від шляху. З лівого боку шляху у віддалі яких три версти від нього є село Плісецьке, з правого боку в лісі є хутір Хлібча, віддалений від шляху на більше як три версти.

Була пізня осінь. Поля були порожні. У лісі листяні дерева мали ще жовте листя.

Сот. Черник виробив такий плян наступу: Дві чоти 3-ої сотні з кулеметом, під командою сот. Миколи Загаєвича, мали іти лісовою доріжкою, праворуч залізничного шляху, у напрямі хутора Хлібча.

Не цілих дві чоти 3-ої сотні з кулеметом, під командою пор. Володимира Стефанишина, мали посуватися лісовою стежкою, ліворуч залізничного шляху, у напрямі села Плісецьке, а далі — полем у напрямі станції Васильків. Посередині мав посуватися вагон з гарматою, під командою сот. Дашкевича і пульманівська гоїятформа з двома кулеметами. На плятформі мала бути чота сот. Романа Харамбури і два рої третьої сотні, все під командою сот. Черника, який мав кати на плятформі біля кулеметів. Гармаші-їздові і ті, які не були при обслузі гармати, мали осідлати коні, що були в потягу, і як вершники мали бути додані до відділу сот. Загаєвича і до відділу пор. Стефанишина, а два їздці мали їхати уздовж залізничного шляху та обстежити, чи шлях є в порядку. Усі три відділи мали сполучитися на лінії, де кінчиться ліс із правого боку залізничного шляху, і разом оточити станцію Васильків та здобути її. Оба бічні відділи мали орієнтуватися на середній відділ з гарматою, з яким був сот. Черник, і повідомляти сот. Черника вершниками про своє просування. Усі вагони потягу мали лишитися на станції Мотовилівка. Був передбачений бій, тож до бою їхав тільки вагон з гарматою, гоїятформа з кулеметами, де примістилася піхота і паровіз.

Усі старшини погодилися з пляном сот. Черника.

За кілька хвилин відділи вирушили у призначених напрямах. Вершники, які мали провірити залізничний шлях поїхали вперед. Сіріло. Землю прикривала легка осіння мряка. Потяг із середнім відділом проїхав біля півтори версти, коли вершники вернулися і повідомили, що шлях провірили до місця, де кінчиться ліс із ліва, і що на полях наліво від залізничного шляху посуваються три розстрільні, одна за одною у напрямі лісу. Вершники залишилися, а потяг приспішив їзду у напрямі ворога. Проїхав ще з верству, коли над потягом вибух ворожий шрапнель. Стрілецька гармата зараз відповіла шрапнелями і Гранатами уздовж шляху. Ворожі шрапнелі і Гранати далі вибухали коло стрілецького потягу. Сот. Черник стримав потяг і наказав чоті сот. Харамбури обсадити край лісу з лівого боку шляху. У той час, як піхотинці вискакували з платформи, вискочили з паровоза машиніст і паляч (кочегар) і непомітно втікли в ліс. На паровозі лишився тільки помічник машиніста, який заявив, що поїде далі, аби тільки дати йому стрільця, який буде накидати вугілля. На паровіз пішло двоє гармашів, з додатковим дорученням, щоб не дали машиністові пускати свистка, бо він з призвичаєння пускає свисток при кожному затриманні і при пусканні потягу в рух. Свист і при тому пара давали знак ворогові, де знаходиться потяг.

Потяг рушив уперед і саме доїздив до рідкого лісу із правого боку, як крім шрапнелів та Гранат почали долітати вже і ворожі піхотні кулі. Гармата, то стріляла Гранатами вперед по шляху, щоб відігнати ворожий панцерник, то обкладала шрапнелями поле наліво від шляху, де залягли ворожі розстрільні, то знову стріляла направо по рідкому лісі, де заліг ворог і де від стрілен падали дерева, як підкошена трава.

Направо від залізничного шляху у рідкому лісі розгорівся бій піхоти. Там дві чоти сот. Загаєвича вступили в бій. Потім розгорівся бій і наліво від шляху, де чота сот. Харамбури і відділ пор. Стефанишина натрапили на ворога. Наліво від шляху ситуація Стрільців була краща. Стрілецька піхота обсадила узлісся, а ворог заліг у чистому полі. Стрілецька гармата крила піхоту, а до цього обстрілювала ворожі розстрільні, так, що вони не могли посуватися вперед. Направо від шляху ситуація для Стрільців була гірша. Бій ішов у рідкому лісі. Гармата не могла багато помогти, бо не було видно ворога, а до того стрільна попадали в дерева і передчасно вибухали.

Гармата била ввесь час, а сот. Черник мусів бути бездільним, бо плятформа з двома кулеметами була за вагоном з гарматою, який заслоняв плятформу. Сот. Черник не мав терпцю чекати з кулеметами у безділлі і слухати, як свищуть кулі, вибухають Гранати, шрапнелі і як направо і наліво кипить бій. Направо від шляху у рідкому лісі, на яких сто метрів від шляху, був маленький горбок. Сот. Черник стримав потяг, вискочив з плятформи і забрав один кулемет. Кулеметники уставили кулемет на горбочку і почали сікти з кулемета по рідкому лісі. За якийсь час сот. Черник прислав кулеметника до потягу з наказом забрати другий кулемет і останніх піхотинців із 3-ої сотні. Тепер обидва кулемети вже грали на горбочку.

Після забрання кулеметів гармата не мала оборони по боках, тому не могла виїхати далеко в чисте поле, бо діставала постріли з боку, на які не могла відповідати. Вагон з гарматою під’їжджав до краю лісу, гармата сипала хутко шрапнелями і гранатами, а потім потяг подавався назад у ліс, щоб за якийсь час знову виїхати і повторити те саме. На цілому фронті бій ішов далі. Осіннє сонце розігнало мряки і підійнялося вже високо, а бій тривав далі. Направо від шляху, у лісі, Добровольці обійшли півсотню сот. Загаєвича та опинилися на її задах. Зав’язався завзятий бій між чотою, де був В. Моклович та Добровольцями. Чота хор. Козака наткнулася на інший відділ Добровольців, який ішов позад першого і почала бій. Сот. Загаєвич узяв частину стрільців, щоб злучитися з чотою та вирівняти бойову лінію з кулеметами сот. Черника. Під час просування був оточений Добровольцями, які опинилися на задах півсотні. Вони, чуючи стрілянину позад себе, завернули і почали відходити назад та натрапили на сот. Загаєвича зі стрільцями. Наступило замішання, яке легко постає у лісі, де просуваються малі відділи. За якийсь час направо від шляху бій притихав. Там упав у бою сот. Загаєвич і 17 стрільців, а 20 було поранених, тобто — більшість півсотні. З оточення, в яке попав сот. Загаєвич зі стрільцями, вирятувалися тільки два стрільці, які кинули ручні Гранати у ворожу розстрільну і користаючи з замішання вирвались із оточення.

Наліво від шляху положення Стрільців було краще. Ворожі розстрільні залягли в чистому полі, а гармата обкладала їх шрапнелями, так, що не могли ані посуватися вперед, ані відступати. Чота сот. Харамбури і відділ пор. Стефанишина мали прикриття дерев, бо залягли на краю лісу, а ворога мали на чистому полі.

Направо гармата не могла багато зробити, бо там бій ішов у лісі. Гарматні стрільна не могли далеко долітати, бо трапляли в дерева і розривалися. Ситуація направо від залізничного шляху ставала для Стрільців прикрою. Добровольці, після розбиття частини півсотні сот. Загаєвича, могли просунутися далеко на зади Стрільців, або й ударити на саму станцію Мотовилівку, де не було ніякої оборони, бо всі Стрільці були у бойовій лінії.

Обидва кулемети сот. Черника на горбочку сікли по рідкому лісі, де засіли Добровольці. Сот. Черник керував вогнем обох кулеметів. Стрілянина в лісі була в різних місцях. Сот. Черник, щоб розглянутися і зорієнтуватися в терені, підвівся із землі і тоді був смертельно ранений. Кулемети, мимо поранення сот.

Черника, грали далі і стримували Добровольців. Наліво від шляху бій не послаблювався. Гармата стріляла, але рідше, бо треба було щадити набої, яких було небагато.

Було вже близько полудня. Бій тривав уже більше п’яти годин. Сотня і одна чота стрільців, при одній гарматі, чотирьох кулеметах і кільканадцятьох вершниках стримували п’ять годин ворога, який був удесятеро сильніший.

У тому прикрому часі під’їхала до фронту гармата хор. Пилькевича, яка їхала з першим ешельоном сот. Р. Сушка. Хор Пилькевич привіз радісну вістку, що всі Стрільці приїхали з Хвастова до Мотовилівки і підходять до фронту. Гармата хор. Пилькевича мала повний запас набоїв, а на плятформі було два кулемети. Тепер гармата може стріляти не шкодуючи набоїв. Сот. Дашкевич зарядив, щоб гармата, яка досі була у бою під його командою, вернулася на станцію в Мотовилівці та набрала набоїв, а далі, щоб третя гармата під’їхала другими рейками до фронту. Сам сот. Дашкевич пересів до гармати хор. Пилькевича і почався дальший бій. Із цією гарматою можна було виїхати на поля за лісом, бо за гарматою були на пульманівській плятформі два кулемети, які могли стріляти на обидва боки. Тепер можна було гарматою розігнатися, бо було досить набоїв.

Стрілецька піхота першого і третього ешельону підходила до лінії бою. Гармаші вивантажили на станції в Мотовилівці четверту гармату і поставили на позицію з обстрілом уздовж шляху від лісу, який оточував станцію, бо можна було сподіватися, що якийсь відділ Добровольців може підійти лісом до станції.

Сторінки


В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «Артилерія Січових Стрільців у боротьбі за Золоті Київські Ворота» автора Дашкевич Роман на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Бій під Мотовилівкою“ на сторінці 1. Приємного читання.

Зміст

  • Перша батерія СС. Організація Галицько-Буковинського Куреня Січових Стрільців

  • Відділ гармашів

  • Батерія СС має гармати і коні

  • Кростишвські семінаристи

  • Батерія бере участь у боях

  • Офензива на Київ

  • У дорозі на Київ

  • Батерія у Києві

  • Переворот Гетьмана Скоропадського

  • Список гармашів-старшин, підстаршин і рядовиків 1-ої батерії Січових Стрільців перед складенням зброї:

  • Батерія СС у Запоріжців

  • Гармаші СС у Білій Церкві

  • Повстання проти Гетьмана Скоропадського

  • Бій під Мотовилівкою
  • Облога Києва

  • Артилерійська група

  • Гарматна бриґада Січових Стрільців

  • Здобуття Києва

  • У здобутому Києві

  • Друга війна України із Совєтами

  • Проголошення Соборности України

  • Поділ Гарматної Бриґади СС на полки

  • Безпорядки в Україні

  • Бої на Лівобережжі і під Києвом

  • Гарматна Бриґада СС у Чорному Острові

  • Усі стрілецькі батерії у боях

  • В. А. Зарицький: Історія 3-ої Легкої Батерії 4-го гарматного полку першої Гарматної Бриґади Січових Стрільців

  • Повернення 3-ої батерії з Трипілля до Києва

  • Контр-наступ Української Наддніпрянської Армії на схід від Збруча

  • Бої за здобуття станції Вапнярка

  • Бої за удержання станції Вапнярка

  • Ситуація на фронтах Української Армії з початком місяця вересня

  • Війна України з Добрармією Денікіна — ворогом України ч. 2

  • Артилерія Січових Стрільців під Львовом

  • Артилерія Січових Стрільців у корпусі СС і офензива на Бердичів

  • Наступ поляків на Радивилів

  • Бої між Крем’янцем і Проскуровом

  • Офензива злучених Придніпрянської і Галицької Армій на Київ

  • Запасний Кіш Гарматної Бриґади СС

  • Гарматна Бриґада СС на фронті проти військ білої Росії

  • Кінець Гарматної Бриґади СС

  • Подяка

  • Запит на курсову/дипломну

    Шукаєте де можна замовити написання дипломної/курсової роботи? Зробіть запит та ми оцінимо вартість і строки виконання роботи.

    Введіть ваш номер телефону для зв'язку, в форматі 0505554433
    Введіть тут тему своєї роботи