Незважаючи на те, що кожний день тягнувся дуже довго, сім тижнів у цій дірі минули швидко. За цей час сотня рейдувала по лемківських селах і лісах та звела кілька боїв із ворогом, який, використовуючи природний льодовий міст на Сяні, перейшов на територію дій УПА. Один із великих боїв був зведений на самий Йордан, під час Водосвяття на річці в селі Порубах. Того самого дня в бою з ворогом у селі Володж загинули три есбісти.
Біда й Гуцул уже відійшли до сотні, але й далі продовжували сваритися жартома.
Одного вечора до шпиталя завітав командир Громенко - опалений вітрами, з темним лицем, немовби прибув із пляжу. Виглядав задоволений.
- Чи ці «батяри» вас слухаються? - запитав жартома Марусю.
- О, так! Абсолютно! - відповіла та.
Підходячи до кожного пораненого, командир питав його про стан здоров'я, а відтак звернувся до всіх:
- Не забудьте колись пожалуватися вашим матерям, бо тут жалуватися не поможе. Цю печеру я добре знаю, бо в ній пережив двсі найтяжчі місяці в моєму житті.
Він розповідав про останні бої, сипав жартами, а відтак, глянувши на годинника, почав збиратися до відходу. Чумак попрохав командира забрати його до сотні. Громенко глянув на лікаря, й той відразу похитав заперечливо головою.
- Ще ні!
- Чому ні? - запитав піднесеним голосом Чумак. - Друже командир! До цієї діри я прийшов набагато здоровший, як ви з неї вийшли. Там, нагорі, свіже повітря, живиця пахне й життя тече, а тут, у цій печері, я бігме скоро сконаю!
Сміючись, сотенний звернувся до лікаря:
- Докторе, як він не зможе ходити, то я його пришлю «цюпасом» назад.
Командир Громенко ще щось говорив із лікарем, із пораненими друзями й сестрою Марусею, але Чумак уже нічого не чув. Він швиденько вбрав свої зшиті штани, взув чоботи й був готовий у дорогу. Й хоч ніхто на нього не дивився, він ходив поміж ліжками просто, як свічка, демонструючи вправність своїх ніг, але в дійсності вони ще не були цілковито здоровими. Потім попрощався із друзями й подякував за опіку лікареві та сестрі Марусі, яка подала йому пакунок і додала інструкції:
- Змазуй щодня рани цією мастю, але перед тим вимивай водою, яку даю.
Кивнувши головою, Чумак поліз нагору, а за ним сотенний Громенко. Надворі була чудова ніч. Повновидий сліпучий місяць висів над шпиталем, а білий сніг разив очі Чумака, який уже відвик від яскравих кольорів.
- Де квартирує сотня? - спитав Чумак сотенного.
- В селі Волі, - відповів той і поцікавився, чи Чумакові не важко йти.
- Ні! - впевнено сказав Чумак, але збрехав, бо йшлося таки важкувато.
- Як вам подобалася Маруся? - відізвався Громенко. - Правда гарна дівчина?
Сторінки
В нашій електронній бібліотеці ви можете безкоштовно і без реєстрації прочитати «УПА у вирі боротьби» автора Борець Юрій на телефоні, Android, iPhone, iPads. Зараз ви знаходитесь в розділі „Розділ 14. ШПИТАЛЬ ПІД ЗЕМЛЕЮ“ на сторінці 1. Приємного читання.